MS Lezyonları Kalıcı Mı?

MS Lezyonları Kalıcı Mı?
06.09.2022 13:26
MS hastalığı hakkında bilinçlenme durumu gün geçtikçe artıyor. MS hastalığı olan veya çevresinde hastalığa sahip olan kişiler bu konu hakkında sıkça araştırmalar yapıyor. MS lezyonları kalıcı mıdır, tekrarlayan MS lezyonları nelerdir, tipik lezyonlar nelerdir? İşte detaylar…

Multipl sklerozda (MS) artan lezyonlar, görüntüleme çalışmalarında sıklıkla bir son nokta olarak kullanılan önemli ve klinik olarak ilgili bir göstergedir. MS hastaları, düzenli tedavilerinin bir parçası olarak MRI taramalarına sahiptir ve bu da doktorların yeni lezyonların görünümünü ve mevcut lezyonların yayılmasını izlemesine olanak tanır. Bunlar genellikle hastalığın ilerlemesinin göstergeleri olarak kabul edilir. Yeni multipl skleroz tedavilerinin FDA onayı tipik olarak ilacın 24 ay boyunca beyin lezyonlarının sayısını azaltma yeteneğine dayanmaktadır. Ancak lezyonlar atrofiye bağlı olarak küçülebilir veya tamamen kaybolabilir. Bu fenomen genellikle göz ardı edilmesine veya tedavi edilmesine rağmen, aslında kendi başına bir görüntüleme biyobelirteç olabilir.

Tipik MS Lezyonları Nelerdir?

Multipl sklerozlu kişilerde, merkezi sinir sisteminin bu beyaz maddesinde plak veya lezyon adı verilen hasar alanları bulunur. Bu hasarlı alanlar, sinirleri çevreleyen miyelin adı verilen bir maddenin kaybını gösterir. MS'de meydana gelebilecek reaksiyonlar tahmin edilemez ve oldukça değişkendir. Bu nedenle MS hastalığını tanımlamak çok zordur. MS'in tipi ve şiddeti, sinir sisteminin neresinden etkilendiğine ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak hastadan hastaya değişir.

MS’deki Lezyonlar Nelerdir?

Multipl skleroz, merkezi sinir sistemini etkileyen aynı zamanda kronik olan bir hastalıktır. Beyni, omuriliği ve optik siniri etkiler. Merkezi sinir sisteminde (CNS),sinir lifleri onları koruyan miyelin kılıflarla çevrilidir. Miyelin ayrıca sinirlerin elektrik sinyallerini hızlı ve verimli bir şekilde iletmesine yardımcı olan yapıdır. MS'de miyelin kılıfı birden fazla alanda kaybolur ve yara izi veya skleroz bırakır. Multipl skleroz, "birden fazla alanda yara dokusu" anlamına gelir. Miyelin içermeyen bölgelere plak veya lezyon denir.  Lezyonlar kötüleştikçe sinir lifleri tahrip olabilir veya hasar görebilir. Sonuç olarak, elektriksel uyarılar (stimülasyon) beyinden hedef sinire düzgün bir şekilde akmaz. Miyelin olmadan, lifler elektriksel uyarıları hiç iletemez. Beyninizden kaslarınıza mesaj gönderemezsiniz.

Tekrarlayan MS Lezyonları Nedir?

Tekrarlayan MS lezyonlarının ne olduğu hakkında bilgi verecek olursak; MS lezyonları bazen stres, üzüntü gibi duygu durumları sonucunda artış ve yayılma gösterebilir. Bu noktada artış gösteren lezyonlara tekrarlayan MS lezyonu denir.

Asemptomatik MS Lezyonları Nedir?

MS lezyonları her zaman semptomlara yol açmaz. Kişilerin MS hastası olduğunu anlayamamasının sebebi de bu durumdur. Vücutta reaksiyonlara yol açmayan lezyonlar sonucunda varlıklarının anlaşılması güçleşebilmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir