Ön Sevişme Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur?

Ön Sevişme Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur?
09.12.2022 23:10
Cinsel birliktelikten önce hem zihinsel hem de bedensel olarak vücudumuzun ilişkiye hazırlanma sürecine ön sevişme denilmektedir. Bu yazımızda konu hakkında merak edilenleri yazdık. Ön sevişme sonrası kasık ağrısı neden olur, karın ağrısı neden olur adeti geciktirir mi? Ön sevişme sonrası kasık ağrısı nasıl geçer, kanama neden olur, erkekler neden ön sevişme istemez? İşte detaylar.

Ön sevişme sonrasında kasık bölgesinde ağrı hisseden kadın veya erkeğin bu durumu hafife almaması gerekmektedir. Öncelikle ağrının psikolojik ya da fiziksel kökeni araştırılmalıdır. Her ön sevişme sonrası kasıkta hissedilen ağrı ya da kramp başka hastalıklara davetiye çıkarabilir. İdrar yolları enfeksiyonu, genital bölgede, rahim de yara kaynaklı olarak ya da psikolojik kökenli bir sebepten de kaynaklanabilir.

Ön Sevişme Adeti Geciktirir Mi?

Adetin süresi ya da zamanı kişiden kişiye bağlı olarak değişmektedir. Düzenli adet gören bir kişiyseniz adetiniz bazı durumlardan kaynaklı olarak gecikebilir. Adet gecikmesine stres, uykusuzluk, aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmak, erken menopoz gibi durumlar sebep olur.  Ön sevişme bu sebeplerden birisi değildir. Ön sevişme esnasında salgılanan östrojen ve endorfin hormonu adet sancılarını azaltma da ve adeti düzenleme de oldukça etkili olacaktır. Vücudun stresten uzaklaşmasına ve organların işlevlerini daha kolay yerine getirmesini sağlar.

Ön Sevişme Sonrası Karın Ağrısı Neden Olur?

Ön sevişme hem kadının hem de erkeğin cinsel birleşmeye hazır hale gelme süreci olan ön birlikteliktir. Uzmanlar sağlıklı bir cinsel hayat ve kadınında erkeğin de orgazma ulaşabilmesi için ön sevişme süresini uzatmalarını tavsiye etmektedir. İyi ve sürdürülebilir bir cinsel yaşantı için ön sevişme şarttır.

Pelvik bölgesindeki kaslar ilişkiye hazır hale gelebilmek için kasılmaya başlar. Bu karın ağrısı ve kramp gibi hissedilebilir. Fakat şiddetli, uzun süren, can yakıcı ağrılar olmamalıdır. Eğer ön sevişme esnasında kadın ve erkek de şiddetli karın ağrıları yaşanıyorsa bu doğal bir durum değildir. Ağrının şiddetine ve süresine bağlı olarak üreme kanallarında ya da rahim de enfeksiyon oluşmuş olabilir. Mutlaka bir jinekolojiye görünmek gerekmektedir.

Erkekler Neden Ön Sevişme İstemez?

Erkekler ve kadınların cinsellikten beklentileri kimi zaman farklı şeyleri ifade ediyor olabilir. Kadınlar anaç duygularla yaratıldıkları için erkeklere göre daha duygusal ve duygularıyla hareket eden canlılardır.

Erkeklerin ön sevişmeyi kadınlar kadar arzu etmemesinin sebeplerinden biri sonuç odaklı olmalarından kaynaklı olabilir. Kadınlar duygularının uyarılmasına, şefkate, güzel sözler duymaya ihtiyaç duyarken erkekler kimi zaman sadece cinsel birliktelikten sonraki boşalma duygusunu arzu edebilirler. Yani kadınlar cinselliğe genellikle süreç erkekler ise sonuç odaklı yaklaşabilirler.

Ön Sevişme Sonrası Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Öncelikle ağrının kaynağı bulunmalıdır. Eğer kasık ağrısı fiziksel bir tahribattan, enfeksiyondan ya da kaslarla ilgili herhangi bir durumu ifade ediyorsa doktorun uygun gördüğü ilaç tedavisine başlanmalıdır. Genellikle bu spazmı ve ağrıyı dindirici ilaçlar olan asetaminofen ya da ibuprofen tedavi için kullanılmaktadır. Fakat ağrınız psikolojik bir ağrıysa psikiyatr tedavisi görmeniz gerekmektedir.

Ön Sevişme Sonrası Kanama Neden Olur?

Ön sevişme sırasında kanama meydana gelmesi normal bir durum değildir. Ön sevişme esnasında kanama olursa vajina kuruluğu ya da tahrişten dolayı olabilir. Eğer periyod döneminde değilseniz farklı hastalıkların habercisi de olabilir. Çok yaygın olarak halk arasında kızlık zarı olarak bilinen “Hymen”  adlı bölge, ilk ilişkiden sonra kanar. Fakat ön sevişme sırasındaki kanama yaygın bir durum değildir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir