Multipl Skleroz Hakkında Merak Edilenler

Multipl Skleroz Hakkında Merak Edilenler
24.08.2022 14:06
Multipl skleroz, kısa adı ile MS hastalığı, bir tür merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Beyin, beyincik, beyin sapı ve omurilikte meydana gelen komplikasyonlar, multipl skleroz hastalığına yol açmaktadır. Multipl skleroz hakkında, multipl skleroz il belirtileri nelerdir? Multipl skleroz özür oranı nedir? Gibi birçok konu, multipl skleroz hakkında araştırılmakta ve sorgulanmaktadır. Multipl skleroz hakkında merak edilen konular arasında, multipl skleroz hastalığı durumunda malulen emekliliğin durumu ve multipl skleroz tedavisinin nasıl olduğu da yer almaktadır. Yeni yazımızda, multipl skleroz hakkında merak edilen konuları ve sorulmakta olan soruların cevaplarını, sizler için derledik.

Multipl skleroz hastalığı, bir tür merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Buna bağlı olarak merkezi sinir sistemi, iç içe geçmiş ve birbiri ile bağıntılı olan organlar sayesinde işlemektedir. Bunlar; beyin beyincik, beyin sapı ve omuriliktir. Saydığımız organ ve yapıların en az 1’inde meydana gelen komplikasyon, multipl skleroz, yani MS hastalığına davetiye çıkartabilmektedir. Beyin kaynaklı meydana gelen komplikasyonlar sonucunda, genellikle beyin sapı ve omurilikte sertleşmeler görülmektedir. Görülen sertleşmeler sonucunda ise, beyin fonksiyonları yerine getirilememek ile beraber, merkezi sinir sistemi de ağır tahribe uğramaktadır. Hareketlerimizi sağlayan komutlar, beyinden gelmektedir. Beyinden gelen komutları organlarımıza ileten şey ise, sinir hücreleridir. Bu anlamda merkezi sinir sisteminde meydana gelen multipl skleroz hastalığı, organlarımızın hissedilememesine ve çalışamamasına neden olmaktadır.

Multipl Skleroz İlk Belirtileri Nelerdir?

Multipl skleroz hastalığı, beyinde meydana gelen ve sinir hücrelerine yayılan bir hastalık türüdür. Multipl skleroz hastalığının, halk arasında bilinen ismi ise, MS hastalığıdır. Bununla birlikte MS hastalığının belirtileri, kişileri yormakta ve günlük yaşantılarına etki etmede, büyük bir rol oynamaktadır. Bu anlamda multipl skleroz hastalığı belirtileri, oldukça ağırdır. Multipl skleroz, yani MS hastalığının ilk belirtilerini ise, şu şekilde sıralayabiliriz; aşırı derecede yorgunluk hali, sıklıkla kullandığımız organlarda ( kol, bacak, el, yüz) uyuşmaların meydana gelmesi, dengede bozulmaların oluşması, yürümede zorluk çekilmesi, peltekleşmeye başlayan dil sebebi ile konuşma bozuklukları, mesanede meydana gelen hastalıklar ve onu izleyen bağırsak problemleri, multipl skleroz belirtileri arasında yer almaktadır.

Multipl Skleroz Malulen Emeklilik

Malulen emekli olmak için, hastalığın belirli bir evreye ve etkiye sahip olması gereklidir. Bu anlamda, multipl skleroz hakkında malulen emekli olma konusu, sıklıkla araştırılmakta ve merak edilmektedir. Multipl skleroz hastalığında, doktorun verdiği rapora göre %60 oranında özürlülük oranı çıkıyor ise, multipl skleroz hatalığı sonucunda malulen emekli olmak mümkündür.

Multipl Skleroz Özür Oranı Nedir?

Multipl skleroz hastalığında özür oranı, hastalığın derece ve evresine, hasta olan kişinin yaşına kadar farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda multipl skleroz hastalığı hakkında, kesin bir oran bulunmamakla birlikte, kişilerden kişiye değişiklik gösteren bir hastalık türüdür.

Multipl Skleroz Tedavisi

Multipl skleroz tedavisi hakkında, genellikle uygulanmakta olan tedavi yöntemi, aşıdır. Bunun dışında ise, MS hastalığının bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir