Omurilik Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Omurilik Tümörü Belirtileri Nelerdir?
08.12.2022 21:34
Omurilik tümörü oldukça riskli bir tümördür. Omurilik tümörü belirtileri nelerdir, ameliyatı kaç saat sürer, tehlikeli mi? Ameliyatı ölüm riski nedir, ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır? Omurilik tümörü elle hissedilir mi? İyi huylu omirilik tümörü tekrarlar mı? Tarzında merak edilen soruları sizler için cevapladık.

İntradural tümör olarak da bilinen, merkezi sinir sisteminin bir parçası olan omurilikte görülen anormal yapılardaki lezyonlara omurilik tümörü denir. Omurilik tümörünün başlıca belirtisi sırt ağrısıdır. Bu ağrı özellikle gece saatlerinde daha çok şiddetlenmektedir. Aynı zamanda fiziksel aktivite ile artabilir. Ağrı bazen boyun bazen ise karın bölgesinde hissedilebilir. Bu ağrılar hastalık ilerledikçe istirahatle geçmeyecek bir hal alır.  Bunun yansıra bacaklarda ve kollarda güç kaybı, uyuşmalarla belirti veriyor. Vücutta belirli bölgelerde karıncalanmalar, soğukluk hissi gibi belirtiler olabilir. Omurilik tümörünün tedavisine geç kalındığı durumlarda bu belirtiler felce kadar yol açabilir.

Omurilik Tümörü Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Omurilik tümörü tedavisi için genel olarak cerrahi müdahale önerilmektedir. Cerrahi operasyon ile iyi ve kötü huylu primer tümörler alınabilse de hastada bulunan tümörün yerleşim yeri, metastazının sayısı gibi hastada bulunan şikayetlere göre tamamen alınamadığı durumlar da vardır. Tümörün tamamen alınamadığı durumlarda ek tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler radyasyon tedavisi ve kemoterapidir.  Omurilik tümörünün tedavisi için yapılan cerrahi operasyonlar genel olarak 4-6 saat sürmektedir.

Omurilik Tümörü Tehlikeli Mi?

Omurilik tümörleri genellikle iyi huylu ve hızlı yayılım göstermeyen bir tümör çeşididir. Bu yönden diğer tümörlere göre riski daha azdır. Erken teşhis oldukça önemlidir. Omurilik tümörü erken teşhis edildiği takdirde tümörün omurgaya zarar vermesi ve farklı bölgelere dağılması engellenebilir. Omurilik tümörü beyne, solunum merkezine ya da kalbe yakın olan bir bölgeye yerleşmişse hasta için ölüm riski bulunabilmektedir.

Omurilik Tümörü Ameliyatı Ölüm Riski Nedir?

Omurilik tümörü ameliyatının düzensiz kalp ritmi gibi kardiyak komplikasyonlara yol açma gibi düşük bir riski bulunmaktadır. Omurilik tümörü beyne, solunum merkezine ya da kalbe yakın olan bir bölgeye yerleşmişse hasta için ameliyat esnasında ölüm riski bulunabilmektedir.

Omurilik Tümörü Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Omurilik tümörü tedavisinde iyileşme kişiden kişiye oldukça değişkenlik göstermektedir. Günler, haftalar hatta bazen aylar sürebilmektedir. Cerrahi operasyon sonrası hastada kanama, geçici olarak his kaybı gibi durumlar görülebilir. Hastanede kalış süresi, cerrahi operasyon sonrası gereken ek tedavilere göre, fizik tedavinin yapılıp yapılamayacağına, yapılacaksa kaç gün süreceğine bağlı olarak hastanın tamamen iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterse de 3 ay ile 12 ay arasında değişebilmektedir.

Omurga Tümörü Elle Hissedilir Mi?

Omurga tümörü ağrının olduğu bölgede kitle şeklinde görülebilir ve bu kitle el ile hissedilebilmektedir.

İyi Huylu Omurilik Tümörü Tekrarlar Mı?

Omurilik tümörü cerrahi operasyon ile alındıktan sonra genetik yatkınlığa bağlı olarak bazı iyi huylu primer omurilik tümörlerinin tekrarlayabilme olasılığı vardır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir