Ölen Kişinin Resmine Bakmak Günah Mıdır?

Ölen Kişinin Resmine Bakmak Günah Mıdır?
18.11.2022 18:54
Dinen mekruh ve günah olan durumları doğru şekilde araştırmasını yaptık. Ölen kişinin resmine bakmak, ölüm sana yakışmadı demek, ölünün fotoğrafını asmak, ölünün arkasından ağıt yakmak günah mıdır? Sağ elle taharet yapmak, sürekli aynı duayı etmek, şeytana lanet okumak, şeytana küfür etmek günah mıdır?

Çok sevdiğiniz birini kaybettiğinizde onu unutmamak için resimlerine sürekli bakarsınız. Fakat bu durumun ona azap verip vermediğine dair düşüncelere de dalabilirsiniz. Ya da yakınızda biri remine bakma azap duyabilir, diye uyarıda bulanabilir. Ölüler resmine baktığınız için azap çekmez. Eğer çok günahı varsa bu yüzden mezarında azap çekecektir.

Ölüm Sana Yakışmadı Demek Günah Mı?

Bu söze dair günah olup olmadığına açıklayan bir sure yoktur. Fakat ölüm Allah’ın emri olduğu için günah sayılmayabilir fakat dinen isyan etmek olarak da tanımlanabilir. Bu sebepten ötürü ölünün ardından söylediğimiz sözlere ve davranışlarımızı gözden geçirerek yapmak da fayda var. Aksi taktirde Allah katında sizin günaha girmenize neden olabilir.

Ölünün Arkasında Ağıt Yakmak Günah Mı?

İnsanlar yakın çevrelerindeki sevdiği kişiyi kaybettiklerinde farklı tepkiler verebilir. Bazıları donup kalır bazıları da feryat ederek ağlar. Ağıt yakarak dinen günah sayıldığı bilinir. Ölüm hak olduğu için bağırarak ağlamak Allah’a isyan sayılır. Bu yüzden ağıt yakarak ve çok bağırarak ağlamamak gerekir. Hem ölüye hem de yaradana saygı için ağıt yakarak ağlamamak gerekir.

Sağ Elle Taharet Etmek Günah Mı?

Taharetin anlamı tuvalete çıkmak anlamındadır. Dinen sağ elle taharet etmek mekruh sayılır. Sağ el hayırlı ve helal olmasından ötürü yapılmaması uygundur. Bazı duyumlara göre bilimsel açıdan sol elin vücuda zararlı mikropları yok ettiği dair açılamalar vardır.

Sürekli Aynı Duayı Etmek Günah Mı?

Sürekli aynı duayı etmek Allah katında günah sayılmaz. Sürekli aynı duaları okuyup istediği bir durum da olmuyorsa o kişinin hayrına olduğunu bilmesi gerekir. Dualar hep Allah için edildiği için eğer kulunun dua edişinden sonra dileği olmuyorsa Allah’ın vardır bir bildiği düşüncesiyle hareket etmesi gerekir.

Şeytana Lanet Okumak Günah Mıdır?

 Bir Müslümana lanet okumak günah sayılmayabilir ama mekruhtur şeytan da olsa o varlığa lanet edilmemesi gerekir. Çünkü bu varlıklar insana sarması ile aklını başında alması gibi binbir türlü başa bela olabilir. Özellikle görünmeyen varlıklar hakkında konuşmak ve onlarla içli dışlı olan kişilere bu tarz varlıklar musibet olur.

Şeytana Küfür Etmek Günah Mıdır?

Küfür etmek başlı başına bir günahtır. Şeytan da Allah2ın yarattığı bir kul ya da melek olmasında ötürü günah sayılır. Gerçek bir Müslüman bunları bilerek doğru yolda Müslümanlığını yaşaması gerekir. Küfür etmek ve lanet okumak gibi kötülüğü çağıran sözleri hiç kimseye sarf etmemesi gerekir. Eğer küfür edilen insan ya da insan dışı varlık bile olsa küfür sahibine aynı şekilde geri dönüyor. Bu yüzden küfür etmemek gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir