Melatonin Hormonu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Melatonin Hormonu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
22.08.2022 14:24
Melatonin hormonu, epifiz bezi ile birlikte, özellikle geceleri salgılanan bir hormon türüdür. Melatonin hakkında, melatonin hormonu hangi besinlerde bulunur? Melatonin hormonu eksikliği belirtileri nelerdir? Melatonin hormonu hangi bitkilerde vardır gibi sorular, sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Yeni yazımızda, melatonin hormonu hakkında merak edilenleri, sizler için derledik.

Melatonin hormonu, çoğu zaman geceleri salgılanan bir hormondur. Bununla birlikte, melatonin hormonu, epifiz bezinin salgılama yapması ile meydana gelmektedir. Melatonin hormonu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta ise, kanser ve tümör oluşumlarını önlemede, oldukça etkili olduğudur. Bu anlamda, özellikle geceleri salgılanan melatonin hormonunun etkin bir şekilde yararını görmek için, uyku düzenine dikkat edilmesi ve en az 6 saat uyunması gereklidir. Melatonin hormonu hakkında, bilinmesi gereken bir diğer özellik ise, vücutta bulunan sirkadyen ritmini sağlamasıdır. Melatonin hormonu, vücudun bağışıklık sistemini arttırmak ile birlikte, çeşitli hastalıkların meydana gelmesini önlemede, oldukça etkili bir hormon türüdür. Bununla birlikte, yoğun iş temposu ve anksiyete bazlı rahatsızlıkların önüne geçmede, melatonin hormonunun rolü oldukça büyüktür. Bu anlamda, melatonin hormonu sıklıkla geceleri salgılandığı için, gece uykusunun verimli bir şekilde alınması, oldukça önemlidir. Uykuların verimli olması anlamında ise, epifiz bezinin salgıladığı melatonin hormonu, vücut ve bağışıklık sistemi için büyük önem arz etmektedir. Melatonin hormonu hakkında bilinmesi gerekenlerden bir diğeri ise, antioksidan etkisinin olmasıdır. Bu anlamda, melatonin hormonunun salgılamakta olduğu antioksidanlar; hücrelerin karşılaşabileceği enfeksiyon ve komplikasyonlara karşı, koruma görevi görmektedir.

Melatonin Hormonu Hangi Besinlerde Bulunur?

Melatonin hormonu, epifiz bezi sayesinde salgılanan bir hormon türüdür. Bununla birlikte melatonin hormonu, özellikle gece saatlerinde ve uykuda salgılanmakta olan bir hormondur. Melatonin hormonunun hangi besinlerde bulunduğu ise, sıkça sorulmakta ve melatonin hormonu hakkında merak edilenler arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte, melatonin hormonun hangi besinlerde bulunduğunu, şu şekilde açıklayabiliriz; kızılcık şerbeti ya da kızılcık tüketimi, melatonin seviyesini arttırmaktadır. Melatonini arttıran diğer besinler ise, vişne, papatya, anason, ceviz, badem ve fındıkta, epifiz bezinin salgılamakta olduğu melatonin bulunmaktadır.

Melatonin Hormonu Eksikliği Belirtileri

Melatonin hormonunun en önemli özelliklerinden biri, zararlı tümör ve kanser oluşumlarının önüne geçebilmesidir. Bununla birlikte, melatonin hormonu eksikliği belirtileri, araştırılmakta ve merak edilen bilgiler arasında bulunmaktadır. Melatonin hormonu eksikliği belirtilerini ise, şu şekilde sıralayabiliriz; melatonin hormonunun sıkça görülen belirtileri arasında, uykusuzluk ve uyku düzensizliği bulunmaktadır. Depresyon hissinin görülmesi de melatonin hormonu eksikliği arasında bulunmaktadır. Melatonin hormonu eksikliği arasında, kaygı bozukluğu, halsizlik, yorgunluk, kalp çarpıntısı ve cinsel isteksizlik, melatonin hormonu eksikliği belirtileri arasında bulunmaktadır

Melatonin Hormonu Hangi Bitkilerde Var?

Melatonin hormonu, dışarıdan alınan gıda ve besinler ile birlikte desteklenebilmektedir. Bununla birlikte, melatonin hormonunun hangi bitkilerde olduğu, sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Melatonin hormonu içeren bitkileri, şu şekilde sıralayabiliriz; kızılcık, vişne, papatya, anason, ceviz ve fındık, melatonin hormonu içeren bitkiler arasındadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir