Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Kaçak Akım Rölesi Nedir?
22.12.2022 21:32
Kaçak akım rölesi, sigortalarda bulunup elektrik hattında bir kaçak söz konusu olduğunda atarak elektrik akışını kesen aletlerdir. Kaçak akım rölesi nedir, ne işe yarar, kaç amper, neden atar? Kaçak akım algılama rölesi nedir, arızası nasıl bulunur? Ana panolarda kaçak akım rölesi kaç olmalı? Kaçak akım röleleri ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaçak akım rölesi, dış görünüş olarak otomatik sigortaya benzeyen ancak çalışma prensibi olarak birbirlerine hiç benzemeyen bir malzemedir. Kaçak akım rölesi sigortalarda bulunan ve bir kaçak akım tespit ettiğinde elektrik akımını keserek hem insanları hem de tesisatı koruyan bir alettir. Kaçak akım röleleri oldukça önemlidir ve üzerinde bulunan test butonundan her ay çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

Kaçak Akım Rölesi Ne İşe Yarar?

Kaçak akım rölesi, devrede meydana gelen kaçak akımı hemen anlayarak açma işlemini yapan ve olası tehlikeleri önleyen bir malzemedir. Kaçak akım röleleri hem insan hayatını hem de tesisatı korur ve oldukça önemli bir alettir. Çarpılma risklerini de önleyen bu alete aynı zamanda kaçak akım anahtarı ya da kaçak akım sigortası da denmektedir.

Kaçak Akım Rölesi Kaç Amper?

Kaçak akım rölesi, bir elektrik tesisatında olmazsa olmaz bir alettir. Kaçak akım röleleri hayati öneme sahip bir üründür. Kaçak akımı algıladığı elektrik akışını keserek hem tesisatı hem de insan hayatını korumaktadır. Kaçak akım röleleri dünya standartlarına göre 30 mA ve 300 mA olarak üretilmektedir.

Kaçak Akım Rölesi Neden Atar?

Kaçak akım rölesi, elektrik tesisatında oluşan aşırı gerilim ya da kaçak akımı fark ettiği anda atmaktadır. Kaçak akım rölesi atarak tesisattaki elektrik akımını kesmektedir. Kaçak akım rölesinin atarak elektrik akışını durdurması oldukça hayati bir durumdur çünkü kişileri çarpılmadan kurtarmaktadır.

Kaçak Akım Algılama Rölesi Nedir?

Kaçak akım algılama rölesi, elektrik tesisatında meydana gelebilecek herhangi kaçak akım ya da aşırı gerilimi algılayıp atarak elektrik akışını durdurmaktadır. Devrede algıladığı kaçak akımı fark ederek elektriği kesmesi hem tesisatı hem de insan hayatını korumaktadır. Kaçak akım algılama rölesi ve topraklama her elektrik tesisatında bulunmalıdır.

Kaçak Akım Arızası Nasıl Bulunur?

Kaçak akım koruma rölesinde bazı zamanlarda arıza meydana gelebilmektedir. Bu arızaları tespit edebilmek elektrik işinden anlamayan birisi için oldukça zordur. Kaçak akım koruma rölesinin üzerinde yer alan test butonundan kaçak akım rölenizi tespit edebilirsiniz. Ancak kaçak akım rölenizde yer alan arızayı bir elektrikçiden yardım alarak ya da kaçak akım koruma rölesini değiştirerek çözüme kavuşturabilirsiniz.

Ana Panolarda Kaçak Akım Rölesi Kaç Olmalı?

Kaçak akım rölesi, sigortalarda bulunan ve tesisatta bir kaçak akım tespit ettiğinde atarak elektrik akımını kesen alettir. Kaçak akım rölelerinin çeşitleri bulunmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği açısından tali panolarda 30 mA hassasiyetinde kaçak akım röleleri yeterli olacakken, ana panolarda 300 mA hassasiyetinde kaçak akım rölesi kullanmanız gerekecektir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir