Okulda Tutanak Tutulursa Ne Olur?

Okulda Tutanak Tutulursa Ne Olur?
11.11.2022 19:18
Tutanak tutulduğu yere ve nedene göre değişen ve resmi bir belge niteliği taşıyan bir belgedir. Okulda tutanak tutulursa ne olur, nasıl tutulur, yersek ne olur? Okulda tutanak hangi durumlarda tutulur, tutanak e-okulda görünür mü, sicile işlenir mi? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Ortaokulda verilen tutanaklar ile lisede verilen tutanaklar arasında farklılıklar olmaktadır. Ortaokulda bir ceza yöntemi olarak ya da uyarı yöntemi olarak kullanılan tutanak, lise de daha ağır yaptırım ile karşımıza çıkabilmektedir. Bu durumun en büyük sebeplerinden bir tanesi ise yaş arası farklılık ve çocukluktan ergenlik evresine geçme olarak adlandırılabilir.

Lisede verilen tutanaklar ilk 3 tanesinden sonra okuldan uzaklaştırma ile sonuçlanabilir. Fazla tutanak tutulduğu takdirde okul değiştirme, disiplin cezası gibi sonuçlar doğurmaktadır. Tutanaklar okul kurallarına uymayan bireyler için tutulmaktadır. Okulda işlenilen ağır bir suç var ise bu durum yargıya kadar taşınabilmektedir.

Ortaokulda tutanak tutulması da lisedeki ile eş değer olmakla beraber kuralları daha esnektir. Bunun sebebi ise bireylerin yaşının daha küçük olması ve zamanla sorumluluk bilincinin işlenmesi düşüncesidir. Ortaokulda tutanaklara dönüt fazla sayıda olduğu takdirde yaptırım olarak daha ağır gelmektedir.

Okulda Tutanak Nasıl Tutulur?

Okul yapısı gereği kalabalık olan ve gün içerisinde saatlerce vakit geçirilen bir yerdir. Okulda öğretmen-öğrenci ilişkisi ve öğrenciler arası ilişkiyi koruyabilmek adına birçok kural vardır. Bu kuralların aşılması durumunda ya da kişinin yaptığı yanlış bir davranış durumunda okulda yetkili kişiler tarafından tutanak tutulur.

Tutulan tutanakta olay, günü, saati ve suçlu olan kişilerin adını yazılması zorunludur. Bu tutanağın geçerli olması için tarafların imzalaması da gerekmektedir.

Okulda Tutanak Yersek Ne Olur?

Okulda tutanak yendiği zaman ilk başlarda uyarı alınmaktadır. Ancak 3 tutanak yenildiği takdirde okuldan kısa süreli uzaklaştırma ve daha fazla tutanak olduğu zaman ise okul değiştirme cezası gibi cezalar verilmektedir. Okulda daha fazla tutanak yazılması dahilinde ebeveynler ile de iletişime geçilmektedir.

Okulda Tutanak Hangi Durumlarda Tutulur?

Okul belli başlı kurallar ile işleyen bir kurumdur. Bu kuralların sebebi bireyler arası anlaşmazlık olmaması, kişiler arası saygının aşılmaması, sorumluluk bilincini oluşturma gibi birçok neden kaynaklanmaktadır.

Okullarda tutanak belli başlı durumlarda tutulmaktadır. Okullarda tutanağın hangi durumda tutulacağı ise maddeler halinde;

-         Okul, okul eşyasını ve çevresini kirletmek,

-         Tütün ve tütün mamulleri bulundurmak, kullanmak,

-         Yapması gereken görevleri yapmamak,

-         Kılık-kıyafete ilişkin kuralları çiğnemek, uymamak,

-         Başkasının eşyasını izinsiz almak, kullanmak ya da zarar vermek,

-         Kopya çekmek, çekilmesine yardımcı olmak,

-         Kaba ve saygısız davranmak,

-         Dersin işlenişini bozmak,

-         Kavga etmek gibi nedenlerden dolayı tutanak tutulmaktadır.

Tutanak E-Okulda Görünür Mü?

E-okul öğrencilerin bilgileri ile girdiği her öğrenciye özel olan ve okul bilgilerini görebildiği bir sistemdir. Tutanak tutulduğu zaman birçok öğrenci e-okulda gözüküp gözükmediği konusunda telaşa düşmektedirler. Ancak tutanak disipline gitmediği sürece e-okulda gözükmemektedir. Tutanağı ancak okul yetkilileri görebilmektedir.

Okulda Tutanak Sicile İşler Mi?

Okulda yazılan tutanakların sicile işlenip işlenmediği konusu oldukça merak edilmektedir. Okulda yazılan tutanaklar belli bir sayıyı aşmışsa ya da ilk tutanak büyük ve ağır bir suçtan tutulmuşsa ilk önce disiplin kuruluna verilmektedir. Disiplin kuruluna giden tutanaklar ise sicile işlenmektedir.

Yorumlar

 • Ben arkadaşlarımla 5. Siniftayken dışarı çıkmıştık şuan bazenleri çıkıyoruz nobetciden izin alıp şuan 7.sinifi bitirdim din kültürü dersinde hoca bizi boş birakti arklarimda bunu fırsat bularak dışarı çıkalım dedi ben kabul etmedim ama arklarim beni zorladı kolumdan tutup beni okulun disarisindan çıkardı sonra biz karşıdan karşıya geçerken bı arkim dinciyle beraber rehberciyi görmüş dinci geliyo diye bağırdı sonra arabanın arkasina saklandı digerleriyle ben kaciyom tabii dinci durun kızlar diye bağırdı sonra hepimiz durduk hoca dediki kızlar bu yaptığınız yarına kalmicak dedi ve sonra okula gittik ertesi gün okula gitmedim siyer dersinede dinci giriyor beni arkim aradı dediki niye gelmedin okula dedi son hafta olduğu için gelmedim ve dünkü olaylardan korktuğum icin dedim o da dediki dinci size tutanak imzalatacakmis dedi çok korktum diğer arklarim ağlayarak özür dilemisler diğer arkimda demiski bitek biz çıkmıyoruz dışarı herkes çıkıyor o zaman onlarada tutanak imzalatin demis çok korkuyorum tutanak imzalatacaklar diyee bişey olurmu sizcee sicilime fln işler diye korkuyom dinci demiski bu sicile işler demisss????

  Biz 4 kişi iftardan önce okulu astık ve yakalandık bize tutanak tuttular ilk tutanağımız sorun olabileceğini düşünmüyorum sizce sorun olur mu

  Arkadaş ben başkan yardımcısının ve sınıfa sesli bir şekilde gay dedim tutanak yedim hiç korkmuyorum

  2.tutanağım arkadaşlar niye biliyor musunuz doğungünüm var arkadaşlar yumurta getirmiş diye????????

  Ben bugün yedim

  Bu gün tutanak yedim. Arkadaşım beni ittiği için bende onu ittim. Sonra bana tekme atınca bende ona yumruk salladım. Beni boğazımdan tuttu bu yüzden onun elini ısırınca oda benim kafamı ısırdı. Bende onu yere yatırıp karnında zıpladım. Bu benim ilk tutanağım bence korkmakta abartıyorlar.

  Ben 5. Sınıftayım sanırım 2 defa tutanak yedim bir şey olur mu? Çok korkuyorum.

  Kaç tutanak yersek futbolcu olamayız 7. Sınıftayım

  Selam arkadaşlar bu tutanak benim ilk tutanağam bişiy olurmu çok korkuyorum

  Selam arkadaşlar bu tutanak benim ilk tutanağam bişiy olurmu çok korkuyorum

  Ben hiç yemedim ama dün 5. Sınıfta 1 tane yedim herhalde ben de bilmiyorum ne olacağından çok ama çok korkuyorum

  İlk defa yedim bir şey olur mu çok korkuyom

  ben bugün bir tutanak yedim 5. Sınıftayım ve çok korkuyorm

  1. ve 2. tutanak uyarı amaçlıdır 3. tutanak disiplin cezasıdır 1 haftalığına okuldan uzaklaştırma alınır 4. tutanak diye birşey yok müdürün izniyle okuldan atılır

  Herkes ortaokul aq çok küçüksün lan 11. Sınıfım daha yeni 2 tutanak yedim şaka mısınız siz

  8.sinifim kanli para oynadigimdan tutanak tutulcakmis okul numarami aldi mudur yardimcisi. ilk kez tutanak yazilcak bana. lgsye gircegim icin birazcik tirsiyorum lgsye yansir mi gidecegim liseyi etkiler mi falan diye. ilk kez tutanak yiycem tutanak disiplin kinama vs hic birini yemedim sadece yarin tutanak yazilcak lgsye yansir mi

  Tutulan tutanak orta okulda ise liseye herhangi bir etki etmez.Örnek verim 8. Sınıfta tutulan bir tutanak liseye geçiş sınavı (lgs) ile bir bağlantısı olamaz tutanağın tutulma nedeni ise yaptığınız davranışın (okul içi ve dışı hareketlerine aykırı ) resmiyete dökülmesidir.Bu tutanak sicle işlerimi diye sorucak olursanız yaptığınız suçun derecesine göre değişir. Önek veriyorum devlet malına zara verilirse önceden bir tutanağınız yok ise disiplin cezası verilir tutulan tutanak disipline gider ise sicile yansır.Ama okuduğunuz dönem içerisinde (orta okul,lise) başka bir tutanak tutulmuş ise okuldan atılma okul değiştirme gibi büyük bir ceza alabilirsiniz ve buda büyük dercede sicile yansır.Sicile yansıyan tutanak iş alımında adlı durumlarda göz önünde bulundurarak değerlendirilir.Sebebi ise çalışacağınız yer yada yargı alacağınız kurum sizin geçmişte yaptığınız suçların ne düzeyde olduğunu ölçer ve kararına etki eder verilecek sorumluluklara uyabilecek misiniz yada yaptığınız suçun geçmişimizle bir alakası varmı diye bakılır.

  Arkadaşlar sınıftaki eşyaları gösteren bir kağıt vardı çerçevenin içinde.Ben onu yere düşürüp kırdım.5.sınıfım.Ark arkadaşlarım beni korkutmaya çalışıyorlar uzaklaştırma alacaksın okuldan gibi şeyler söylüyorlar tutanak tutacaklar hakkında gibi şeyler de söylüyorlar Sizce inanmalı mıyım ne olur

  Arkadaşlar 4 dün çu tutanağımı yedim 5 sınıf ta 2 tane 6 da da 2 tane yedim 5 sınıfta 1 kızın Yerde süründürmüştüm 1 tutanak 2 tutanak ark lan lun diye konuştuğum için tutanak yemiştim 3 tutanak da hocanın dersini bozmuştum 4 de Aslında onu hakkımla yemedim arkadaşım gay di benim popama dokunmuştu o da bana dokunuyor diye yalan atınca bende yedim

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir