Omurilik Eğriliği Genetik Mi?

Omurilik Eğriliği Genetik Mi?
08.12.2022 22:43
En sık karşılaşılan omurga eğriliği rahatsızlığı skolyozdur. Omurilik eğriliği genetik mi? Omurga eğriliği kimlerde görülür, ilerler mi, kilo aldırır mı? Omurga eğriliği tehlikeli midir, olanlar nasıl yatmalı? Omurga eğriliği hakkında merak edilen soruları sizler için derleyip yanıt verdik.

Omurilik eğriliği son zamanlarda sıkça görülmeye başlanan bir ortopedik rahatsızlıktır. Omurilik eğriliğine genetik faktörlerin etki edeceği düşünülmektedir. Ancak tam olarak genetik bir geçiş tanımlanamamıştır.

Kişinin ailesinde bu rahatsızlık görülse bile omurga rahatsızlıklarında en önemli faktör, çevresel faktörlerdir. Kişi küçük yaşlardan itibaren duruşuna dikkat ettiği takdirde bu rahatsızlığa yakalanması çok düşük bir ihtimaldir.

Omurga Eğriliği Kimlerde Görülür?

Skolyoz rahatsızlığı omurganın adeta bir ‘S’ harfi gibi eğri olmasıdır. Bu rahatsızlık en çok ergenlik dönemindeki çocuklarda görülmektedir. 10 ila 15 yaş aralığındaki çocuklarda büyüme hormonunun çok fazla salgılanmasıyla beraber ani uzamalarda görülür.

Omurgadaki bu eğrilik gözle çok rahat bir şekilde görülebilir. Bu rahatsızlık ileride kişilerin hayatına olumsuz yönde etki edebilir. Eğer kendinizde ya da çevrenizde böyle bir rahatsızlığa rastladıysanız mutlaka bir ortopedi doktoruna muayene olmak gerekmektedir.

Omurga Eğriliği İlerler Mi?

Skolyoz eğer fark edilmezse ya da fark edilip ihmal edilirse daha tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Skolyozun 3 derecesi bulunmaktadır. Bunlardan 1.si olan hafif skolyozdur. Hafif skolyoz hastalarına spesifik egzersiz programları önerilmektedir. Skolyozun 2. Derecesi orta düzeyde skolyozdur. Bu kişilerde korse kullanımına başlanmaktadır. Skolyozun 3. Derecesi ise şiddetli omurga eğriliğidir. Bu kişilerde artık dışarıdan müdahaleye çok geç kalınmıştır ve cerrahi operasyon gerekmektedir.

Omurga Eğriliği Kilo Aldırır Mı?

Omurga eğriliği olan insanlar birçok belirti gösterirler. Kilo almak bunlardan birisi değildir ancak kilo skolyoz rahatsızlığı için çok önemlidir. Skolyoz hastalarında kilo vermenin rahatsızlığı belirli düzeylerde azalttığı düşünülmektedir. Omurganın eğri olmasıyla beraber hasta bir de kilo alırsa ağrılarının artması kaçınılmaz olmaktadır.

Omurga Eğriliği Tehlikeli Midir?

Skolyozun görülme oranı tüm toplumda %2 ila %4 arasındadır. Bu hastalığın görüldüğü insanlarda ise büyük çoğunluk hastalığın ilk evresi olan hafif skolyozdur. Ancak dikkat edilmemesi halinde kişilerde büyük sıkıntılar ortaya çıkabilir. Skolyozda kilit eğrilik 40 derecedir. Eğer bir hastadaki eğrilik 40 derecenin üzerine çıkmışsa kişide çok şiddetli ağrılar baş gösterebilir. Rahatsızlık bu raddeye geldiyse cerrahi operasyon kaçınılmazdır.

Omurga Eğriliği Olanlar Nasıl Yatmalı?

Omurga eğriliği özellikle 10 ila 15 yaş aralığındaki genç çocuklarda görülmektedir. Skolyoz hastalarının rahatsızlığı umursamaması ve duruşuna dikkat etmesiyle beraber hastalık ilerleyebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek kişinin uykusunda bile omurgasına dikkat edip postürünü düzeltmesi gerekmektedir.

Omurga eğriliği rahatsızlığı yaşayan insanlara sırt üstü yatmaları önerilmektedir. Bunun en önemli sebebi omurgaya eşit yük dağıtmaktır. Aynı zamanda kişilere kas yapısını güçlendirecek egzersizler de önerilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir