Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

 Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?
19.01.2022 13:00
Böbrek yetmezliği olan hastalara böbrek nakli yapılmaktadır. Böbrek nakli için gereken böbrek canlı insandan ya da kadavradan alınır. Canlı insandan böbrek alınacağı zaman hastanın en yakın akrabalarından alınır. Böbrek nakli sonrası beslenme nasıl olmalıdır, ameliyatı riskleri nelerdir, sonrası kullanılan ilaçlar ve yan etkileri nelerdir? Böbrek nakli başarı oranı kaçtır, caiz midir? Böbrek nakli hakkında merak edilen sorulara sizler için cevap verdik.

Böbrek nakli böbrek yetmezliği olan hastalar için yapılmaktadır. Böbrek yetmezliği olan kişiler için diyaliz uygulanmaktadır. Diyaliz hastanın kanındaki yabancı maddelerin temizlenmesi ve arınması anlamındadır. Hastalara haftada birkaç kez diyaliz işlemi uygulanır. Diyaliz çok yorucudur ve kalıcı bir çözüm değildir. Ayrıca hastaların durumu kötüye bile gidebilir. Bu nedenle hastalara böbrek nakli yapılması çok daha doğrudur. Böbrek nakli böbrek yetmezliği olan hatsalar için uygulanan bir işlemdir. Böbrek nakli ile ilgili merak edilen her şeyin cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Böbrek Nakli Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Böbrek yetmezliği ciddi bir hastalıktır. Böbrek yetmezliği hastaların idrarını yapamamasına, dizlerde sıvı birikmesine, vücutta ödem olmasına, halsizliğe, mide bulantısına, kusmaya, göğüs ağrısına, iştahsızlığa, yorgunluğa ve nefes darlığına yol açmaktadır. Böbrek yetmezliği olan hastalar için en iyi tedavi böbrek naklidir. Canlı birinden ya da kadavradan böbrek alınır. Böbrek nakli yapılan hastaların nasıl beslenmesi gerektiği merak edilmektedir. Böbrek nakli olan hastaların kesinlikle greyfurt tüketmemesi gerekmektedir. Ayrıca bazı bitkisel çayların da tüketilmesi önerilmez. Genellikle zeytinyağlı yemesi önerilir.

Böbrek Nakli Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Böbrek nakli ameliyatı zor bir işlemdir. Böbrek yetmezliği olan hastalar için bir bağışçı bulunur ve nakil gerçekleştirilir. Böbrek nakli yapılmadan önce hastanın ve bağışçının doku ve kan uyumuna bakılır. Daha sonra hastaya genel anestezi yapılır ve karında bir kese açılır. Hastanın tüm damar ve arterleri vücuda bağlanır. Ardından böbrek yerleştirilir ve kan akışı başlar. Böbrek nakli ameliyatı ciddi bir ameliyattır ve bazı risklere yol açabilir. Bu riskler:

·        Anesteziye alerji

·        Kanama olması

·        Enfeksiyonlar olması

Böbrek Nakli Sonrası Kullanılan İlaçlar Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Böbrek yetmezliği ciddi bir problemdir. Böbrek fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediği zaman ciddi problemlere yol açar. Böbrek yetmezliği olan hastalarda idrar yapamama, mide bulantısı, kusma, ödem, halsizlik ve yorgunluk ortaya çıkar. Bu belirtiler çok ciddi sorunlardır. Böbrek yetmezliği olan hastalara böbrek nakli yapılır. Böbrek nakli ameliyatından sonra hastaya bazı ilaçlar verilir. Bu ilaçların yan etkileri çok merak edilmektedir. Böbrek nakli ameliyatından sonra prednal, sandimmun, cellcept, myfortic, certican, imuran ve rapamune ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların yan etkileri şunlardır:

·        Yüksek ateş

·        Depresyon

·        Yağlanma

·        Yüksek kan basıncı

·        Kas güçsüzlüğü

·        Ülser

·        İştah artması

·        Gözde katarakt

Böbrek Nakli Başarı Oranı Kaçtır?

Böbrek nakli böbrek yetmezliği olan hastalar için yapılmaktadır. Böbrek yetmezliği böbreğin fonksiyonlarını yeterince yerine getirememesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Hastalarda ödem, yorgunluk, halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı, kusma ve idrar yapamama gibi hastalıklara yol açmaktadır. Böbrek ameliyatı ile hastalara canlı bağışçıdan ya da kadavradan böbrek nakledilmektedir. Böbrek nakli ameliyatının başarı oranının kaç olduğu çok merak edilmektedir. Böbrek nakli ameliyatının başarı oranı yaklaşık olarak yüzde 96’dır.

Böbrek Nakli Caiz Midir?

İslam dininde böbrek naklinin caiz olup olmadığı çok merak edilmektedir. Böbrek nakli böbrek yetmezliği olan hastalar için yapılır. Çok ciddi bir ameliyattır. Böbrek yetmezliği hastalığı çok ciddi bir hastalıktır. Böbrek yetmezliği olan hastalar için genelde diyaliz yapılmaktadır. Diyaliz zorlu ve acılı bir işlemdir. Hastaların çok yorulmasına neden olurlar ve hastalığın ilerlemesine bile yol açabilirler. Böbrek nakli böbrek yetmezliği olan hastalar için daha iyi bir çözümdür. Böbrek nakli sağlık amaçlı yapılan bir şey olduğundan dolayı caizdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir