Patlıcanlı Pirinç Pilavı Isıtılır Mı?

Patlıcanlı Pirinç Pilavı Isıtılır Mı?
07.11.2022 20:30
Patlıcanlı pirinç pilavı sevilen pilav tariflerinden birisi olarak bilinmektedir. Patlıcanlı pirinç pilavı ısıtılır mı, ıslatılır mı? Patlıcanlı pirinç pilavı ishal yapar mı? Patlıcanlı pirinç pilavı lapa olmaması için ne yapılır, ölçüsü nasıl olur? Patlıcanlı pirinç pilavı hakkında tüm detaylar bu yazıda...

Araştırma sonucuna göre pilavı tekrar ısıtmak sağlığı tehlikeye attığı bilinmektedir. Nedeni ise pilavı pişirme esnasında ''bacillus cereus'' mikrobu ölmemiş olabildiği bilinmektedir. Bazı besinlerde ve toprakta bulunan bu bakteri yiyecek kaynaklı hastalıklara ve gıda zehirlenmesine yol açabildiği bilinmektedir.

Patlıcanlı Pirinç Pilavı Islatılır Mı?

Pirinç zaten suda beklerken suyu çekeceği için pişirme aşamasında fazlaca su ilave etmek tane tane kıvamda pilavlar elde etmemize engel olabilmektedir. Pirinçlerin temizliğinden eminseniz pirinçleri suda yıkamanız veya bekletmenize gerek olmadan çok nefis pilavlar yapmanız mümkün olacaktır.

Patlıcanlı Pirinç Pilavı İshal Yapar Mı?

Düşük lifli gıdalar arasında yer alan pirinç, ishal anında etkili olduğu bilinmektedir. Beyaz pirinç ile pilav veya lapa yaparak tercih edebilmeniz mümkün. Bir süre suyun içinde bekletin nişastasını bırakınca bu pirinç suyunu içebilirsiniz, bu çözüm de etkili olacaktır. Pirinçte çok düşük miktarda sodyum bulunmaktadır, bu sayede yüksek kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilmektedir. Yabani pirinç mükemmel bir sağlıklı lif kaynağı olarak bilinir. Bunlar, sindirimi iyileştiren ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı yararlı bakterilerin gelişmesine yardımcı olabilmektedir.

Patlıcanlı Pirinç Pilavı Lapa Olmaması İçin Ne Yapılır?

Patlıcan pişince sıcakken bir tutam şeker atarsanız patlıcanın olası acılığını almış olacaksınız. İsteğe bağlı dereotu da ilave edebilir. Pilavın lapa olmaması için pirinci çok iyi yıkamanız gerekmektedir.

·           Pilav yaparken göz kararınızı kullanmak yerine belirli ölçülere uymaya dikkat etmelisiniz.

·           Nefis bir pilav için pişirmeden önce pirinci bir süre ılık tuzlu su içerisinde bekletmeniz gerekir.

·           Sürekli Karıştırmamalısınız.

·           Kâğıt Havlu Kullanmalısınız.

·           Doğru Tencere Seçmelisiniz.

Patlıcanlı Pirinç Pilavı Ölçüsü Nasıl Olur?

İyi bir pilav yapmak istiyorsanız ölçünüz 1'e 1,5 olmalı. Yani 1 su bardağı pirinç koyuyorsanız 1,5 su bardağı da su koymalısınız. Suyunuz ise kaynamış ve en az 2 dakika beklemiş olması gerekmektedir. Eğer pirinci daha önceden ıslatıp beklettiyseniz ölçünüzü 1'e 1 olarak alabilmeniz mümkün.

2-3 kişilik bir pilav için 1 su bardağı pirinç yeterli olur. Bu durumda 1 su bardağı pirinç ve 1,5 su bardağı su kullanın. Ya da diğer bir deyişle pirincinizi 1 kase ile ölçüyorsanız 1,5 kase de su kullanın. Tane tane pirinç pilavı yapmak için baldo pirinç ya da pilavlık pirinç kullanın.

Patlıcanlı pirinç pilavı için gerekli malzemeler:

·            6 adet patlıcan.

·            2 su bardağı baldo pirinç

·            4 su bardağı sıcak su.

·            2 adet büyük boy soğan.

·            2 damla limon suyu.

·            1 çay kaşığı dolmalık fıstık

·            1 büyük çay bardağı kuş üzümü

·            1 çay kaşığı (silme)tarçın.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir