Kan Zehirlenmesinde Bitkisel Tedavi Nasıl Olur?

Kan Zehirlenmesinde Bitkisel Tedavi Nasıl Olur?
07.11.2022 23:12
Kan zehirlenmesi tedavisinde, antibiyotik tedavisi sepsiste yapılmaktadır. Farklı farklı bakterilere karşı etkili olmakta olan geniş spektruma sahip antibiyotikler çoğunlukla en başta kullanılmaktadır. Kan zehirlenmesinin bitkisel tedavisi, ameliyatı nasıl olur? Öldürür mü? Kan zehirlenmesi ile ilgili en çok merak edilenleri araştırdık.

Kan zehirlenmesi için oldukça şifalı olan bitkiler şunlardır; lahana, oğul otu, nane, pelin otu, saryet çiçeği, kekik otu, sarımsak ve şeker. Bunların hazırlanmaları da şu şekilde olmaktadır:

·        Oğul otunu lahana suyunda kaynattıktan sonra süzerek elinizde kalan sıvıyı dinlendirmeye bırakınız. Dinlenmiş hale gelen bu sıvıyı günde üç bardak olacak şekilde ısıtıldıktan sonra içilmelidir.

·        Kaynar suyu nane ve kekik otlarının üzerine dökerek demlendirmeye bırakınız. Sonra da süzdüğünüz sıvıyı yemek aralarına denk gelecek şekilde bir fincan içiniz.

·        Saryet çiçeğinin ve pelin otunu beraber demleyiniz. Elde edilen sıvının tatlanması için isteğinize göre bal ekleyerek, kıvamı şuruba benzeyene kadar karıştırınız. Sabah ve akşam birer bardak olmak üzere hazırlamış olduğunuz şuruptan içiniz.

·        Sarmaşığın yaprağını ve köklerini ayıkladıktan sonra suyun içerisinde kaynatınız. Kaynattıktan sonra sıvıyı süzmeniz gerekmektedir. Sıvıyı tüketebilmek için şeker ile tatlandırıp şerbet kıvamına gelinceye kadar nane suyu ile beraber karıştırmanız gerekmektedir. Yemekten önce bir fincan olmak üzere hazırlamış olduğunuz şerbetten içiniz.

Kan Zehirlenmesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Cerrahi yöntemler bazen, ölü dokular (kangren) ya da enfekte dokular gibi enfeksiyon kaynaklarını çıkarmak için uygulanabilmektedir. Kan zehirlenmesi olan hastalar çoğunlukla içerisinde oksijen bulunduran destekleyici bakım almaktadırlar. Hastanın durumuna göre bir makine yardımı ile ihtiyaç duyduğu nefesi alabilmektedir. Eğer ki bu durumdan böbrekler kötü etkilenmiş ise, hasta diyalize girebilmektedir.

Kan zehirlenmesi, kişinin hayatını tehlikeye atabilen ciddi bir hastalık olmaktadır. Kan zehirlenmesinin engellenmesi için yapılması gereken ilk şey, hasta olan kişinin geçirdiği enfeksiyonları ciddiye alıp doktorun vereceği önerilere tamı tamına uyması olmaktadır. Kan zehirlenmesinin meydana gelmesindeki en önemli neden ise, kişinin enfeksiyonlarının tedavisinin uygun bir şekilde edilmemesidir. Erken tedavinin ne kadar önemli olduğu da, hastanın vücudunda kan zehirlenmesi oluşmaya başladığı an görülmektedir.

Kan Zehirlenmesi Öldürür Mü?

Diğer ismi sepsis olan kan zehirlenmesinin tanımı, bağırsak sisteminin şaşırması olmaktadır. Bunun sebebi ise bağışıklık sistemi normal zamanlarda bir enfeksiyon ile başa çıkabilmesi olmaktadır. Fakat kan zehirlenmesi yaşandığı zaman bununla başa çıkamamaktadır ve bu basit olan enfeksiyonlar sonucu organ yetmezliğinin ölüm ile sonuçlanması gibi hayati riske sebep olabilmektedir. Bu yüzden ilk olarak koyulması gereken hedef bu enfeksiyondan korunmak olmalıdır. Özellikle bağışıklık sistemi bazı durumlar veya hastalıklar sonucunda yetersiz kalmış olan kişiler kendilerini korumalılardır. Bu tarz yüksek bir riske sahip olan bireyler, hekimlerin kontrolü altında yapılacak pnömokok aşıları,  antiviral aşıları ile enfeksiyonun oluşumunu engellemiş veya enfeksiyon oluşmuş olsa bile kan zehirlenmesine dönmesi tehlikesini azaltmış olur. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir