Öpücük Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Öpücük Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
09.12.2022 17:32
Öpücük hastalığı virüslerin yol açtığı bir hastalıktır. Öpücük hastalığı belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır ve nasıl geçer? Bulaşıcı mıdır, bulaşıcılığı ne kadar sürer? Öpücük hastalığı nasıl beslenmeli? Sorularını siz değerli takipçilerimiz için yanıtladık.

Genellikle çocuklarda görülen bu hastalık adından da anlaşılabileceği gibi tükürük yolu ile bulaştığından dolayı halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinmektedir. Gerçek adı Enfeksiyöz Mononukleoz’dur. Virüs ile oluşan bir hastalıktır.

Öpücük hastalığının 2-4 haftalık bir kuluçka dönemi bulunmaktadır. Bununla birlikte hastalığın birçok belirtisi bulunmaktadır. Bunlar:

·        İştah kaybı

·        Baş ağrısı

·        Vücutta halsizlik ve yorgunluk hissiyatı

·        Ateş

·        Boğaz ağrısı

·        Bademciklerin şişmesi

·        Lenf bezlerinde büyüme

·        Cilt döküntüsü

·        Karaciğerde ve karnın dalak bölgesinde büyüme

Olarak bilinmektedir.

Öpücük Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Öpücük hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ancak yakalanma riski diğer bulaşıcı hastalıklara göre daha düşüktür. Bu hastalık hiç fark edilmeden atlatılabileceği gibi yüksek ateş boğaz ağrısı gibi etkiler göstererek de geçirilebilmektedir. Küçük çocuklarda genellikle bu hastalık fark edilemez. Şiddetli görüldüğü durumlarda tedavisi geç kalırsa kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar çocuklarınızı dudaktan öpmemeniz gerektiğini önermektedir.

Bu hastalık öpücük yolu ile bulaşabileceği gibi, yemek yerken kullanılan çatal kaşık bardaklardan da geçebilmektedir. Kendi kullandığınız çatal kaşık ya da bardağı çocuğunuzun kullanmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü çocuğunuza bu şekilde hastalık bulaştırabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Virüs tükürük yolu ile kolaylıkla bulaşabileceği için ağız ile temas edilen şeylerin çocuğunuzun da kullanılmayacağı şekilde temizlenmesi ya da dezenfekte edilip kullanılması önerilmektedir.

Öpücük Hastalığı Nasıl Geçer?

Hastalığın bilindik bir tedavisi yoktur. Diğer viral hastalıklarda uygulanan antibiyotik tedavisi öpücük hastalığında kullanılan bir tedavi yöntemi değildir. Öpücük hastalığı iyi dinlenildiğinde, bol sıvı tüketildiğinde ve sağlıklı beslenildiğinde geçmektedir. Ancak hastalık ilerlemişse ve ateşlenmeye yol açtıysa bunun yanında boğaz ağrısına neden olduysa doktora görünmekte fayda olduğu söylenmektedir.

Öpücük Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Öpücük hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle ağız yolu ile temastan kaçınılması gerekmektedir. Doktorlar küçük çocukların dudaklardan öpülmesini uygun karşılamaz. Bu durumun sebebi sahip olduğunuz virüsleri çocuğunuza aktarma riskinin bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Öpücük Hastalığı Bulaşıcılığı Ne Kadar Sürer?

Öpücük hastalığının 2-4 haftalık bir kuluçka dönemi bulunmaktadır. Hastalık belirtilerinin ortaya çıkması da bu süre içerisinde gerçekleşmektedir. Hastalığın bulaşıcılık süresi değişmekle birlikte 3 ay ile 18 ay süresince değişmektedir. Ancak bulaşıcılık seviyesi düşüktür.

Öpücük Hastalığı Nasıl Beslenmeli?

Hastalığın iyileşmesinde beslenmenin yeri oldukça önemlidir. Bu nedenle sıvı kullanımı ve sağlıklı beslenmeye önem verilmektedir. Beslenmede uzmanlar tarafından önerilen bazı gıdalar bulunmaktadır. Bunlar:

·        Elma

·        Yeşil sebzeler

·        Domates

·        Tahıllı besinler

·        Zeytinyağı

·        Esmer pirinç

·        Arpa

·        Somon

·        Yeşilçay

Tarzında ürünlerdir.

Aynı zamanda öpücük hastalığı esnasında uzak durulması gereken bazı gıdalar da bulunmaktadır. Bunlar:

·        Ekmek, makarna

·        Beyaz pirinç

·        Alkol

·        Kızartılmış ekmek ve sert ürünler

·        Kraker, bisküvi gibi atıştırmalar

·        Şekerli atıştırmalar

Gibi gıdalardır.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir