Meditasyon Ve Yoga Farkı Nedir?

Meditasyon Ve Yoga Farkı Nedir?
22.08.2022 15:07
Meditasyon geçmişten günümüze insanlar tarafından yapılmaktadır. Peki meditasyon ve yoga farkı nedir, meditasyon günah mı, meditasyon amacı nedir, meditasyon bilimsel mi, meditasyon egzersizleri nelerdir? Tüm bu merak edilenleri cevapladık.

Meditasyon ve yoganın arasında ne gibi farklar olduğu pek çok insanın merak edip araştırdığı bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Bazıları aynı olduklarını, bazıları ise oldukça farklı olduklarını iddia ediyor, ancak bu iki uygulama aslında iç içe geçmiş ve güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Yoga geleneğine göre meditasyon, ideal olarak yoga asanalarından sonra yapılması gereken yoganın bir parçasıdır. Dhyana,  daha yüksek bir bilinç durumunda olmak anlamına gelir. Meditasyon farkındalık yaratmakla ilgilidir. Meditasyon teknikleri, meditasyon, nefes ve zihne odaklanma, bedene ve zihne enerji verme ve nihayetinde kendini gerçekleştirmeye odaklanmaktadır. Meditasyon, zihinsel istikrar arayışını içermekte iken, yoga hem fiziksel hem de zihinsel egzersizleri barındırmaktadır. Yoga duruşlara ve nefes alma tekniklerine odaklanırken meditasyon konsantrasyona odaklanır. Bu nedenle, farkındalık meditasyonu tekniği, günümüzde geleneksel formlarından daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Farkındalık meditasyonu, zamansız ve mekansız bir şekilde uygulanabilir, bu da günlük yaşamınıza entegre edilmesini kolaylaştırır.

Meditasyon Günah Mı?

İslam dini insan ruhu için gerekli olan tüm maneviyatı içerir ve meditasyon yerine dua, meditasyon, zikir yaparız, gözlerimizi kapatırız, kıble zikri ibadettir ve ruhu doldurur. Bu bakımdan İslam dinine göre meditasyon caiz değildir.

Meditasyonun Amacı Nedir?

Meditasyonun, özellikle Hint kültüründe uzun bir geçmişi vardır. Budistler ve Hindular zihinlerini ve ruhlarını arındırmak için meditasyon yaparlar. Meditasyon yoluyla, zihni olumsuz düşüncelerden arındırmayı ve ruhu gerçek özüne döndürmek amaçlanmaktadır.

Meditasyon Bilimsel Midir?

Meditasyon aslında doğal bir ağrı kesicidir. Bilimsel çalışmalar, 4 günlük zihinsel meditasyondan sonra ağrının kaybolmaya başladığını gösteriyor. Sadece 10 dakikalık günlük meditasyonun yaşam kalitesini iyileştirdiği ve duyguları kontrol ettiği gösterilmiştir.

Meditasyon Egzersizleri Nelerdir?

Meditasyon egzersizlerinin ne olduğu merak edilir. Meditasyonun stres seviyelerini azalttığı ve ilgili rahatsızlıkların gelişmesini engellediği uzun  zamandır bilinmektedir.Bu egzersizler gevşeme ve nefes egzersizleri ile birleştirilebilir. Gözlerinizi kapatın ve burnunuzdan ve ağzınızdan derin bir nefes alın. Aldığımız her nefesin bizi daha güçlü ve sağlıklı kıldığını hayal edin. Kumsalda yürüdüğünüzü ve boş bir denizin veya okyanusun kıyısında güneşin tatlı sıcaklığını hissettiğinizi, yalnızca dalgaların sesini ve hafif esintiyi hissettiğinizi veya bir dağın yüksek zirvesinde oturduğunuzu hayal edin. Etrafınıza bakın ve doğayı dinleyin. Yalnız olduğumuz bu yerde, istersek her şeyi canlandırabileceğimizi unutmayın. Hayal gücünüz sınır tanımıyor. Bizi mutlu eden her şeyi hayal edebiliriz. Bir gün içinde başlarına ne kadar olumsuz şey gelirse gelsin, olumlu ruh hallerini ve neşelerini asla kaybetmeyeceklerini, hayattaki en önemli şeyin  olumsuzluklar değil, hayatın kendisi olduğunu öğretin.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir