Nasır Neden Olur?

Nasır Neden Olur?
24.08.2022 13:46
Nasırlar, derinin sertleşmesi ve deri yapısının bozulması ile meydana gelir. Nasırların oluştuğu bölgelerde görülen hissizlik kaybı ise, nasır oluşumunun tek yan etkisidir. Nasırları hakkında, nasır neden olur? Nasır için hangi doktora gidilir? Nasır için bitkisel çözüm önerileri nelerdir? Nasıra iyi gelen şeyler nelerdir? Nasır bulaşıcı mıdır? Gibi birçok konu sorulmakta ve merak edilmektedir. Nasır oluşumları ile ilgili merak edilen bir diğer nokta ise, nasırların çoğalıp çoğalmadığı konusudur. Yeni yazımızla birlikte, nasırlar hakkında merak edilen ve sıkça sorulan soruları, sizler için cevapladık.

Nasırlar, genellikle ağırlık sporları ile ilgilenen kişilerde görülmektedir. Ağrılıkların sıkı bir şekilde tutulması ve bunun rutin bir şekilde tekrarlanması, nasırların ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumla karşılaşmamak için ise, spor eldivenleri ve nemlendirici kremlerin kullanılması, nasır oluşumlarının önüne geçecektir. Nasır oluşumlarının nedenleri ise, sıklıkla sorulan ve araştırılan bir konudur. Bu anlamda, nasırların neden ve hangi durumlar ile meydana geldiğini, şu şekilde belirtebiliriz; uzun süreli sert cisimlerin tutulması, derinin havasız ve kuru olması, uzun süreli ayakta kalınması sonucu, giyilen ayakkabının sıkı veya bol olması, obezite ve yüksek topuklu ayakkabıların tercihi, nasır oluşumlarının nedenleri arasında gösterilmektedir.

Nasır İçin Hangi Doktora Gidilir?

Nasırlar, yayıldıkları bölge ve derinlikleri ile birlikte, tedavi süreçlerinin farklılık gösterdiği oluşumlardır. Bununla birlikte, nasır tedavisinde uygulanmakta olan birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler; krem tedavisi, asit bazlı ilaç tedavisi, nasır bandı tedavisi ve nasır ameliyatı tedavi yöntemleridir. Nasırların tedavi edilmesinde ise, nasır oluşumları ile ilgili doktora başvurulması gereklidir. Bu anlamda, nasır için gidilecek doktor ise, dermatologlardır.

Nasır İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Nasırların tedavisinde, birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bununla birlikte nasır oluşumları, bitkisel yöntemler ile birlikte de geçirilebilmektedir. Bu anlamda, nasırları gidermek için bitkisel çözüm önerileri arasında bulunan, papatya suyu formülünü, şu şekilde açıklayabiliriz; bir litre kaynar suya, iki yemek kaşığı atılacak kuru papatyalar suyun içerisinde açılana kadar bekletilmelidir. Papatya suyunun demlenmesi için yeterli olacak süre ise, 30 ila 40 dakika arasındadır. Demlenen papatya suyunun nasırlı bölgeye sürülmesi ile birlikte, nasırların giderilmesi sağlanmaktadır.

Nasıra İyi Gelen Şeyler

Nasır oluşumlarının önüne geçmek için, yapılacak olan birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bununla birlikte, nasıra iyi gelen şeyleri, şu şekilde belirtebiliriz; nemlendirici krem ve losyonlar, nasır bantları, ayakkabı seçiminin sıkı veya bol olmaması, nasıra iyi gelen şeyler arasında bulunmaktadır.

Nasır Bulaşıcı Mıdır?

Ciltte gelişen leke ve siğiller, bulaşıcı özellikte bulunabilmektedir. Bununla birlikte cilt ve deride meydana gelen nasırların ise, bulaşıcı bir etkiye sahip olmadığı bilinmektedir.

Nasır Çoğalır Mı?

Nasırlar, gerekli tedavi ve çözüm yolları uygulanmadığı durumlarda, giderilemeyen ve uzun süreler boyunca ciltte kalan oluşumlardır. Nasırlı bölgelerin tedavi edilmemesi ve nasırların oluşmasının önüne geçilmediği durumlarda, çoğaldığı gözlemlenmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir