Mide Kanamasına Ne İyi Gelir?

Mide Kanamasına Ne İyi Gelir?
23.08.2022 16:23
Mide kanaması insanların başa çıkmaya çalıştığı bir hastalık olmuştur. Biz de yazımızda sizler için mide kanamasına ne iyi gelir, mide kanamasının bitkisel tedavisi nedir, mide kanaması geçiren ne yemeli sorularına yanıtlar verdik.

Mide kanamasına neyin iyi geldiği pek çok insanın merak edip araştırdığı bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle kanamanın nedenini belirlenmesi ve kanamanın durdurulması gerekmektedir. Bunu yapmak için, hasta kanamanın nedenini bulmak için gastroskopiye tabi tutulur. İlaç ve ısı tedavisi uygulanır. Kanama durduktan sonra tekrarını önlemek için gerektiği kadar ilaç tedavisine başlanır. Herhangi bir kanama ülseri tedavi edilir. Kanamanın nedenini belirlemek gelecekteki kanser gelişimini önleyebilir. Küçük kanamalar için asit düzenleyici ilaçlar içeren uygun bir diyet programı kullanılır. Haşlanmış patates, süt ve un çorbaları gibi hafif ve yumuşak yiyecekler uygundur. Kanaması olan hastalarda yüksek lifli gıdaların alınması önerilmez.

Mide Kanamasının Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Mide kanamasının bitkisel tedavisinin nasıl olduğu pek çok kişiyi meraklandıran ve araştırmaya iten bir konu olmayı başarmıştır. Mide kanamasına iyi gelen bazı yiyecekler vardır ve mide kanaması için diyet programları uygulanmaktadır. Mide kanaması olan kişiler un çorbası, haşlanmış patates ve yumuşak yiyecekler yemelidir. Bu besinlerin yüksek lif içermesi mide kanamasına iyi gelmektedir. Bunun dışında mide kanamasının bir bitkisel tedavisi bulunmamaktadır ve kesinlikle doktor kontrolü altında bir tedavi görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde mide kanaması ölüm gibi ciddi sonuçlara kadar gidebilmektedir.

Mide Kanaması Geçiren Ne Yemelidir?

Mide kanaması geçiren kişinin ne yemesi gerektiği bu hastalığı geçirmiş olan kişilerin araştırdığı bir konu haline gelmiştir. Mide kanaması son yıllarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Uygunsuz ilaç kullanımı ve stresli yaşam tarzları mide kanamasını en çok tetikleyen durumlar arasındadır. Mide kanamasından sonra yeni mide kanamasına neden olmayacak veya midenizi yormayacak yiyeceklere yönelmelisiniz. Mide kanaması olan kişiler mideye zarar vermeyen yiyecekleri daha düzenli yemelidir. Baharatlı yiyecekler, gazlı içecekler ve  kafeinli içecekler, özellikle mideniz kanıyorsa kaçınılması gereken yiyeceklerdir. Mide kanaması  olan kişiler, sindirimi kolay ve lif açısından zengin besinler tüketmelidir. Mide kanaması vücutta demir kaybına neden olur, bu nedenle demir ve proteinden zengin besinler verilmelidir. Ağrı kesici kullanımı mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Örnek bir beslenme listesi vermek gerekir ise:

Sabah kahvaltısı: Bir adet haşlanmış yumurta, bir veya iki dilim ekmek, evde taze sıkılmış bir meyve suyu.

Ara öğün: Bir bardak yeşil çay veya yağsız ayran, bir dilim evde yapılmış kek.

Öğle yemeği: Malzemelerinde süt bulunan bir çorba, haşlanarak hazırlanmış pilav, herhangi bir sebzenin püresi.

Ara öğün: Haşlanmış tavuk, tekrar bir sebzenin püresi.

Akşam yemeği: Fırında pişmiş balık, patates püresi.

Yatmadan önce: 1 kase yoğurt veya ılık bir süt.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir