Lohusa Şerbeti Nedir?

Lohusa Şerbeti Nedir?
23.08.2022 11:30
Lohusa şerbeti, Osmanlı zamanından beri tüketilen bir içecek olmuştur. Biz de yazımızda lohusa şerbetinin ne olduğundan, lohusa şerbetinin anne sütünü arttırıp arttırmayacağından, gaz yapıp yapmadığından ve kilo aldırıp aldırmadığından bahsettik.

Lohusa şerbetinin ne olduğu merak edilip araştırılan bir konu haline gelmeyi başarmıştır. En tatlı geleneklerimizden biri olarak kabul edilen doğum sonrası şerbeti yeni  annelerin olmazsa olmazlarındandır desek abartmış olmayız. Doğum sonrası şerbeti sadece doğum sonrası anneler için değil, ziyaretler için de yapılır. Yapan herkesin damak zevkini harekete geçirir. Uzun yıllardır kullanılan ve şifalı otçulardan kolayca temin edilebilen bu kırmızı şeker, başta karanfil, şeker ve doğal renkler olmak üzere çeşitli baharatlar içerir. Bu şeker sadece şerbet yapmak için değil, tatlıları renklendirmek için de kullanılır.

 Lohusa Şerbeti Anne Sütünü Arttırır Mı?

 Lohusa şerbetinin anne sütünü arttırıp arttırmadığı da pek çok kişinin araştırma yaptığı bir konu olmuştur. Beslenme uzmanı Habibe Tuğuk, doğum sonrası şerbetin annedeki mide sorunlarının semptomlarını da giderebileceğini belirterek, “Doğum sonrası şerbeti anne sütünü artırıyor ve bebekler şekerli sütü kolayca emebildiği için hoş bir içecektir. Osmanlı döneminden günümüze gelen bir gelenektir. Anneler emzirirken doğum sonu şerbeti içtiğinde anne sütünün miktarı ve kalitesi artar. Ayrıca doğum sonu şerbet bazı annelerde mide problemlerinin semptomlarını hafifletebilir. Doğum sonrası şerbeti gece ve gündüz emziren anneler tarafından bebeğe yardımcı olabilir. Hem anne hem de çocuk için rahattır, ve sakin bir anne-çocuk ilişkisi yaratır.” demiştir.

 Lohusa Şerbeti Gaz Yapar Mı?

 Lohusa şerbetinin gaz yapıp yapmadığı da çeşit çeşit insan tarafından araştırılmakta olan bir konudur. Doğum sonrası şerbetin sağlıklı, ferahlatıcı, suyu yüksek bir içecek olduğuna dikkat çeken Öztürk, "İçerdiği tarçın kan şekerini korumada etkili olduğu için emziren annelerin tatlı ihtiyacını da karşılamaktadır. Şerbetin içindeki baharatlar mideyi rahatlatmakla kalmıyor, aynı zamanda bebeğin şişmesini de önlüyor." demiştir. Yani lohusa şerbeti gaz yapmanın aksine gaz oluşumunu önleyen bir içecek olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayı lohusa şerbetini gönül rahatlığı ile içebilirsiniz.

 Lohusa Şerbeti Kilo Aldırır Mı?

 Lohusa şerbetinin kilo aldırıp aldırmadığı pek çok kişinin endişelendiği konuların arasında yer almaktadır. Doğum sonu şerbetinin belirli bir miktarında bulunan kaloriler bizim enerji kaynağımızdır. Gün içindeki tüm aktiviteler enerji gerektirir. Ortalama 1 kg kaybetmek için yaklaşık 7-8.000 kalori yakmanız gerekir. Bunu doğum sonrası şerbetinin kalori içeriği ile dengelemek mümkün. Düşük kalorili yiyecekler yemek sağlığımız için her zaman önemlidir. Yine de lohusa şerbetinin fazlasını tüketmek her şeyin fazlasını tüketmekte olduğu gibi size zarar verebilmektedir. Bundan dolayı lohusa şerbetini kararında içmek hem kilo almanızı önler hem de faydalarını daha verimli bir şekilde almanızı sağlar.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir