Oksipital Nevralji Nasıl Geçer?

Oksipital Nevralji Nasıl Geçer?
03.12.2022 22:19
Oksipital nevralji, çok nadir görülen kafa derisinde bulunan sinirlerin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hastalıkla ilgili merak edilen detayları yanıtladık. Oksipital nevralji nasıl geçer, neden olur, belirtileri nelerdir? Oksipital nevralji baş dönmesi yapar mı, hangi doktora gidilir, evde nasıl geçer? Bütün detaylar içeriğimizde.

Kafa kısmının en tepe noktasından, ense köküne kadar olan kısım ile ilgili olan sinirlerdir. Oksipital nevralji denilen rahatsızlık ise bu sinirlerin büyük ölçüde iltihaplanması durumudur. Boynun arka tarafında, kulak arkası ve etrafında şiddetli şekilde hissedilen zonklamalar olarak tanımlanabilir. Rahatsızlıkla ilgili farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Öncelikle evde tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Isı kompresi uygulayarak bölgedeki ağrıyı ve iltihabı büyük oranda yok edebilirsiniz. Bu yöntem genel olarak başarı sağlamaktadır. Eğer ağrı devam ederse, daha sonrasında konservatif tedaviler uygulanabilir. İlaç enjeksiyonu, fizik tedavi, radyo frekans gibi yöntemler Oksipital nevraljinin tedavisinde kullanılan diğer yöntemlerdir.

Oksipital Nevralji Neden Olur?

Nadir görülen ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Vücut tarafından üretilen ve eklemlerde meydana gelen iltihap (artrit) , boyundaki sinirlerin sıkışması ve kafa travması oksipital nevralji’ nin nedenleri arasındadır. Saç tararken acı hissetme, ışığa karşı hassasiyet, mide bulantısı gibi belirtilerle de kendisini gösterebilir.

Oksipital Nevralji Baş Dönmesi Yapar Mı?

Hissediliş biçimiyle çoğu zaman migren ataklarıyla karıştırılmaktadır. Migren atakları da başın belli bir noktasında varlık gösterdikleri için, oksipital nevraljinin tanısının konmasında çoğu zaman kafa karışıklığı yaratabilir. Hatta bu hastalara çoğu zaman migren teşhisi konulmaktadır. Genellikle şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıkan rahatsızlık baş dönmesi olarak kendisini göstermeyebilir.

Oksipital Nevralji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Oksipital nevralji şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıktığı için migrenle karıştırılır. Hastalığın doğru şekilde tanısının konulabilmesi için doktora görünmek gerekmektedir. Bunun için hastanelerin “nöroloji“ ya da “Kulak burun boğaz (KKB)“ bölümlerinin doktorlarına görünmek gerekmektedir. Tedavi sonucunda, hastada özellikle başın saçlı derisinde aniden batma veya hassasiyet oluşuyor, yapılan lokal anestezi sonrasında bölgede bir rahatlama oluyorsa hastaya teşhis konulmaktadır.

Ayrıca hastaların oksipital nevralji rahatsızlıkları için, teknolojiden de yararlanılmaktadır. MR ve üç boyutlu görüntüleme cihazlarının yardımıyla da hemen teşhis edilebilir. Teşhis konulduktan sonra hastaya fizik tedavi, ilaç tedavisi gibi hekimin gerekli gördüğü uygun tedavi başlatılır. Hastalar tedavi sonucunda 4-6 ay arasında süren bir rahatlama yaşarlar.

Oksipital Nevralji Evde Nasıl Geçer?

Oksipital nevralji, günlük yaşantıyı zora sokabilecek şiddetle özellikle kafa derisinin saçlı bölgesinde hissedilen ve saç taraması sırasında acı ve zonklama hissi ile kendini belli eden bir iltihaplanmadır. Hafif şekilde seyrediyorsa evde kendinizin uygulayabileceği sıcak kompres uygulaması ile yüksek oranda başarı sağlar ve herhangi bir ilaç tedavisine gerek kalmaz. Rahatsızlık hissi devam ediyorsa konservatif tedaviler uygulanarak, rahatsızlık büyük ölçüde rahatlatılır. Genel olarak hastaya uygulanan lokal anestezi tekniği ile 6 aya kadar, bölgede rahatlama hissi devam eder.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir