Akademisyenler Öğretmen Evinde Kalabilir Mi?

Akademisyenler Öğretmen Evinde Kalabilir Mi?
14.02.2023 22:48
Öğretmenlerin sosyal gereksinimlerini karşılamak üzere yapılmış kurumlara öğretmen evi denilmektedir. Peki kimler öğretmen evinde kalabilir? Akademisyenler, 18 yaş altı, evli olmayan öğretmen evinde kalabilir mi? Engelliler, atanamayan öğretmen, asker personel öğretmen evinde kalabilir mi? İşte detaylar.

Akademisyenlerin öğretmen evlerinden yararlanıp yararlanamayacağı da merak edilen bir diğer konu başlığıdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akademisyenlere de öğretmen evlerinden yararlanabilme hakkı tanınmıştır. Böylece YÖK üyeleri olan akademisyenler öğretmen evlerinin tüm imkanlarından indirimli olarak faydalanabilecek.

18 Yaş Altı Öğretmen Evinde Kalabilir Mi?

Aktif olarak hizmet veren öğretmen evleri aslında tüm vatandaşlarımıza açıktır. Ancak öğretmenler bazı hizmetlerden ücretsiz bazılarından da indirimli olarak yararlanmaktadır. Ancak 4-18 yaş arasındaki çocuklar yanlarında yetişkin bir birey olmadan tek başına öğretmen evinde konaklayamaz.

Evli Olmayanlar Öğretmen Evinde Kalabilir Mi?

Öğretmenlerin sosyal olarak yararlanabilmesi için yapılmış ancak tüm vatandaşlara hizmet veren kurumlardır. Öğretmen evlerinde evli olmayan çiftlerin kalıp kalamayacağı da bir diğer merak edilen konu başlığıdır. Bununla ilgili net bir kural bulunmaktadır. Danıştay evli olmayan ve öğretmen evlerinde kalmak isteyen çiftler için kararını açıkladı. Danıştay çiftlerin öğretmen evlerinde kalabilmeleri için evlilik cüzdanı şartı getirdi.

Engelliler Öğretmen Evinde Kalabilir Mi?

Engelli vatandaşlar da öğretmen evi hizmetinden faydalanabilmektedir. Bu konuda kendilerine engelli uygulaması uygulanmaktadır. Ancak engel durumunu ibraz eden engelli belgesi ya da engelli kartını yetkililere göstermesi gerekmektedir. Ayrıca engellilerin rahat edebilmeleri ve her türlü ihtiyaçlarına yönelik kendilerine özel şekilde hazırlanmış odaları tercih etmeleri gerekmektedir.

Atanamayan Öğretmen Öğretmen Evinde Kalabilir Mi?

Konaklamak için otellere ya da pansiyonlara güvenmeyen kişiler öğretmen evlerini tercih etmektedir. Öğretmen evleri öğretmenlerin bazı hizmetlerinden ücretsiz bazı hizmetlerinden de indirimli şekilde yararlanabildiği devlet işletmeleridir.

Ancak genel olarak bilinen bir yanlışı düzeltmek istiyoruz. Öğretmen evleri sadece öğretmenlere açık olan ve yalnızca öğretmenlere hizmet veren kuruluşlar değildir. Tüm vatandaşlar öğretmen evi hizmetinden yararlanabilirler.

Sadece öğretmenler gibi indirimli hizmetlerden yararlanamazlar.  Bu atanamayan bir öğretmen için de geçerlidir. Kamu personeli olmayan öğretmen de öğretmen evinin sosyal imkanlarından ve konaklama hizmetinden yararlanabilir. Ancak devlet kurumunda çalışan bir öğretmen gibi indirim hakkı olmaz.

Asker Personel Öğretmen Evinde Kalabilir Mi?

Öğretmen evlerinin kurulmasındaki asıl amaç eğitim çalışanlarının eğlenme ve diğer sosyal ihtiyaçlarının daha uygun bir şekilde sağlanmasıdır. Öğretmenler öğretmen evi içerisindeki konaklama, eğlence ve yeme-içme ihtiyaçlarını daha indirimli şekilde sağlamaktadırlar.

Asker personelleri de diğer tüm vatandaşlar gibi öğretmen evlerinde konaklayabilirler. Ancak indirimli haktan yararlanamazlar. Asker personellerinin uygun fiyattan konaklayabilmeleri için orduevleri bulunmaktadır.

Orduevleri Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan askeri personeller için devlet tarafından kurulmuş bir işletmedir. Askeri personeller konaklamak için genellikle orduevlerini tercih etmektedirler.  Ayrıca askeri personel yakınları da bu hizmetten yararlanabilir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir