Olgunlaşma Kuramı Hakkında Öğrenilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Olgunlaşma Kuramı Hakkında Öğrenilmesi Gereken Konular Nelerdir?
23.07.2022 17:06
Olgunlaşma kuramı hakkında öğrenilmesi gereken konular nelerdir? Gelişim psikolojisi olgunlaşma kuramı nedir, olgunlaşma kuramı kime aittir, olgunlaşma kuramı eleştirisi nedir, olgunlaşma kuramı faydaları nelerdir, olgunlaşma kuramı filmi nelerdir?

Olgunlaşma kuramı hakkında öğrenilmesi gereken konular, bebeklik evresinden başlar. Yani çocuk doğduğu andan itibaren her an ve her saniye değişerek olgunlaşma evresini tamamlar. İşte bu evreler bizleri günümüzdeki karakterimize ve hayatı nasıl algıladığımıza dair bilgiler verir. Eğer bebeklik dönemimizden itibaren fiziki veya motor ihtiyaçlarımızı doğru şekilde gelişim gösterilmediği takdirde bireyde birtakım sıkıntılar çıkabilir. Bunları tespit ederek, psikologlar eşliğinde olumsuz yönleri tedavi süreçleri ile kapatma şansınız olabilir.

Gelişim Psikolojisi Olgunlaşma Kuramı Nedir?

Gelişim psikolojisi insanı incelerken, bebeklikten başlar ve bu süreci olgunlaşma kuramı olarak da dile getirir. Birey tam anlamıyla hem fiziki hem de ruhen bir kişilik oluştururken birtakım evrelerden geçer. Bu evreleri doğru şekilde ve kendi karakterini oluşturacak şekilde tamamlarsa, büyüdüğünde bir sıkıntı çekmeden hayatına devam edebilir. Eğer birey bebeklikten itibaren birtakım engelleme veya kötü olaylara maruz kalırsa, psikolojisinde beklenmedik travmatik sonuçlar olabilir. İşte gelişim psikolojisi bu gibi olayları daha doğru şekilde anne ve babalara iletmek için olgunlaşma kuramı adı altında bir bilim meydana getirdiler. Bilinçli anne ve babalar bu kuram doğrultusunda bebeğin gelişimin sağlayarak, daha sağlıklı gelişiminin oluşmasına yardımcı olacaklar.

Olgunlaşma Kuramı Kime Aittir?

Olgunlaşma kuramı Arnold Gesel tarafından geliştirilmiş ve ortaya atılmıştır. Bu kuramın incelenmesinde bireylerin toplumda ve çevreye karşı turumu olarak da belirleyebiliriz. Her anlamda psikolojik anlamda gelişmenin bir alt evresi olan olgunlaşma kuramı bireyin hayatı daha doğru yaşayabilmesi için önemli bir kurum olmaktadır. Sağlıklı bireyler ve toplumda daha düzgün davranan insanlar bu kuramın olgunlaşma evrelerini bilinçli şekilde tamamladığı anlamına gelir. Eğer sağlıksız şekilde bu kuramı tamamlamış olursanız, bireylerin de bazı hal ve hareketlerinde sorunlar oluşmaktadır. İşte bu sorunları çözmek içinde psikolojiden destek almak gerekir.

Olgunlaşma Kuramı Eleştirisi Nedir?

Olgunlaşma kuramı eleştirisi eğer birey bebeklik evresinde fiziki veya motor ihtiyaçlarını düzgün ve sağlıklı şekilde tamamlamazsa ilerde bu hayatında sorun olabilecek problemlere dönüştüğünü eleştirir. İşte bu sebepten ötürü doğumdan sonra çevrede önemlidir. Yani bireyler kalıtsal özellikleri değil çevrelerinin etkisinde kalarak olgunlaşma evrelerini tamamlarlar. Bu açıdan diğer kuramları eleştirmektedirler.

Olgunlaşma Kuramı Faydaları Nelerdir?

Olgunlaşma kuramı faydaları bireyi daha sağlıklı şekilde psikolojik anlamda güçlü kılar. Anne ve babalar bu kuram hakkında bilgi sahibi olursa topluma daha sağlıklı bireyler yetiştirirler. Fiziki ve motor gelişim evrelerinde ne gibi etkenlerin etkili olduğunu okuyarak bulabilirler. Bunun gibi birçok fayda sağlar.

Olgunlaşma Kuramı Filmi Nelerdir?

Olgunlaşma kuramına ait en güzel film, Kayıp Balık Nemo olarak bilinir. Bu kuramda olgunlaşma evrelerin hemen hemen hepsini gözünüzle görerek izleyeceksiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

BİLİM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir