Larenjit Neden Olur?

Larenjit Neden Olur?
23.08.2022 17:59
Larenjit, geçmişten günümüze pek çok insanın karşı karşıya kaldığı bir rahatsızlık olmuştur. Bundan dolayı larenjit ile ilgili merak edilen konular türemiştir. Biz de yazımızda larenjitin neden olduğundan ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Larenjitin neden ortaya çıktığı pek çok insan tarafından merak edilip araştırılan bir konu olmayı başarmıştır. Larenjitin en yaygın nedeni viral bir enfeksiyondur. Bu virüsler genellikle soğuk algınlığına veya gribe neden olan virüslere benzer. Sesin aşırı kullanımı ayrıca gırtlak iltihabına neden olabilir ve bu da larenjite yol açabilir. Aşırı kullanım örnekleri ise yüksek sesle şarkı söylemeyi veya aşırı bağırmak olarak sayılabilmektedir. Çok nadir durumlarda difteri larenjite neden olabilir. Bu, damlacıklar yoluyla yayılan bakteriyel bir enfeksiyondur. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki çoğu insan difteri aşısı olmuştur. Kronik larenjitin birkaç nedeni vardır. Kronik larenjitin yaygın nedenleri şunlardır: Asit reflü, mide asidi ve içeriğinin boğaza kaçtığı bir durum, bakteriyel, fungal veya paraziter enfeksiyonlar, kronik sinüzit, aşırı öksürük, alerjenler veya zehirli dumanlar gibi tahriş edici maddelerin solunması, yüksek alkol alımı, sesin alışılmış şekilde kötüye kullanımı veya aşırı kullanımı, pasif içicilik de dahil olmak üzere sigara içmek, astım inhalerleri gibi steroid ilaçları solumak.

 Larenjitin Bitkisel Tedavisi Nedir?

Ağrıyan ve tahriş olmuş bir boğazı ılık tuzlu su ile yatıştırabilirsiniz. 1/4 ila 1/2 çay kaşığı tuzu 8 onsluk bir bardak ılık suya karıştırın. Ağzınızdan bir yudum alın ve boğazınızın arkasından gargara yapın, sonra tükürün. Su ağzınızda soğuyacaktır, bu nedenle bir yudum daha alın ve gerektiği kadar tekrarlayın. Bu, özellikle ısıtma ünitelerinin evinize ve ofisinize kuru hava pompaladığı kış aylarında yaygındır. Serin bir sis nemlendiricisi veya buharlaştırıcı havaya iyileştirici nem katacak ve balgamı gevşetmeye yardımcı olacaktır. Nemlendiriciniz yoksa ılık bir duş alın veya ılık bir banyoda oturun. Elma sirkesi, vücudunuzun enfeksiyon ile savaşmasına destek olacak antimikrobiyal özelliklere sahip bir sıvıdır. Küçük bir bardak suya 1 ila 2 yemek kaşığı çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi dökün. Çözümü daha da güçlü (ve çok daha lezzetli) hale getirmek için bir çay kaşığı bal ekleyin. Belirtileriniz düzelene kadar bunu günde bir veya iki kez için. Tuzlu su gargaranıza biraz ACV ekleyin. Asitli içeceklerin gırtlağı tahriş edebileceğini unutmayın. Larenjitiniz asit reflüden kaynaklanıyorsa elma sirkesi veya diğer asitli içecekleri kullanmamalısınız. Tahriş olmuş bir boğaz için sıcak bir fincan çaydan daha rahatlatıcı bir şey yoktur. Ayrıca, çay yatıştırmaktan çok daha fazlasını yapabilir. Papatya gibi bitki çayları, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir.  Balın iyileştirici gücü ile çayınızı süper şarj edin. Araştırmalar balın mukus üretimini azalttığını ve öksürükleri reçetesiz satılan ilaçlar kadar etkili bir şekilde tedavi ettiğini göstermiştir. Zencefil kökü birçok sağlık yararına sahiptir. Binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Zencefil, genellikle larenjite eşlik eden kuru, tahriş edici öksürüğü bastırmaya çalışır. Boğaz enfeksiyonlarının tedavisine de yardımcı olabilir. Zencefil, birçok farklı şekilde kullanılabilen çok yönlü bir köktür. Smoothie ve meyve sularına taze zencefil kökü (soyulmuş) ekleyebilir veya doğrayıp tavada kızartmaya ekleyebilirsiniz. Bir demlikte kaynayan suya taze zencefil kökü ekleyerek çay olarak da tüketebilirsiniz.

 Larenjitin Belirtileri Nedir?

 Larenjitin belirtilerinin neler olduğu araştırılmaktadır. Larenjitin belirtileri; yutkunmada güçlük, boğazda ağrı, hırıltı, balgamsız kuru öksürük, ateş, halsizlik, gırtlakta yumruk hissi olarak sıralanabilir.

 Larenjitin Diğer Adı Nedir?

Larenjitin diğer adının ne olduğu merak edilip araştırılır. Larenjitin diğer adı halk arasında gırtlak iltihabı olarak bilinmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir