Naci Görür, Beklenen İstanbul Depremi İle İlgili Korkutan Bir Açıklama Yaptı

Naci Görür, Beklenen İstanbul Depremi İle İlgili Korkutan Bir Açıklama Yaptı
10.03.2023 12:13
Türkiye, son zamanlarda yaşanan iki büyük deprem felaketinin ardından toparlanmaya çalışmaktadır. Ancak uzmanlar, İstanbul'da olası bir deprem için endişelerini dile getirmeye devam etmektedirler.

Son zamanlarda Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Türkiye'de, olası İstanbul depremi endişeleri artarak devam etmektedir. Belediyeler, riskli yapıların boşaltılması çalışmalarını sürdürürken, bilim insanları da uyarılarını sürdürmektedir. Bilim Akademisi üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, iki fayın kırılması durumunda beklenen İstanbul depreminin 7,2 ile 7,6 arasında olacağını belirtti ve "Avrupa Yakası, Asya Yakası'na göre daha risklidir" şeklinde uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından meydana gelen artçı depremleri değerlendirerek, Kayseri ve Sivas'ta yaşanan depremler sonrası o bölgedeki faylarda hareketlenme olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Ayrıca, olası Marmara depremi için değerlendirme yapan Prof. Dr. Naci Görür, yalnızca deprem için değil, aynı zamanda iklim değişikliği konusunda da önlemler alınmasını talep etti.

MARMARA DENİZİNDEKİ DEPREMLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI


Marmara Denizi'nde sık sık meydana gelen 3 ve 4 büyüklüğündeki depremlere ilişkin konuşan Görür, "Marmara Denizi'nde deprem çok sık oluyor. Özellikle Orta Marmara Çukurluğu'ndan yani Silivri açıklarından itibaren batıya doğru Tekirdağ'da o arada denizde çok sık depremler oluyor. Bu depremler çoğunlukla 3'lü ve 4'lü olur. Bu depremlerin önemli bir kısmı da tektonik depremler değildir. Daha ziyade denizin dibinden çıkan doğalgaz çıkışlarına bağlıdır. Dolayısıyla doğalgaz çıkışları ve o yöredeki hareketlilik böyle depremler oluşturabilir. Bu 4.1 büyüklüğündeki depreme herhangi bir önem vermek doğru değildir. Çok sık olabilir" ifadelerini kullandı.

Görür, Avrupa yakasının zemininin Anadolu yakasına göre daha zayıf olduğunu belirterek, "İstanbul'da ilçe bazında sağlamlıktan söz ediyorsak, Avrupa yakasında olan yerler göreceli olarak depremde daha zafiyeti olan yerler. Sebebi de Avrupa yakasındaki jeolojik formasyonlar ve özellikleri. Asya yakasındaki ilçeler Avrupa yakasındaki ilçelere göre jeolojik formasyonlar itibarıyla göreceli olarak depremde daha iyi durumda olabilecek yerler. Avrupa yakası deprem yönünden Asya yakasına göre daha sorunludur çünkü oradaki jeolojik formasyonlar daha gençtir. Zemin özellikleri bakımından daha zayıftır. Asya yakasının zemini jeolojik olarak oradaki formasyonlar itibarıyla daha sağlamdır" diye konuştu.

Olası Marmara depremi için uyarılarda bulunan Görür, "Marmara Denizi'nde beklenen deprem 7,2 ile 7,6 arasında değişecektir. Bütün senaryolar ve hazırlıklar 7,5 büyüklüğünde deprem için yapılıyor. Marmara'da deprem üretecek olan iki tane aktif fay kolu var. Bunlardan biri Adalar kolu, yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda. Bu tamamen kırıldığı zaman 6'lar mertebesinde deprem üretir. Bir diğeri ise Kumburgaz fay koludur. Yeşilköy açıklarında Silivri açıklarına kadar uzanır. Bu da 65 kilometre uzunluğundadır. Kırıldığı zaman minimum 7,2 üretir. İkisi birden kırılırsa 7,5, 7,6'yı bulabilir. Marmara'nın batısında Tekirdağ fayı muhtemelen 1912 Şarköy depreminde kırıldığı için orada büyük bir depremin üretileceğini düşünmüyoruz. Dolayısıyla Marmara'da depremin 7,2 ile 7,6 arasında değişeceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.


İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE DE DİKKAT ÇEKTİ

Görür, "Türkiye'de Doğu Anadolu bölgesinde iki tane büyük deprem oldu. 7.8 ve 7.6 bunlar bayağı büyük depremler. Ülkemizin Anadolu levhası bu iki deprem nedeniyle aşağı yukarı 7 buçuk metre güneye doğru savruldu. Levhanın bu hareketine bağlı olarak o levhanın içerisindeki fay sistemleri en azından Doğu Anadolu bölgesindeki fay sistemleri, bu Anadolu levhasının ani hareketinden etkilenip bunların stres alanında değişiklikler meydana geldiği kimi faylarda stresin arttığı kimisinin azaldığını varsayabiliriz. Bu iki büyük deprem nedeniyle bu bölgelerde fayların bir anlamda harekete geçtiğini ve zaman zaman depremler üreteceğini bunun da normal olduğunu söyledik. Mesela Malatya, Sivas, Kayseri, Bingöl, Adana yöresinde ve hatta Kıbrıs'ta iki büyük depremin sonucunda hareketlenmelerin olabileceğini normal karşılanması gerektiğini söyledik. Kayseri, Sivas'ta depremler olursa bizim için şaşırtıcı olmaz. O bölgelerde faylarda iki deprem nedeniyle bir hareketlenme olabilir" diye konuştu.

İklim Değişikliği konusunda da uyarılarda bulunan Görür, "Sadece deprem değil iklim değişikliği de bizi vuracak. Görüyorsunuz yağış düşüyor, fırtınalar çıkıyor, sel baskınları, kaya düşmeleri, heyelanlar oluyor. Dünya ısınıyor, deniz seviyesi yükseliyor. Dünya deniz seviyesinin ısınması bizim kıyılarımızı da deniz basacak demektir. Bunlar bugün yarın olmaz ama bir devlet uzun süreli de olsa bunları düşünüp önlem alması gerekir. Dolayısıyla bir afet bakanlığını Türkiye hak ediyor, doğru olan bu" dedi. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

News Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir