MEB Bursu Ne Zaman Kesilir?

MEB Bursu Ne Zaman Kesilir?
22.02.2024 17:31
Meb bursu, mezun olunca kyk ne zaman kesilir? Ortaokul bursu, okulla ilişik ne zaman kesilir? Ortalama 2 nin altına düşerse burs ne zaman kesilir? Eğitim hayatıyla ilgili sıkça merak edilen soruların yanıtlarını bu yazımızda sizler için derledik.

Son sınıf öğrencilerinden, okulu tamamlayan bireylerin ve ortaöğretim kurumlarının son sınıfında bekleme durumuna düşenlerin bursları, ilgili ders yılının sona erdiği tarihi takip eden ayın başında kesilir.

Mezun Olunca Kyk Ne Zaman Kesilir?

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) bursları ve kredileri, öğrencilerin mezuniyetiyle birlikte kesilir. Ancak bu süreç, mezuniyet tarihine göre değişebilir. KYK bursları ve kredileri, öğrencinin eğitimini tamamladığı tarihi baz alır.

Öğrencilerin mezuniyet tarihleri farklılık gösterdiği için, kesilme işlemi de kişinin mezun olduğu dönemi takip eder. Mezun olduktan sonra KYK ile iletişime geçmek ve burs/kredi ödemelerinin durdurulması için gerekli başvuruları yapmak önemlidir.

Ortaokul Bursu Ne Zaman Kesilir?

Ortaokul bursları, genellikle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) veya diğer eğitim kurumları tarafından belirlenen program ve şartlara göre verilir. Bursların kesilme tarihi, öğrencilerin eğitim durumu, başarıları, devamsızlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Kesilme tarihi genellikle öğrenim yılının sona erdiği tarihle ilişkilidir.

Okulla İlişik Ne Zaman Kesilir?

Lisans düzeyindeki programlardan özellikle tıp doktorluğu gibi altı yıl süren eğitimleri, en fazla dokuz yıl içerisinde tamamlamak gerekmektedir. Öğrenim süresinin bu maksimum süreyi aşması durumunda ve ilgili eğitim programı için belirlenen yükümlülükleri yerine getirmeyen öğrencilerin Üniversite ile bağlantısı kesilir.

Ortalama 2 Nin Altına Düşerse Burs Ne Zaman Kesilir?

Burs almaya hak kazandığınız destek, devam etmesi için Ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri bir not ortalamasına sahip olmanızı gerektirmektedir. Burs kesintisi durumunda ise yıl sonu ortalaması dikkate alınacaktır. Not ortalaması 100'lük sistemde 53.33 veya daha düşük olan öğrencilerin bursları kesilecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir