Motosiklet Botu Nasıl Olmalı?

Motosiklet Botu Nasıl Olmalı?
19.04.2022 21:30
Motosiklet kullanan kişilerin pek çoğuna sorulsa motosiklet ekipmanları arasında muhtemelen kask, eldiven, dizlik ve montu sayacaktır. Fakat motosiklet botunun da hayati derecede önemli olduğu gerçeği bir şekilde göz ardı edilmektedir. Motosiklet botunun nasıl olması gerektiği ya da özelliklerinin ne olduğu, nasıl tamir edildiği ile ilgili detaylar yazımızda yer alıyor.

Motosiklet çeşitleri, ne olursa olsun güveliklerini önemsemeli ve bunun için çaba sarf etmelidir. Alınacak ekipmanlar ergonomik açıdan ve güvenlik açısından en uygun şekilde seçilmelidir. Aksi halde sürücü ya da yolcu iş işten geçtikten sonra pişman olabilmektedir. Motosiklet kullanan herkes en iyi ihtimalle önceliği kaska ya da monta verir fakat motosiklet botu biraz daha ihmal edilen ekipmanlar arasındadır.

Motosiklet botunun iyi bir koruma sağlayıp sağlamadığı aşağıdaki özellikleri sayesinde belirlenebilir:

·        Kişinin güvenliği açısından bilekleri ve kaval kemiğini koruyacak kadar uzun olmalıdır.

·        Motosiklet botunun topuk çıkıntısı olması en idealidir. Bu sayede ayak pedala daha rahat yerleşir ve fren kontrolü çok daha kolay şekilde yapılır.

·        Motosiklet botunun yan kısımlarında görünürlüğü artırıcı kimi materyaller bulunmalıdır.

·        Kışın kullanılacaksa su geçirmez kışlık olanları tercih edilmelidir.

·     Yaz için uygun olan motosiklet botları da mevcuttur. Bunlardan da bir çift almanız hava koşulları değişse de güvenlikten ödün vermemenizi sağlar.

·        Motosiklet kullanırken giyilen ayakkabılarda bağcıklı olanlar pek önerilmemektedir. Bu sebeple motosiklet botlarının da cırt bantlı olması tercih sebebi olmalıdır.

Motosiklet Botu Nasıl Tamir Edilir?

Motosiklet botlarını kullanırken her zaman olmadığı şekilde, herhangi bir hava sızması hissettiğinizde tamir etmeniz gerekir. Fiyatları oldukça pahalı olan motosiklet botlarını su geçirmez ürünler ve esnekliğini kaybettirmeden tamir etmeye özen göstermelisiniz.

Motosiklet Botu Su Geçirir Mi?

Motosiklet botları su geçirmez materyalden yapılır. Bu sayede motosikletteyken ekstra koruma sağlamaktadır.

Motosiklet Botu Özellikleri Nelerdir?

Motosiklet botunun uç ve topuk kısımları en sert korumalar ile donatılmış şekilde üretilir. Bu sebeple kullandıkça açılma yapmayan ayakkabılardandır. Alacak olan kişilerin denemesi bu sebeple tavsiye edilir. Koruyuculuğu yüksek ve su geçirmez motosiklet botlarının modellerine göre özellikleri de değişebilmektedir.

Motosiklet Botu Nasıl Temizlenir?

Motosiklet botunuzu temizlemek isterseniz aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

·        Mikro fiber bir bez yardımı ile yalnızca suyla silmelisiniz.

·        Sertleşmiş bir pislik ya da çamur varsa onu diş fırçası ile çıkartın ardından silme işlemini gerçekleştirin.

·        Bağcıkları gerektiğinde tümüyle çıkartarak elinizde sabunla yıkayın.

·        Tabanı ile yüzeyini farklı iki bezle silmek ise en doğru tercih olacaktır.

Motosiklet Botu Nerede Satılır?

Motosiklet ekipmanlarının satıldığı mağazalarda ya da internette rahatlıkla bulabileceğiniz motosiklet botlarına erişim oldukça kolaydır. Ayrıca ayakkabı mağazalarında da bulunabilirler.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir