Palyatif Bakım Nedir?

Palyatif Bakım Nedir?
11.10.2022 14:20
Sağlık her şeyden önde gelen bir olgudur. Palyatif bakımsa ihtiyacı olanlar için mutlak bir sağlık hizmetidir. Peki; Palyatif bakım nedir, palyatif bakım gerektiren hastalıklar nelerdir, kaç gün sürer, hastaları ne kadar yaşar, hangi hastanelerde var, nerede ve nasıl yapılır? Palyatif bakım hemşiresi ne yapar? Cevaplar sizler için bir araya geldi…

Palyatif bakım;  hayatı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemlerle karşılaşan hastalar ve yakınları için, başta ağrı olmak üzere;  fiziksel, psikososyal ve ruhani problemlerinin erken tanımlamasıdır. Doğru değerlendirmelerle tedavi edilerek acılarını önlemek yoluyla hayat kalitesini artırmak için yapılan bakımdır.

Palyatif Bakım Gerektiren Hastalıklar Nelerdir?

Palyatif bakım gerektiren hastalık sayısı oldukça fazladır. Bunlar;

- Çocuklarda Genetik Hastalıklar

- Kanser

- Felç

- Alzheimer

-  ALS, MS

-  Müsküler Distrofi

-  Parkinson Hastalığı

- İleri Dönem Organ Yetmezliği (Kalp, Akciğer, Böbrek, Karaciğer vb.)

 

Palyatif Bakım Kaç Gün Sürer?

Palyatif bakım süresi; kişinin hastalığının düzeyine ve aşamaların nasıl ilerlediğine göre değişiklik gösterir. Palyatif bakım hizmeti alan hastalar, bakımın ne kadar sürdüğüne değil hastalık belirtilerinin ne kadar hafifletildiği ve sağlık durumunun ne düzeyde olduğuyla ilgilenir. Bu sebeple palyatif bakımın belirli bir süresi yoktur. İyileşme süresi göz önüne alınarak bakım uzatılır ya da kısalır.

Palyatif Bakım Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Hastaların yaşam süreleri geçirdikleri hastalığa göre değişim gösterir. Palyatif bakımda olan hastaların durumlar ciddidir. Bu sebeple ne kadar yaşayacağı konusunda net bir bilgi yoktur. Hastalar gerekli bakımı almalı ve kontrollü şekilde ilaçlarını kullanmalıdır. Böylece hasatlık gerileyecek iyileşme sağlanacaktır.

Palyatif Bakım Hangi Hastanelerde Var?

Palyatif bakım her hastanede bulunan bakım türüdür. Palyatif bakım; hastanın en rahat edeceği koşullarda verilmektedir. Bunlar; hastane ortamı, sağlık kuruluşlarından biri olan sağlık ocakları, ve hastanın ev ortamı olarak söylenebilir. Sağlık Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu palyatif bakım merkezleri; çift kişilik ve tek kişilik odalardan oluşan, her odada tuvalet, banyo bulunan ve salon, hekim hasta muayene odası, hemşire odası ve ekip odası bulunan geniş özelliklere sahip olan merkezlerdir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın 2018 yılındaki hesaplamalarına göre palyatif bakım 79 şehirde 3899 yatak ile 297 sağlık tesisi tarafından kullanılmaktadır.

Palyatif Bakım Nasıl Yapılır?

Palyatif bakım hastaları, hastalıklarının seviyesine göre bakıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle ciddi hastalıklarla mücadele eden kişilere birçok farklı bakım uygulanabilmektedir. Palyatif bakım, ciddi rahatsızlıklar yaşan kişilere yapılan bakım çeşitlerindedir. Hastaların hızlı ilerleyen ve ciddi hastalıklarında kurtularak daha güzel ve kaliteli bir hayat sürmesi için yapılır. Palyatif bakım; yetkili ve güvenilir mekanlarda, uzmanlar tarafından yapılır. Bakımın belirli bir zamanı ya da süresi yoktur. Gerektiği kadar yani hasta sağlığına kavuşana kadar devam ettirilir.

Palyatif Bakım Nerede Yapılır?

Palyatif bakım; hastanın durumuna, hastalığına ve alması gereken tedavilere göre yer değişimi göstermektedir. Hastanelerde, sağlık ocaklarında, özel bakım evlerinde ve kişinin kendi evinde yapılabilecek olan tedaviler mevcuttur. İleri seviyedeki hastalar için doğru olan hastane bakımıdır. İyileşme sürecinde olanlar içinse ev tercih edilebilen bir seçenektir.

Palyatif Bakım Hemşiresi Ne Yapar?

Palyatif bakımın içinde yer alan, hasta ve yakınlarına gerekli bakım ve desteğinin sağlanması konusunda bilgi ve becerilerini sürekli gelişime açık kişiler olan hemşireler önemli bir role sahiptir. Hemşireler etkili bir iletişim kurarak, bakımın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Hastanın içinde olduğu durum nedeniyle, ihtiyaç duyduğu bakım yalnızca hasta yakınları tarafından karşılanamaz hale gelir. İşte bu durumlarda hastanın ve hasta yakınlarının fiziksel, psikolojik ve çoğunlukla ekonomik olarak yaşadıkları sıkıntılar, tıbbi bakımın da içinde olduğu bir karmaşa haline gelebilmektedir. Hemşireler bu konuda üzerlerine aldıkları sorumluluklar karşısında tam donanımlı olmak zorundadırlar. Bakım planı hazırlar ve semptomları gidermek için çalışırlar. Hastaya aynı zamanda günlük işler için de yardımcı olurlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir