Pasaport Harcında Engelli İndirimi Var Mı?

Pasaport Harcında Engelli İndirimi Var Mı?
28.12.2022 20:56
Engelli insanların, birçok kurum ve kuruluşta öncelikleri bulunurken bazı ödemelerde ve satın alımlarda indirimler ve muafiyet durumları sağlanmaktadır. Pasaport harcında, ikinci el araçlarda, İBB sosyal tesislerinde, internette engelli indirimi var mı? Kaskoda, karavanda, kamil koç engelli indirimi var mı? Engelli indirimlerinin uygulanıp uygulanmadığı yerleri sizler için derleyip yanıt verdik.

Engelli insanlar, doğuştan gelen ya da sonradan oluşan sebeplerden dolayı yaşamının birçok alanında kısıtlanan ve engellerle karşılaşan insanlara denilmektedir. Engelli insanlara birçok alanda öncelik tanınmakta ve alacağı ürünlerde ya da alacağı hizmetlerde indirimler sağlanmaktadır. Pasaport harçlarında ya da işlemlerinde engelli insanlara herhangi bir öncelik tanınmamaktadır.

İkinci El Araçlarda Engelli İndirimi Var Mı?

Engellilik, doğuştan ya da sonradan hastalık veya kazalardan ötürü oluşan ve kişinin yaşadığı sakatlıklardan dolayı hayatının kısıtlanmasıdır. Engelli kişiler araç alırken engellilik durumlarına göre birçok indirim uygulanmaktadır. Ancak bu durum 0 araçlarda geçerlidir ve ÖTV indirimi yapılmaktadır. İkinci el araçlar için herhangi bir indirim söz konusu değildir.

İbb Sosyal Tesislerinde Engelli İndirimi Var Mı?

Engelli insanlara birçok kurum ve kuruluşta öncelikler ve haklar tanınmakla beraber bazı işlemlerde indirimler uygulanmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda İBB sosyal tesislerinde engellilere yönelik tarife uygulanmaya başlamıştır. Engelli vatandaşlar, kartlarını ödeme yerinde göstererek daha ucuza satın alım yapabilirler.

İnternette Engelli İndirimi Var Mı?

Ülkemizde; engelli vatandaşlara, şehit ailelerine ve gazilere birçok kurum tarafından indirimler uygulanmaktadır. Bu indirimler internette de geçerlidir. Birçok firma %40 ve daha üzeri engelli olan vatandaşlara özel tarifler uygulamakta ya da direkt olarak tarifelerde indirimler uygulamaktadır.

Kaskoda Engelli İndirimi Var Mı?

Engelli vatandaşlarımıza alacakları engelli raporuna ve engellilik oranına göre birçok indirim ve hak tanınmakla beraber bazı durumlardan tamamen muaf olabilme haklarına sahiptirler. Ancak bu durum araç kaskosu yaptırmada maalesef böyle değildir. Engelli araçlara yapılan kasko ile normal kasko arasında bir fiyat farkı bulunmamaktadır. Yani kaskoda engelli indirimi ne yazık ki bulunmamaktadır.

Karavanda Engelli İndirimi Var Mı?

Engelli vatandaşlar, genellikle %40 ve üzerinde bir engele sahiplerse birçok kurum ve firmada kendilerine öncelik ya da indirim hakları tanınmaktadır. Hatta bazı durumlarda direkt olarak muafiyet de tanınmaktadır. Özellikle de 0 araç alırken ÖTV’de çok büyük indirimler yapılmaktadır. Ancak bu durumun karavanda geçerli olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir.

Kamil Koç Engelli İndirimi Var Mı?

Engelli vatandaşlara çoğu kurum ve kuruluşta haklar ve öncelikler tanınırken bazı durumlarda indirimler ve muafiyet hakları da tanınmaktadır. Bu vatandaşlarımızın önceliklerden ve indirimlerden yararlanabilmesi için genellikle %40 ve üzerinde engel oranlarının bulunması gerekmektedir. Kamil Koç şirketi, engelli bireylerin en az %40 engeli olması durumunda ve bunu belgelerle kanıtlaması halinde otobüs biletlerinde %40 indirim yapmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir