Öğretmen Şark Görevi Kaç Yıl Sürer?

Öğretmen Şark Görevi Kaç Yıl Sürer?
19.03.2022 18:30
Öğretmenlerin ilk atamalarının ardından farklı bir süreç başlıyor. Atama bekleyen öğretmenler tarafından şark görevi meselesi sık takip ediliyor. Öğretmen şark görevinin kaç yıl sürdüğü öğretmenler tarafından aktif olarak araştırılıyor.

Öğretmen atamaları sonrası şark görevi, zorunlu bir doğu hizmeti olarak görülüyor. Ancak doğu hizmeti tanımlaması artık ataması yapılan öğretmenler için kullanılmakta olan bir tabir değil. Öğretmen şark görevinin kaç yıl süreceği de öğretmenler tarafından sık araştırılıyor. Öğretmen şark görevinin minimum 3 yıl sürdüğü söyleniyor. Ancak şark görevinin zorunlu bir doğu hizmeti olarak görülmemesi gerektiğini belirtmekte fayda var. Öğretmenler ilk atamalarında tercih sıralarına göre herhangi bir şehre atanıyorlar.

Öğretmen Şark Görevi İlleri Hangileridir?

Öğretmen şark görevi illerinin hangi iller olduğu öğretmenler tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Öğretmen şark görevi illerinin Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van gibi iller olduğu söyleniyor.

Öğretmen Şark Görevi Zorunlu Mu?

Öğretmen şark görevinin ilk atama sonucu yerleştirilmesi yapılan öğretmenlerin bulundukları bölgeye göre farklılık gösterdiğini söyleyebiliyoruz. Öğretmen şark görevinin zorunlu olmadığı belirtiliyor. Öğretmenler atamalarının yapılmasını istediği bölgelere atanabiliyorlar. Ancak bir daha yapılacak atama ve şehir değiştirme gibi tercihler için 3 sene şartı koşuluyor.

Öğretmen Şark Görevi Maaşı Ne Kadar?

Öğretmen şark görevi maaşının ne kadar olduğu şark görevinde bulunacak öğretmenler tarafından merak ediliyor. Öğretmen şark görevinde bulunduğu süre boyunca normal öğretmen maaşından farklı bir ücret almıyor. Doğuda görev alan öğretmenlere verilen ek ücret uygulaması yeni yapılan düzenleme ile birlikte kaldırıldı. Öğretmen maaşları 2022 yılında 6.449 TL oldu.

Öğretmenlik Şark Görevi Kadınlarda Zorunlu Mu?

Öğretmenlik şark görevi ile ilgili merak edilen pek çok bilgi bulunuyor. Öğretmenlik şark görevinin kadınlarda zorunlu olup olmadığı merak ediliyor. Yeni düzenlemeler öncesi herkes için zorunlu olan şark görevi sisteminin artık uygulanmadığı biliniyor. Öğretmenlik şark görevinin kadınlarda zorunlu olmadığını söyleyebiliriz. Öğretmenlik şark görevi yeni sistemde öğretmenin ilk atamasının yapıldıktan sonra bulundukları şehirde minimum 3 sene zorunlu kalmaları ile belirlendi.

Öğretmenlik Şark Görevi Kaç Defa Yapılır?

Öğretmenlik şark görevinin kaç defa yapıldığı da konu hakkında sık araştırılanlar arasında bulunuyor. Öğretmenlik şark görevinin yalnızca bir defa yapıldığı söyleniyor. Şark görevi yani zorunlu hizmet süresi 3 ila 5 sene arasında yapılıyor ve öğretmen bir daha şark görevine tabi tutulmuyor.

Öğretmenlik Şark Görevi Erteleme Nasıl Yapılır?

Öğretmenlik şark görevi ertelemenin nasıl yapıldığı da ilk ataması yapılacak öğretmenler tarafından merak ediliyor. Öğretmenlik şark görevi erteleme işlemleri doğrudan öğretmenin yaşamış olduğu Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapıldığı belirtiliyor. Bu bakımdan öğretmenin doğrudan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurması gerektiğini belirtmekte fayda var.

Öğretmenlik Şark Görevi Nasıl Yapılır?

Öğretmenlik şark görevinin nasıl yapıldığı da en yaygın araştırılan konular arasında bulunuyor. Öğretmenlik şark görevinin atamanın yapıldığı bölgede belirlenen okulda normal bir öğretmen görevi şeklinde yapıldığı söyleniyor. Yeni düzenlenen yasa doğrultusunda öğretmenler şark görevi alacakları bölgeleri ve şehirleri kendileri belirliyorlar.

 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir