Pankreas İltihabı Neden Olur?

Pankreas İltihabı Neden Olur?
10.12.2022 17:56
Pankreas hücrelerinin zarar görmesi ve genellikle geçici olarak işlev kaybına ve bozukluğuna uğraması durumuna pankreas iltihaplanması diyoruz. Bu rahatsızlık hakkında merak ettiklerinize daha yakından bakalım. Pankreas iltihabı neden olur, ne iyi gelir, kansere dönüşür mü? Pankreas iltihabı belirtileri nelerdir, tedavisi kaç gün sürer, ölüm riski nedir? İşte cevaplar.

Pankreas çoğu zaman kendi ürettiği enzimlerle iltihaplanır. Fakat yine de risk taşıyan gruplar vardır. İlerleyen yaşa, sağlıksız yaşantıya, aşırı kilo alımına bağlı olarak görülebilmektedir. Fakat pankreas iltihabının en önemli 2 nedeni, aşırı alkol tüketimi ve safra kesesi taşlarıdır. Safra kesesi taşları pankreası kapattığı için, pankreas işlevini yerine getiremez.  Uzun süre devamlı olarak alkol kullanmakta pankreasın çalışmasını büyük oranda etkiler.

Pankreas İltihabına Ne İyi Gelir?

Vücudumuz için en önemli enzimlerin üretildiği yer pankreastır. Pankreas kanallarının iltihaplanması sağlığımızı büyük ölçüde tehdit eder ve tedavi edilmezse daha kötü sonuçlar doğurur. Pankreasın düzgün bir şekilde çalışması için yaşantımıza ve beslenmemize son derece özen göstermemiz gerekmektedir.

Sarımsak: Çiğ ya da pişmiş şekilde tüketirseniz, pankreasın enzim üretmesine yardımcı olur. Ve doğal antioksidandır.

Tarçın: İçme suyuna ya da yoğurda karıştırılarak yenilmesi tavsiye edilmektedir.

Ekinezya: Pankreas ağrısını geçirir.

Ardıç Meyvesi: Enzim üretilmesini sağlar.

Yoğurt: Her gün 1 kase yoğurt tüketimi pankreasın iltihaplanmasını önler.

Ispanak: Pankreas iltihaplanmasını önler.

Brokoli: Lifli içeriği sayesinde enzimlerin üretilmesine yardımcı olur

Mantar: Sindirimi kolaylaştırır

Siyah Üzüm: Vücudu zararlı maddelerden arındıran ve sancıları dindiren bir meyvedir

Tatlı Patates: Sofra patatesine göre daha düşük kaloriye sahiptir ve enzimleri kontrol eder.

Limon: Pankreas kanallarını yabancı madde ve iltihaplarından arındırır, temizler.

Kekik: Oluşmuş pankreas iltihabını kurutur ve pankreasın daha sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar.

Pankreas İltihabı Kansere Dönüşür Mü?

Pankreas iltihabı, pankreas kanallarının yüksek oranda alkol tüketilmesinden kaynaklı ya da safra kesesi taşlarının pankreası kapatması sonucunda oluşmaktadır. Bu durumda pankreas düzgün bir şekilde çalışamayarak görevini yerine getiremez ve işlev kaybına uğrar. Pankreas iltihaplanması kanser demek değildir. Fakat uzun süre tedavi edilmeyen iltihaplanmanın kansere dönüşme riski bulunmaktadır.

Pankreas İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Pankreas karnın arka tarafında konumlandığı için iltihaplanma belirtileri genellikle karnın üst kısmında ani atak ve sancı şeklinde görülecektir. Pankreas iltihabının en belirgin ve en çok görülen semptomlarının arasında bulantı, kusma, baş dönmesi, mide bulantısı, kabızlık, sarılık( ya da sarı cilt),kilo kaybı, ishal, karın ağrısı bulunmaktadır. Bu tip belirtilerle karşılaştığınız da hemen önlem almalısınız.

Pankreas İltihabı Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Pankreas iltihaplanması yani Pankreatit, kendi içinde akut ve kronik olmak üzere 2 ana gruba ayrılmaktadır. Akut pankreatit tedavisi genellikle birkaç gün sürmektedir. Bazı vakalarda haftalar ya ada aylarda sürebilir. Fakat kronik pankreatit grubu, yaşam boyu kontrol edilmesi gereken, tekrar etme riski bulunan iltihaplanma türüdür. Çok ciddi pankreas iltihaplanmalarından sonra pankreas tamamen işlev bozukluğuna uğradığında kronik pankreatit teşhisi konulur. Genellikle tamamen iyileşmez. Hayat kalitesini ciddi oranda düşürür ve yaşamı tehdit eden sonuçlar doğurabilir.

Pankreas İltihabı Ölüm Riski?

Türüne göre hafif ve ağır vakalar gözlemlenmektedir. Hafif iltihaplanmalarda (akut pankreatit) geçici bir hasar söz konusu olur ve organlar genellikle bu iltihaplanmadan zarar görmezler. Daha geniş alana yayılmış ve ağır iltihaplanmalar genellikle hafif iltihaplanmaya göre daha nadir fakat sonuçları açısından yıkıcı olabilir. Bu iltihaplanma kan zehirlenmesine ve hayati tehlikeye yol açabilecek kadar risk taşımaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir