OHAL Durumunda Ne Yapılır?

OHAL Durumunda Ne Yapılır?
11.02.2023 21:01
Olağanüstü yönetim usullerinin uygulanması durumuna OHAL(olağanüstü hal) denilmektedir. OHAL ile ilgili merak edilen çok fazla detay var. OHAL durumunda ne yapılır, dolara gelir mi, en fazla kaç ay? Ekonomik OHAL ne demek, ilan edilirse ne olur, ne kadar uzatılabilir? Sizin için araştırdık

Olağanüstü hal rejimi olarak da tanımlayabileceğimiz OHAL, ağır ekonomik bunalım, salgın hastalık, doğal afet, yangın veya şiddet olaylarının kamu düzenini ciddi şekilde bozması ve etkilemesi sonucunda Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilmektedir. OHAL durumunda sürecin nasıl işleyeceği de vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. OHAL durumunda sürecin nasıl işlediği ile alakalı maddeleri sizin için sıraladık.

. Kişilerin tüm kişisel eşyalarının aranması gerektiğinde el konulması

. Belirli bölgelerde (genellikle afet bölgesi yangın, deprem gibi) dolaşma ve toplanma durumunun yasaklanması

. Gazete, dergi basılmasının ve dağıtılmasının yasaklanması,

. Ruhsatlı silahlara el konulması,

. OHAL ilan edilen bölgelere bölge sakinleri dışında hariçten girecek kişilere yapılacak kimlik kontrolü

. Ses, görüntü, yazı ile yapılan her türlü yayını denetlemek ya da yasaklamak

. Her türlü cephane yerine geçebilecek alet ve maddelerin toplatılması

Dolara OHAL Gelir Mi?

Türk lirasının hali hazırda yabancı paraların karşısında değer kaybetmesi OHAL sorusunu gündeme taşıdı. Vatandaş OHAL durumunun dolara yansıyıp yansıyamayacağını merak etmektedir. Anayasanın 119. Maddesi gereğince OHAL kararı uygulanabilir. Ancak OHAL kararının dolara gelip gelmeyeceği ile ilgi net bir bilgiye sahip değiliz.

OHAL En Fazla Kaç Ay Yapılabilir?

Olağanüstü bir yönetim düzeninin gerekli olduğu, sel, yangın, deprem gibi doğal afetler, ekonomik buhran ya da, salgın hastalıklar gibi kamu düzenini ciddi şekilde etkileyen durumlardan sonra Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilebilen bir durumdur. Gerekli görüldüğü taktirde kişisel özgürlük ve haklarda sınırlanabilir. OHAL 6 ayı geçmemek suretiyle ilan edilebilir.

OHAL En Fazla Ne Kadar Uzatılabilir?

OHAL süresini meclis uygun gördüğü taktirde değiştirebilme yetkisine sahiptir. OHAL her defasında 4 ay olacak şekilde ilan edilebilmektedir. Yani OHAL birden fazla kez uzatılabilir. Ancak her uzatılma 4ay ile sınırlandırılmaktadır.

Ekonomik OHAL İlan Edilirse Ne Olur?

Ağır ekonomik bunalım sonucunda ekonomik OHAL ilan edilebilmektedir. Diğer devletler ile ilişkilerin bozulması, ithalat ve ihracatın büyük ölçüde bozulması ve stokta bulunan özellikle temel gıda maddelerinin tükenmesi sonucunda devlet tarafından ilan edilmektedir.

Ekonomik OHAL ile birlikte özellikle silahlı kuvvetlere olağan üstü yetkiler verilebilir. Gıda maddeleri karneye bağlanabilir. Şirketler ve yabancı ülkeler ile bağlantısı olan sivil toplum örgütleri daha sıkı denetlenebilir.

Gerektiğinde özel mülklere el konulabilir. Ekonomik OHAL sadece ekonomi ile de sınırlı kalmayabilir. Bu rejime karşı çıkanlar tutuklanabilir, medya tamamen kontrol altına alınabilir, itiraz edenlere de birtakım yaptırımlar uygulanabilir.

Ekonomik OHAL Ne Demek?

Enflasyonun ön görülemez ve inanılmaz artışı sonucunda ülkeye ait milli paranın diğer yabancı paraların karşısında aşırı değer kaybetmesi sonucunda alınan bir karardır. İthalat ve ihracatın önemli derecede düşmesi ve özellikle gıda stoklarının tükenmesinden sonra ekonomi bozulur.  Halkın özellikle temel gıda maddeleri,  ev kirası, yakacak, benzin gibi ürünleri asgari ücret ile karşılayamaması ve alım gücünün düşmesi, yaşam kalitesinin bozulması sonucunda Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilmesine ekonomik OHAL denilmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir