Mate Çayı Nasıl Demlenir?

Mate Çayı Nasıl Demlenir?
19.08.2022 17:33
Mate çayı son zamanlarda popüler olmuştur. Peki mate çayı nasıl demlenir, mate çayı zararları nelerdir, mate çayı aç karnına mı tok karnına mı içilir? Bu tüm merak edilen soruların cevaplarına sizler için yazımızda yer ayırdık.

 Mate çayının nasıl demlendiği mate çayı içmek isteyen kişilerin merak edip araştırdığı bir konu olmayı başarmıştır. İşte mate çayının nasıl demleneceği:

 Malzemeler

 -1 yemek kaşığı kadar kuru mate yaprağı

-200 ml su

-French press veya fincan

 Yapılışı

 Önce 200 ml su yani bir bardak su kaynatılır ve başlangıç ​​sıcaklığına gelene kadar beklenir. Bardakta demleniyorsa mate yapraklarını bardağa koyun ve üzerine sıcak su dökülür. Yapraklar 7-8 dakika bekletilir. İçilmeden önce ise bu çay ayrı bir  bardağa süzülür ve öyle içilir. French press ile demlemek isterseniz; French presste bulunan cam bölgesine mate yapraklarını koyun ve  üzerine kaynar su dökün. Aynı şekilde bekleme süresi bittiğinde süzüp içebilirsiniz. Artık mate çayının mevcut olan pek çok yararından faydalanabilirsiniz. Afiyet olsun!

 Mate Çayının Zararları Nelerdir?

 Mate çayının zararlarının neler olduğu pek çok insanın merak edip aynı zamanda da endişelendiği bir konu haline gelmiştir. Kahvenin gücünü, çayın etkinliğini ve çikolatanın mutluluğunu bir araya getiren bu çayın vücuda faydalı olduğu kadar yan etkilerinin de olduğu söyleniyor. İhtiyacınızdan fazla içmek vücudunuzu yorabilir çünkü daha fazla enerji sağlar, bu da  uykusuzluğa yol açabilmektedir. Sindirim ve sinir sistemleri üzerinde çok etkilidir, bu nedenle fazla içilmesi kusma, mide bulantısı ve kabızlık gibi sorunlara yol açabilir. Çalışmalar ayrıca yerba matesinin aşırı alımının, özellikle sigara içmek gibi kötü alışkanlıkları olan kişilerde kanseri teşvik ettiğini göstermiştir. Günde bir fincandan fazla yerba mate çayı içilmesi önerilmez ve düzenli içmeye karar verdiyseniz en az 1 hafta arayla bırakmalısınız. Kısacası siz yerba mate çayı başta olmak üzere herhangi bir yiyecek ve içecek tüketirken aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Özellikle ciddi bir hastalığınız varsa bu ve benzeri ürünleri tedavi amaçlı kullanmaya çalışmayın, kullanmaya karar verirseniz önce doktorunuza danışın ve ona göre hareket edin. Yoksa mate çayının faydalarından ziyade bilinçsiz tükettiğiniz için zararları ile karşı karşıya kalmış olursunuz. Doktorunuz önermiyor ise kesinlikle mate çayını tüketmemeniz gerekmektedir.

 Mate Çayı Aç Karnına Mı Tok Karnına Mı İçilir?

 Mate çayının aç karnına mı yoksa tok karnına mı içilmesi gerektiği insanları meraklandıran konuların arasında yer almaktadır. Bu çayı içerken ara öğünleri seçmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bir bitki çayı olan mate çayını aç karnına içmek midenizin daha hassas hale gelmesine sebep olacaktır. Yararlarından faydalanmak isterken sağlığınızdan olmamanız için bu çayı aç karnınıza tüketmemeniz gerekmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir