Pitbull Sahibi Olmanın Cezası Var Mı?

Pitbull Sahibi Olmanın Cezası Var Mı?
25.12.2021 12:24
Sevimli dostlarımıza sahip çıkmayı ya da satın almayı çok seviyor, birlikte bir ömür geçiriyoruz. Pitbull saldırınca ne yapmak gerekir? En tehlikeli köpek türleri nelerdir, hangi köpek cinslerine bakmak yasak? Bu soruları sizler için cevapladık.

Heybetli görüntüleri ve güçlü çene basınçları ile oldukça ürkütücü olabilen, zaman zaman yaşanan saldırılarla gündeme gelen pitbull cinsi köpeklerin beslenmesine ve bakılmasına dair herhangi bir yasak olup olmadığı hep araştırılıyor. Başıboş gezmesini yanı sıra sahipleri ile de gezinen pitbulları beslemenin herhangi bir cezası var mı yok mu araştırılmaya devam ediliyor. Bu noktada ise kanunların belirttiği çok dikkat çekici bir ibare yer alıyor. Kanunda yer alan maddeye göre pitbull ve pitbull gibi etrafa zarar verebilen hayvanların sahiplenilmemesi gerekiyor. Hatta öyle ki bu hayvan cinsinin yanı sıra Japanese Tosa cinsinin de beslenmesine kanunlar gereği izin verilmiyor. Buna ek olarak bu hayvanların üretiminin yapılması ve satılması da yasaktır. Ayrıca belirtilenlere göre bu hayvanları takas edilmesi, sergilenmesi, hediye edilmesi, reklamının yapılması da yasak. Saldırdıklarında ölüme ve yaralanmalara sebebiyet veren bu hayvanları besleyen, sahiplenen, satın alanların da bir ceza yaptırımına maruz kalması gerekli görülüyor. Çünkü yasalara aykırı bir şey yapılmış olunuyor.

Pitbull Saldırınca Ne Yapmak Gerekir?

Ne yazık ki pitbull beslemek ve bakmak her ne kadar yasak olup, kanunlarla da ağır yaptırımları da bulunsa da maalesef pitbullarla karşılaşmak ve olası saldırılara maruz kalmak mümkün gibi görünüyor. Son zamanlarda gelen haberlerle de bu ihtimalin ne kadar güçlü oluğunu görüyoruz. Peki bu durumda ne yapmamız gerekiyor? Olası bir saldırı anında yapılması gerekenleri açıklıyoruz;

·        Pitbullun saldırmaya başlayacağını anladığınız anda ilk olarak köpeğin dikkatini başka bir yere çekmeyi çalışın. Yüksek sesle konuşun ve ileride sanki bir şey varmışçasına işaret yapın.

·        Eğer o anda elinizde varsa poşet ya da çanta gibi bir şeyi önüne atın ve yine dikkatini dağıtmaya çalışın.

·        Eğer saldırı anında iseniz ve pozisyonu uygunsa arka ayaklarını kaldırmak işe yarayacaktır.

·        Boğazınıza saldırmasına müsaade etmemeye çalışın.

·        Gözlerine müdahale etmeye çalışın.

·        Kendi kolunuzla boğazınızı sarın.

·        Saldırı anında bir süre beklemek ve çaresiz gibi durmak.

·        Sesinizi orta şiddette yükseltin ve dominant bir duruş sergileyin.

En Tehlikeli Köpek Türleri Nelerdir?

Hem ülkemizde hem de dünyada yer alan pek çok tehlikeli köpek türü bulunmaktadır. En tehlikeli köpek türleri arasında hiç kuşkusuz ki ilk sırada pitbull yer almaktadır. Çene basıncı çok güçlü olduğundan ve ölüm gibi bir riske neden olacağından bu şekilde belirlenmiştir. Buna ek olarak diğer cinsler arasında kangal köpekleri yer almaktadır. Bu listeyi takip eden diğer ırklar arasında ise dogo argentino, Alman kurdu, doberman, Sibirya ve Alaska kurdu, cane corso yer almaktadır.

Hangi Köpek Cinslerine Bakmak Yasak?

Köpek ya da kedi olması fark etmeksizin hayvan beslemek elbette dünyanın en güzel şeylerinden bir tanesi diyebiliriz. Fakat öyle cins köpekler var ki insan sağlığını ve hayatını riske ettikleri için bakımları yasak. Bu doğrultuda baktığımızda yasaklanan köpek ırkları arasında Amerikan bulldog, dogo argentino, pitbull, wolfdog, napoliten mastiff, Brezilya Mastiff, presa canario, japanese tosa yer alıyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir