Ensestin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Ensestin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?
02.11.2022 10:26
Yaşadığımız birçok durumun, hastalığın psikolojik nedenleri olabilmektedir. Ensestin, epilepsinin, enfeksiyonun psikolojik nedenleri nelerdir? Eklem ağrılarının, el titremesinin psikolojik nedenleri nelerdir? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Ensest aralarında kan bağı bulunan kişilerin arasında rızayla ya da rıza dışı cinsel ilişki yaşanması anlamına gelmektedir. Ensest vakalarının büyük bir çoğunluğu baba ve kız arasında görülüyor olsa da anne ve oğul arasında yaşanan ensest ilişkiler de mevcuttur. Toplumsal durumlarda fazla karşılaşılmayan bu durumun psikolojik nedenleri insanlar tarafından merak edilmektedir.

Ensest yaşanan durumlarda öncelikli psikolojik sebepler psikopatolojiktir. Bu durumdaki insanlar duygu ve düşüncelerine dair bozukluklar yaşarlar ve bunları davranışlarına da yansıtmaktadırlar. Bir diğer psikolojik sebep ise paranoyaklık ile ilişkilendirilen paranoid kişilik bozukluğudur. Bu tarz ebeveynler çocuklarının normal şekilde gelişmesinin önüne geçmektedirler.

Epilepsinin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Epilepsi halkımızca sara hastalığı ya da sara nöbetleri olarak bilinmektedir. Epilepsi hastalığına sahip insanların nöronlarındaki elektrik kuvvetinin birden boşalması olarak tanımlanmaktadır. İnsanların sıklıkla duyduğu ve kimi zaman şahit olduğu epilepsinin psikolojik nedenleri birçok insan tarafından merak edilmiştir.

Epilepsinin nedenleri genel olarak biyoloji ve genetikle alakalıdır. Bir diğer yandan, doğum sırasında ve sonrasında oluşan problemler sebebiyle de kişiler epilepsi nöbetleri geçirebilirler. Psikolojik açıdan baktığımızda da genellikle yoğun stres altında bulunan kişilerin epilepsi nöbetleri geçirdiğini görmekteyiz.

Enfeksiyonun Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Bazı insanlar çoğu hastalığın altında yatan sebeplerin psikolojik temelleri olduğunu savunmaktadır. Bu hastalıklar basit deri problemlerinden başlayarak hayati organları tehdit eden daha ciddi hastalıklara kadar geniş bir yelpazede gerçekleşmektedir. Bu yüzden hastalıkların psikolojik sebepleri merak edilen konular arasında yer almıştır.

Enfeksiyon psikolojik sebepleri merak edilen hastalıklardan bir tanesidir. Genellikle enfeksiyon yaşanan yerle ilişkilendirilebilecek bir psikolojik durumdan kaynaklandığı söylenir. Örneğin idrar yolları enfeksiyonunun çocuğun ters cinsiyetindeki ebeveynle yaşadığı sevgi problemlerinden kaynaklandığı söylenmektedir.

Eklem Ağrılarının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Eklem ağrıları masa başında çalışan ya da hareketsiz yaşam süren insanların çok sıklıkla karşılaştığı problemlerden bir tanesidir. Bu insanların sürdürdükleri hareketsiz yaşam sebebiyle eklemlerinde kireçlenmeler olabileceği gibi ekleme bağlı diğer hastalıklar da eklem ağrılarına sebep olabilir. Bunların dışında psikolojik etmenler nadir olsa da eklem ağrılarına sebep olmaktadır.

Bu psikolojik etmenlerden en önemlisi strestir. Uzun süreli ya da şiddetli stres yaşayan insanların herhangi bir bölgesinde ağrı olabilmektedir. Stres en çok baş ağrısına sebep veriyor olsa da kimi durumlarda insanların eklem ağrıları yaşamasına sebep verebilir.

El Titremesinin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

El titremelerinin birden çok çeşidi bulunmaktadır. El titremeleri genellikle el ve kol ile alakalı hastalıklarla ilişkilendirilmekte olurken çeşidine göre bu el titremelerinin sebebi psikolojik de olabilir. İnsanlar bu el titremelerinin arkasında yatan psikolojik nedenler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istemişlerdir.

Psikolojik el titremelerinin genel sebebi duygudurumdur. Fonksiyonel el titremesi denilen bu titremelerin duygusal sebepleri genellikle yaşanılan heyecan, stres ve kaygı duygularıdır. Bu duygular içerisinde bulunan ortama göre şekillenmektedirler ve kişide el titremesine sebep olmaktadırlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir