Nodül İle Guatr Arasındaki Fark Nedir?

Nodül İle Guatr Arasındaki Fark Nedir?
03.12.2022 22:12
Nodül ile guatr arasındaki fark nedir? Nodül ile kist arasındaki fark nedir? Nodül için atom tedavisi nasıl olunur? Nodül küçülür mü, kanser yapar mı, mide bulantısı yapar mı? Nodül muayenesi nasıl yapılır? Nodül sıkça karşılaşılan bir çeşit kitle olarak bilinmektedir. İşte tüm detaylar...

Tiroid bezlerinin değişik şekilde büyümesine ve değişmesine guatr denir. Nodül ise tiroid bezinin içinde tiroid dokusundan farklı olarak bir yumru şeklinde anormal doku büyüklüklerine nodül adlandırılması yapılır. Guatr genellikle genetik saptanan bir rahatsızlıkken, nodül daha sık görülen ve genellikle çevresel etmenlerin rol oynadığı bir rahatsızlıktır.

Nodül İle Kist Arasındaki Fark Nedir?

Tiroid bezi içindeki büyümenin yani nodülün katı mı, yoksa sıvı mı olduğu anlaşılır, boyutları ölçülerek gözlemlenir. Nodül içinde sıvı varsa buna tiroid kisti veya kistik nodül olarak isimlendirilir.

Kistik Nodüller kanser riski çok daha az olan nodüller olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, 4 cm çapın üzerinde ise kanser riskleri çoğalabilir. Kistik nodüllerin sıvı ya da kan içermesinin sebebi, iyot eksikliğinden kaynaklanan tiroid büyümesinden kaynaklanmaktadır. Kistin içinde herhangi bir kanama meydana gelirse bu da hastalarda şiddetli ağrıya sebep olmaktadır.

Nodül İçin Atom Tedavisi Nasıl Olur?

Nodüller için uygulanan atom tedavisi yönteminde, hastaya ağız yoluyla iyot-131 olarak adlandırılan, kapsül şeklinde bir ilaç alınması sağlanır. Hastaya verilen doza bağlı olarak tedavi süresi 1 ila 3 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Bu süreçte hasta, hastanede kalır ve ziyaretçi alınmamaktadır.

Nodül Küçülür Mü?

Radyofrekans ya da lazer ile tahrip olan ve tedavisi sağlanan nodül canlılığını kaybeder ve gittikçe küçülme durumu gerçekleştirir. Bu küçülme, belli aralıklarla yapılan ultrason incelemelerinde kolayca gözlemlenebilmektedir. Küçük nodüllerde tek seans genellikle yeterlidir, büyüklerde ise yeterli küçülme için birkaç kez tedavi uygulanması gerekebilir.

Nodül Kanser Yapar Mı?

Nodüller genellikle sağlık açısından zararsız yapılar olarak bilinmektedir. Ancak belirlendiğinde bunların aşırı hormon üretimi yapıp yapmadığı ve en önemlisi de kanser olup olmadığı üstüne düşülmesi gereken bir detaydır. Nodüllerin çaptan bağımsız olarak % 5'i kanser tanısı almıştır. Tek veya çok sayıda nodül olması kanser olasılığını genelde etkilememektedir.

Nodül Mide Bulantısı Yapar Mı?

Nodülün öncelikli belirtileri olarak halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve üşüme gözlemlenmektedir. Bireylerin bazal metabolizma yavaşlar, kilo almaya başlanır ve vücutta ödem meydana gelmektedir. Cilt ve ter bezleri yavaşlar, saçlar ve kaşlar dökülebilmektedir. Ayrıca mide-bağırsak sistemi yavaşladığından bulantı, kabızlık ve gaz problemleri de hastalarda görülmektedir.

Nodül Muayenesi Nasıl Yapılır?

Tiroid nodülü teşhisi için kullanılan ilk yöntem tiroid bezinin el yardımı ile gerçekleştirilen muayenesidir. Hasta doktora başvurduğunda tiroid bezi el ile muayene edilerek ilk gözlemelr ve teşhisler konur. Muayene sırasında hastanın yutkunması istenir, o sırada tiroid bezi yukarı ve aşağı hareket eder, o anda parmak uçları ile tiroid bezinin kıvamı hekim tarafından anlaşılmaya çalışılır.

Nodüller ultrason yöntemi yardımıyla da görüntülenir. Ultrasonda eğer nodülde kanser riski saptanırsa iğne biyopsisi ile parça alımı gerçekleştirilebilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir