Marmara Gölü ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Marmara Gölü ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
17.08.2022 18:01
Marmara Gölü, Manisa’nın ilçelerinden birinde yer alan bir göldür. İsmi sebebi ile Marmara Bölgesi’nde yer aldığı sanılsa da Ege Bölgesi’nde yer alan bu göl ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler nelerdir? Marmara Gölü tam olarak nerededir ve bu göle nasıl gidilir? Tuzlu mu? Marmara Gölü’nün özellikleri nelerdir?

Marmara Gölü, Gediz çöküntü havzası içinde yer almaktadır. Bulunduğu bu bölgede, seviyesi Gediz Ovası’ndan daha alçaktadır. Marmara Gölü ile ilgili bilinmesi gereken belki de en iyi bilgi, onun 1940’larda rezervuara dönüştürülmeden önceki durumunda kapalı havza konumunda oluşudur. Ayrıca Marmara Gölü 12 Haziran 2017 tarihinde “Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan” ilan edilmiştir.

Marmara Gölü Nerede?

Marmara Gölü, ismi dolayısı ile Marmara Bölgesi’nde sanılmaktadır. Fakat işin gerçeği Marmara Gölü’nün Ege Bölgesi’nde Manisa ilinde yer aldığıdır. İsmini yer aldığı ilçeye veren bu gölün bulunduğu tam konumu Gölmarmara ilçesidir.

Kendisine has bir doğası bulunan Gölmarmara ilçesi, ayrıca kimi tarihi yapılara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu özellikleri sayesinde yıl içinde pek çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Marmara Gölü Derinliği Ne Kadar?

Marmara Gölü’nün, daha önceki zamanlarda kendisine ait endemik türleri bulunmaktaydı. Fakat göl 1992 senesinde kuruduğu için buradaki balık popülasyonu kaybolmuştur.

Daha sonra yeniden hayatın canlandığı bu yerde derinlik halen sığ durumdadır. Bilinene göre Marmara Gölü’nün en derin noktası 7 metre civarlarındayken; ortalama derinliği 2 – 3 metre dolaylarındadır. Fakat gün geçtikçe kuruma tehlikesi ile karşılaştığı için bu derinliği zamanla azalmaktadır. Hatta bu sebeple Marmara Gölü’nün yaşaması için kimi aksiyonlar yakın zamanda alınacaktır.

Marmara Gölü Hangi İlimizdedir?

Marmara Gölü, Manisa ilimizde yer almaktadır. Doğu kısmı Gediz Ovası’na açıkken kuzeybatı kısmı ise Akhisar Ovası’na açıktır. Buralardan alüvyon setleri ile ayrılan Marmara Gölü bu özelliği sebebi ile set gölü karakterindedir.

Marmara Gölüne Nasıl Gidilir?

Manisa’da yer alan Marmara Gölü’ne gitmek isteyenler, şehir merkezinden Gölmarmara’ya giden minibüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Manisa’nın merkezinden Marmara Gölü’ne gitmek isteyenler için araç ile gidiş süresinin yaklaşık 1 saat 30 dakika civarında olduğu söylenebilir. Herhangi bir yerden uçak ile ulaşım sağlamak isterseniz de İzmir’de yer alan Adnan Menderes Havalimanı’nda inerek benzer şekilde kara yolu aktarması ile Gölmarmara ilçesine oradan da Marmara Gölü’ne ulaşım sağlama imkanına sahip olabilirsiniz.

Marmara Gölü Tuzlu Mu?

Marmara Gölü kapalı bir çukurdadır ve suyu tuzlu olduğu bilinmektedir. Derinliği az olan bu gölün yüzölçümü yaklaşık olarak 44,5 kilometre karedir. Demrek Deresi’nden, Gediz Nehri’nden ve kuzeyinde yer alan Kum Çayı’ndan Marmara Gölü’ne kanallar açılmıştır. Bu kanallar sayesinde, akarsuların fazla suları, Marmara Gölü’nün bulunduğu çukura dolmaktadır.

Özellikle ilkbahar sonlarına doğru akarsuların kabarık olması sebebi ile kendi sularını Marmara Gölü’ne taşırlar.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir