Nurhak Dağı Nerede?

Nurhak Dağı Nerede?
17.08.2022 18:10
Ülkemizdeki en ünlü dağlardan biri olan Nurhak Dağı, tarihi önemi ile birçok turist ve yerli kişiler tarafından ilgi ile karşılanmaktadır. Peki, Nurhak dağı nerede, hangi ilimizde? Bir efsanesi var mı? Türküleri ve uzunluğuna kadar tüm detayları irdeledik.

Nurhak Dağı, Elbistan ilçesinin doğusunda yer almaktadır. Bu dağın üzerinde her mevsim buz ve kar kütleleri bulunmaktadır.

Nurhak Dağı Hangi İlimizdedir?

Nurhak Dağı’nın hangi ilde olduğu yerli ve yabancı kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Nurhak Dağı, Elbistan ilçesinin doğusunda yer almaktadır.

Nurhak Dağı Efsanesi Var mı?

Nurhak Dağları’nın tepesinde bir krater gölü yer almaktadır. Bu göl yöre içerisinde Ali Gol olarak adlandırılmaktadır. Göle “Ali” adını veren yöre insanları, bu ismi bir efsaneye dayandırmaktadır. Efsaneye göre yörede yaşayan ve çobanlık yapan Ali, neyin kızına sevdalanır. Beyin kızı da çobanı sevmektedir. Bey, bir gün durumu öğrenir ve çobanı çağırtır. Çobana, Nurhak dağlarında bir kış geçirirse kızını ona vereceğini söyler. Bunun üzerine çoban atını dağa sürer ve günümüzde Ali Göl olarak adlandırılan gölün çevresinde bir mağaraya sığınır. Çoban bir süre dağ koşullarına dayanır ancak sonra ölür.

Rivayete göre sığındığı mağara duvarındaki yazılar, çobanın şu şekilde öldüğünü anlatmaktadır; “Açlıktan ya da susuzluktan değil, dağların uğultusundan öldü.” İnanışa göre mağara önündeki oyuk taş, Çoban Ali’nin atının yemliğidir. O günden sonra mağara yakınındaki göle Ali Göl’ü denmektedir.

Nurhak dağları ile ilgili ikinci bir efsanede bulunmaktadır. İkinci efsaneye göre eski devirlerde Elbistan’a hakim olan ve iyi idaresi ile ün salmış bir bey bulunmaktadır. Bu bey, kendisinden sonraki beyliğin devam etmesi için kız ve erkek çocuklarının yetişmesine büyük önem vermekte ve onları siyasi, idari ve askeri alanda yetiştirmektedir. Bu nedenle beyin üç kızı da eğitim alır ve savaşın bütün inceliklerini öğrenerek, iyi kılıç kullanırmışlar. Babaları kızlarının savaş tecrübesi artsın diye onları da savaşa götürürmüş. İşte böyle bir savaş zamanında, askerler arasında kahramanlığı ile ün salan bir asker, beyin küçük kızını tehlikeli bir durumdan kurtarmış ve aşık olmuştur. Ancak kız çocuk ile evlenmek için bir şart koşar ve çocuğa Nurhak dağındaki mağarada 40 gün beklerse onunla evleneceğini söyler.

Bunu duyan genç, atı ile birlikte mağaraya gider. Ancak mağarada 32 gün dayanabilir. 40 gün geçmesinin ardından genç geri dönmeyince aramaya giderler ve ölüsünü bulurlar. Neden öldüğü hakkında araştırma yaparlar ve mağara kapısında şu yazıyı bulurlar; “Ben ve atım ne açlıktan nede korkudan öldük, biz iniltiden öldük.”

Nurhak Dağı Kaç Metre?

Nurhak Dağı’nın kaç metre olduğu oldukça merak edilmektedir. Bu dağ tam olarak 3070 metredir.

Nurhak Dağı Türküleri Nelerdir?

Nurhak Dağı’na yazılmış olan türküleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Ferhat Tunç-Nurhak Sana Güneş Doğmaz,

Ahmet Kaya-Nurhak,

Mahzuni Şerif-Nurhak Türküsü,

Aşık Mahzuni Şerif-Nurhak Dağı.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir