Peperomia Bakımı Nasıl Olur?

Peperomia Bakımı Nasıl Olur?
28.04.2022 03:30
En yaygın süs çiçeği bitkilerinden biri olan peperomia çiçeği yapraklarının güzelliği ile bilinir. Yaz iyiden iyiye kendini hissettirirken çiçek yetiştiriciliği de elbette yaygınlaştı. Peperomia bakımı nasıl olduğu ve ilgili sorular çiçek yetiştiricileri tarafından araştırılıyor.

Peperomia en yaygın süs bitkileri arasında yer alıyor. Peperomia çiçeği yaprak güzelliği ile biliniyor ve bu amaçla yetiştiriliyor. Peperomia çiçeğinin yaprakları yuvarlak, büyük, etli ve parlaktır. Bazı türlerde yapraklar koyu yeşil iken bazı türlerde alacalı renklerdedir. Vatanı tropik ve subtropik Amerika olan peperomia çiçeğinin doğada 1000’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Peperomia bakımı yaprakların güzelliğini koruması açısından son derece önemlidir. Peperomia çiçek bakımı için;

Aydınlık ancak direkt olarak güneş almayan ortamlar gerekir çünkü direkt olarak güneş ışığı bitkilerin yapraklarını yakabilir.

Peperomia çiçeğini sulamaya başlamadan önce toprağın en az yarısı kadarının kuru olmasına dikkat etmenizde fayda var. Fazla su bitki köklerinin çürümesine neden olabilir. Bu özelliği ile peperomia çiçeğini sulamanın en pratik yolu saksı altından sulamaktır.

Oda sıcaklığı ortamlar peperomia bitkisi için idealdir. Serin ortamlar bitkilerin yapraklarına zarar verebilir.

Peperomia bitkisinin yapraklarını kuru tutarak, ortamı havalandırarak, nemden kaynaklanabilecek bitki hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.

Peperomia bitkisinin saksı boyu fazla büyük olursa toprağın kuruması zorlaşacağı için köklerde çürümeler meydana gelebilir. Bu neden saksı boyu seçimine dikkat etmekte fayda var.

Yaprakları ile ünlü olan peperomia bitkisinde güneş ışığından kaynaklanan yanıkların önüne geçmek, bitkinin sağlıklı şekilde büyümesi açısından son derece önemlidir.

Peperomia Çeşitleri Nelerdir?

Peperomia’nın doğada binlerce çeşidi bulunmaktadır. Peperomia bitkisi yetiştiricileri çeşitlerinin neler olduğunu aktif anlamda araştırıyorlar. Peperomia çeşitliliği ile de bitki yetiştiricileri tarafından biliniyor. Peperomia çeşitleri arasında; alacalı peperomia, peperomia rotundifolia, peperomia albovittata, peperomia pellucida, peperomia graveolens, peperomia nivalis, peperomia japonica, peperomia sandersii, peperomia guttulata gibi çeşitler bulunmaktadır. Peperomia’nın doğada bulunan daha birçok çeşidi bulunmaktadır.

Peperomia Çoğaltma Nasıl Olur?

Peperomia bitkisinin çiçekleri genelde kuyruk şeklinde sarı ve kahverengidir. Peperomia bitkisinin yaprakları oval ve koyu yeşil renklidir. Yaprak üzerinden çıkan gümüşi beyaz şeritleri vardır. Yaprakların sapları uzun ve kırmızıdır. Peperomia sağlıklı ve güzel yaprak görünümleri ile dikkat çekiyor. Peperomia bitkisinin yetiştiriciliği son derece yaygın. Peperomia bitkisinin bakımı biraz zahmet istese de çoğaltma işleminin nasıl olduğu bitki yetiştirme meraklıları tarafından araştırılıyor. Peperomia çoğaltma için;  kökten ayırma yöntemi ile ya da saplı olarak kesilen yapraklardan köklendirme yöntemini kullanmak mümkündür. Bu şekilde peperomia bitkisini çoğaltabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir