Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?
23.08.2022 15:00
Mide kanaması, pek çok insanın başına gelebilen bir durumdur. Biz de yazımızda sizler için mide kanaması belirtileri nelerdir, mide kanaması ağrı yapar mı, mide kanaması tekrarlar mı, mide kanaması öldürür mü sorularının yanıtlarına yer verdik.

Mide kanaması belirtilerinin neler olduğu pek çok insan tarafından merak edilen ve araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Üst gastrointestinal sistemin organlarından biri olan midede kanamaya birçok faktör neden olabilir. Kanama, küçük, aralıklı kanamaların yanı sıra ani, şiddetli kanama olabilir. Mide mukozasının iltihaplanmasının neden olduğu kanama semptomlarına genellikle yorgunluk, halsizlik, karın ağrısı, mide ekşimesi, baş dönmesi ve anemi gibi semptomlar eşlik eder. Hematemez olarak tanımlanan kırmızı veya koyu renkli kan kusma, defekasyonlu kan ve siyah  dışkı varlığı  mide kanamasını gösteren belirtiler arasındadır. Diğer mide kanaması belirtileri ise şöyledir:

-Üst karın bölgesinde rahatsızlık ve ağrı oluşması

-Mide bulantısı ve kusma

-Ayakta duramama ve bayılma

-Nefes darlığı

-Tansiyonun düşmesi ve gözlerin kararması

-Aşırı derecede terleme ve kalp çarpıntısı yaşanması

-İştah kaybı yaşanması

-Midede çok fazla tokluk hissi olması                  

-Hazımsızlık hissi ve şişkinlik yaşanması

-İdrar miktarında azalma yaşanması

-Kahve telvesi gibi kusma

-Makattan kan gelmesi

-Dışkının simsiyah renkte çıkması

-Sürekli olarak ishal çıkma

Mide Kanaması Ağrı Yapar Mı?

Mide kanamasının ağrı yapıp yapmadığı insanların meraklandıkları konulardan birisi haline gelmeyi başarmıştır. Mide kanaması yaşayan insanlarda özellikle üst karın bölgesinde dayanılmayacak derecede bir ağrı yaşandığı gözlemlenmiştir.

Mide Kanaması Tekrarlar Mı?

Mide kanamasının tekrarlayıp tekrarlamadığı pek çok kişiyi endişeye düşüren bir konu olmuştur. Evet mide kanaması hastalığı tekrar edebilmektedir. Mide kanamasının nedeni çözülmezse (örn. kalıcı Helicobacter pylori, siroza bağlı özofagus varislerinin uygun olmayan tedavisi),mide kanaması tekrarlayabilir. Mide koruyucu ilaç olmadan güçlü ağrı kesiciler almaya devam ederseniz, hastalık geri dönecektir.

Mide Kanaması Öldürür Mü?

Mide kanamasının öldürüp öldürmediği toplumumuzda pek çok kişinin araştırma yaptığı bir konu haline gelmiştir. Küçük mide kanaması kendi kendine durabilse de tedavi edilmesi ve kanamanın sebebinin bulunması önemlidir. Çünkü  tekrarlama riski çok yüksektir. Şiddetli kanamaların kendiliğinden geçmesi imkansızdır. Kesinlikle bir  doktora görünmeniz gerekmektedir. Ayrıca mide kanamasının bitkisel yöntemler ile tedavi edilemeyeceğini de söylememiz gerekmektedir. Kişiler bu tür yöntemlerden uzak durmalıdır. Mide kanaması hayatı tehdit edici olabilir. Bu nedenle, tıbbi yardım almak gereklidir. Zamanında müdahale edilmezse mide kanaması büyük kan kaybı olursa hayati tehlike oluşturabilir. Ancak günümüzde tedavi seçenekleri o kadar fazla ki artık bu tür vakalar olmamaktadır. Hasta çoğunlukla iyileşmektedir. Bu anlamda tedavide hasta uyumu da  çok önemlidir. Semptomlardam birkaçına sahip iseniz vakit kaybetmeden doktora görünmek ölüm riskini yok denecek kadar aza indirecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir