Noktalama İşaretleri Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Noktalama İşaretleri Hakkında Merak Edilen Bilgiler
30.11.2021 13:30
Birçoğumuzun bildiği ama doğru kullanımında zorlandığımız noktalama işaretleri, bir yazıda ki duygu ve düşünceleri iyi aktarılması için önemli olmaktadır. Noktalama işaretlerin kullanımı, noktalama işaretlerinin neler olduğu gibi soruların cevabı yazımızda saklı. Noktalama İşareti kullanmak gerekli mi? Noktalama İşaretleri hangileridir? Noktalama İşaretleri doru kullanabilme nasıl olur? Noktalama İşaretlerine göre yazma programı nedir, karşı çıkan akım nedir? gibi merak edilenleri sizler için araştırdık.

Bir yazının duygu ve düşüncesini anlatma da etkili olan noktalama işaretleri, daha açık ifade etmeyi de sağlamaktadır. Yazılan metnin veya bir komposizyon yazısının vurgu ve tonu üzerinde de etkili olan işaretler, okuyanın anlamasını kolaylaştırmaktadır. Yazılı metinlerde birçok noktalama işareti kullanılırken, bunların bazıları cümlenin sonuna konulup, cümlenin nasıl bittiği hakkında bilgi vermektedir. Bir yazıda karışıklıkların önüne geçilebilmesi için yine bu işaretlere ihtiyaç duymaktayız. Bu işaretlerin tarihi, Bizans dilbilgini Aristophanes ile başlarken, düzenli kullanıma XVI. yüzyılda matbaanın icadı ile geçilmiştir. Günümüze kadar gelen noktalama işaretleri, yazı metinlerinde çok işimize yaramaktadır. Noktalama işaretlerinin bazıları, tek bir anlama gelmezken, kullanım yerine göre anlam kazanabilmektedir. Ülkemizde özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde, noktalama işaretleri önemsenmiş ve sayıları çoğaltılmıştır.

Noktalama İşareti Kullanmak Gerekli Mi?

Bir yazının duygu ve düşüncesini karşı tarafa iyi anlatabilmek için bu işaretler gerekli olup, muhakkak kullanılması gerekir. Okuma keyfini de artıran işaretler, karışıklıkların olmaması için çok önemlidir. Bu yüzden yazı metinlerinde sıkça kullanılan noktalama işaretleri, kullanılmadığı zaman, yazı metnini anlama zorlaşmaktadır. İşaretlerin doğru yerlerde konulması öğrenilmeli olup, yazı metinlerinde buna göre kullanılmalıdır. Bir noktalama işaretinin yanlış kullanımından dolayı, cümleler farklı anlama gelebilmektedir.

Noktalama İşaretleri Hangileridir?

Yazı için çok önemli olan noktalama işaretleri, TDK tarafından şöyle belirtilmiştir:

. Nokta (.)

. Virgül (,)

. Ünlem (!)

. Noktalı Virgül (;)

. İki Nokta (:)

. Üç Nokta (…)

. Soru İşareti (?)

. Tırnak İşareti (‘)

. Kısa Çizgi (-)

. Kesme İşareti (“)

. Eğik Çizgi (/)

Yazıda bu noktalama işaretleri kullanılırken, hepsinin kullanım yeri birbirinden farklı olup, yazıya da farklı anlamlar katmaktadır.

Noktalama İşaretleri Doğru Kullanabilme Nasıl Olur?

Bu işretlerin doğru kullanabilme adına, görevlerini iyi bilmek gerekir. Görevleri bilinen noktalama işaretleri, yazıda buna göre kullanılmalıdır. Doğru kullanılan işaretler ile anlatılmak istenen, yazıyı okuyan tarafından daha kolay anlaşılır. Örneğin soru eki ile biten cümlelerin sonuna ya da soru cümlesinin sonuna, soru işareti konulmalıdır. Yanlış kullanılan işaretler, anlamı değiştire bilirken, bunların kullanımı doğru yapılmalıdır.

Noktalama İşaretlerine Göre Yazma Programı Nedir?

Birçok kişi dijital ortamlarda kişisel blog yazıları yazarken, zaman zaman noktalama işaretlerini yanlış kullanabilmektedir. Yanlış kullanılan noktalama işaretleri de yazının anlamını değiştirirken, bu bazı sorunlar yaratabilmektedir. Son zamanlarda bu konuya el atması için birçok program ve uygulama ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Bu programlar yazılan yazıyı algılayıp, gerekli yerlere doğru işaretleri koyarak, insanlara yardımcı olmaktadır.

Noktalama İşaretlerine Karşı Çıkan Akım Nedir?

Yazı dilinde çok önemli bir anlama sahip olan noktalama işaretleri, günümüzde yazıların daha iyi anlaşılması için kullanılır. Bazı kesim sanatçılar ise noktalama işaretlerini yok sayıp, eserlerinde buna yer vermemiştir. Özellikle Sürrealizm akımını benimseyen birçok sanatçı, eserlerini noktalama işaretlerini kullanmadan yazmıştır. Sürrealist sanatçılar, kapalı bir anlatım tercih etmekte ve eserlerin herkes tarafından anlanmaması için bu yola başvurmuşlardır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir