Pekmez Buzdolabına Konur Mu?

Pekmez Buzdolabına Konur Mu?
15.10.2022 18:03
Pekmez, patlıcan, pil, portakal buzdolabına konur mu? Profiterol, pilav, puro buzdolabına konur mu? Patates soğan, peynir helvası buzdolabına konur mu? Besinlerimizin ömrünü uzun tutmak için buzdolabına ihtiyaç duyarız. Hangi besinleri ve ürünleri buzdolabına koyarız sizler için bunu bu yazıda derledik.

Pekmezi eğer evde yaptıysanız güneş ışığı almayan ve oda ısısında olan bir yerde saklamalısınız. Evde yaptığınız pekmezi buzdolabına koymanıza gerek yoktur. Fakat marketten almış olduğunuz pekmezi kapağını açtıktan sonra buzdolabına koymalısınız. Çünkü hazır pekmezlerin raf ömrü az olduğu için buzdolabına koyulmadığı zaman bozulabilir. 

Patlıcan Buzdolabına Konur Mu?

Patlıcan gibi sebzeleri buzdolabında saklayabilirsiniz. Herhangi bir sakınca yoktur. Aynı zamanda patlıcanları derin dondurucunuzda da saklayabilirsiniz. Dilediğiniz zaman çıkartıp tüketebilirsiniz.  Fakat patlıcanı derin dondurucuya koyarken yemeklik olarak doğrayıp direkt bu şekilde koyulmamalıdır. Yani patlıcanları buzdolabına rahatlıkla koyabilirsiniz.

Pil Buzdolabına Konur Mu?

Buzdolabında piller saklanabilmektedir. Fakat pilleri buzdolabının derin dondurucu kısmına koymamanız gerekmektedir. Ve buzdolabında tuttuğunuz pilleri 24 saat geçtikten sonra kullanmanız önerilmektedir. Yani buzdolabına pil koyabilirsiniz. 

Portakal Buzdolabına Konur Mu?         

Portakal gibi meyveler mutlaka serin ve kuru bir alanlarda saklanmalıdır. Buzdolabına ise portakallarınızı koyabilirsiniz. Buzdolabında portakalınız bozulmayacak ömrü daha uzun olacaktır. Çünkü buzdolabı, portakal için serin ve kuru bir yer olacaktır. Yani portakalları buzdolabına rahatlıkla koyabilirsiniz. 

Profiterol Buzdolabına Konur Mu?

Profiterol bozulmaması için buzdolabına koyulmalıdır. Çünkü profiterolün içinde krema gibi bir malzeme olduğu için hemen bozulabilir bir tatlı türüdür. Bu yüzden profiterolleri buzdolabında saklamalısınız. Fakat profiterol tatlısını yapıldığı gün yemeniz önerilmektedir. Profiterol tatlısını buzdolabında saklasanız bile ertesi gün tadı değişip bozulacaktır. Bu yüzden bu tatlı çeşidini hemen tüketmelisiniz.

Pilav Buzdolabına Konur Mu?

Pilavı buzdolabına koyabilirsiniz. Arta kalan pilavınızı bozulmaması ve sizin de pilav kaynaklı zehirlenmemeniz için buzdolabında saklamalısınız. Aynı zamanda pilav piştikten 2 saat sonra kesinlikle bozulmaması için buzdolabına koyulmalıdır. Yani kısacası pilavı buzdolabına koyabilirsiniz. 

Puro Buzdolabına Konur Mu?

Puro kuru ve serin bir ortamda saklanmalıdır. Puro buzdolabına konulmaz. Çünkü puro bulunduğu ortamın kokusunu hemen içine çeker. Bu yüzden buzdolabına konmaz. Onun yerine kuru ve serin bir kutu seçip onda saklamanız daha doğru olur.

Patates Soğan Buzdolabına Konur Mu?         

Patates ve soğan birbirleri işe aynı yerde saklanmaz. Bu doğru olmaz çünkü patatesler soğanların hemen bozulmasını sağlamaktadır. Ve aynı zamanda patates ve soğan buzdolabına konulması uygun olan bir besin değillerdir. Patates ve soğanları serin, güneş göremeyen ve kuru alanda saklamanız önerilmektedir. 

Peynir Helvası Buzdolabına Konur Mu?

Peynir tatlısını buzdolabına koyabilirsiniz. Peynir tatlısı aynı zamanda 10 gün boyunca buzdolabında saklamadan da bozulmaz. Ve rahatlıkla tüketilir. Eğer buzdolabında ya da derin dondurucu da sakladığınız zaman 3 ay bozulmadan duracaktır. Buzdolabından çıkarttığınız peynir tatlısını hafif ısıtıp yediğinizde ise bugünkü tazeliğinde olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir