Pasaport Fotoğrafı Makyajlı Olur Mu?

Pasaport Fotoğrafı Makyajlı Olur Mu?
24.01.2023 18:34
Pasaport için kullanılan vesikalık fotoğraflara biyometrik fotoğraf denilmektedir. Pasaport fotoğrafı hakkında akılda takılanlara birlikte bakalım. Pasaport fotoğrafı makyajlı, başörtülü olur mu, değiştirilir mi? Pasaport fotoğrafı biyometrik mi, eski fotoğraf olur mu, kıyafet nasıl olmalı, vizede kullanılır mı? Sizin için derledik.

Pasaportta kullanılacak biyometrik fotoğraflar ile ilgili merak edilen bir diğer soru da kadınların makyajlı biyometrik çektirip çektiremeyeceğidir. Biyometrik fotoğraflarda makyajlı olmanızın, yüzünüzdeki leke ve izleri kapatmanızın ya da canlı renkler kullanmanız herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak yüz hatlarınızı kontürleyen ve yüzünüzdeki asimetriyi değiştiren makyaj tekniklerinden kaçınmanız gerekmektedir.

Pasaport Fotoğrafı Başörtülü Olur Mu?

Pasaport fotoğrafları yüzünüzün şeklinin ve ifadenizin tam olarak görünmesi gereken özellikli fotoğraflardır. Biyometrik fotoğraf çektirirken başörtülü olmanızın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Ancak saçınızın yüzünüzü kapatmaması ve yüzünüzün tam şekliyle algılanması gerekmektedir.

Pasaport Fotoğrafı Biyometrik Mi?

Bireyin ölçülebilir fiziksel özelliklerini tam olarak yansıtan ve belirli netlik ve ölçülerde oluşturulan fotoğraflara biyometrik denilmektedir. Pasaportta kullanılan fotoğraflarda biyometrik fotoğraf özelliği taşımaktadırlar. Tüm fotoğrafçılarda biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz.

Pasaport Fotoğrafı Değiştiriliyor Mu?

Pasaport fotoğraflarını değiştirmek isteyen vatandaşlar gerekli belgeler ile Nüfus müdürlüklerine başvuru gerçekleştirmek zorundadırlar. İşlemler çok hızlı ve pratik şekilde gerçekleşmektedir. Yanınızda pasaportunuzda bulunmasını istediğiniz 1 adet biyometrik fotoğrafınızın bulunması gerekmektedir.

Pasaport Fotoğrafı Eski Fotoğraf Olur Mu?

Pasaporttaki fotoğrafınızda yüzünüz tam olarak belli olmalıdır. Pasaport başvurusunda bulunduğunuzda ya da yenileme işlemlerinde yanınızda mutlaka 1 adet biyometrik fotoğraf bulundurmalısınız. Biyometrik fotoğrafın 6 ay içerisinde çekilmiş olması şarttır.

Pasaport Fotoğrafı Kıyafet Nasıl Olmalı?

Pasaport fotoğrafları diğer vesikalık fotoğraflardan ayrılan birtakım özellikler içermektedir. Biyometrik fotoğrafın mutlaka arka fonu düz, sade ve beyaz fonlu olmalıdır. Gülmeden ve mimiklerinizi oynatmadan, tam ifadenizi yansıtacak biçimde poz vermelisiniz. Yüzün fotoğrafın tam ortasında olmalı ve saçınız yüzünüzü kesinlikle kapatmamalıdır.

Biyometrik fotoğraf çekilirken mümkün olduğunca sade kıyafetler ve sade bir makyaj tercih etmelisiniz. Kıyafet ya da makyaj konusunda herhangi bir yasak olmasa da ilk bakışta siz olduğunuzun anlaşıldığı bir fotoğraf elde edebilmek için hafif bir makyaj ve sade ve basit bir gömlek ya da kazak tercih edebilirsiniz. Boynunuzu kapatmayan V yakalı ya da bisiklet yakalı t-shırt ve gömlek giyebilirsiniz. Balıkçı ya da boğazlı kazak ifadenizi bozabileceği için önerilmemektedir.

Pasaport Fotoğrafı Vizede Kullanılır Mı?

Pasaport ve daha sonrasındaki vize başvurularınız için dikkat etmeniz gereken en önemli belge fotoğraftır. Fotoğrafın mümkün olduğunca anlaşılır ve istenilen ölçülerde olması gerekmektedir. Pasaportunuz için çektirdiğiniz biyometrik fotoğrafınızı vize işlemlerinizde gereken belgeler içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Güncel ve mutlaka son 6 ayın içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf olmalıdır. Çünkü başvurunuz sadece fotoğraf standartlara uymadığı için reddedilebilir. Biyometrik pozunuz mimiksiz, gülmeden, ağınız kapalı ve gözlüksüz olarak çekilmelidir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir