Manisa’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Manisa’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?
21.02.2023 22:20
Ülkemizin son dönemlerde yaşadığı depremlerden sonra daha ayrıntılı deprem risk raporları oluşturulmaktadır. Şimdi deprem riski altındaki illerin en az deprem riski taşıyan ilçelerine bakacağız. Manisa’da, Aydın’da, Muğla’da, Denizli’de depreme dayanıklı olan ilçeler hangileridir? Burdur’da, Kütahya’da, Eskişehir’de, Kayseri’de depreme dayanıklı olan ilçeler hangileridir? İşte detaylar.

Manisa deprem potansiyeli en yüksek illerden biridir. Bugüne kadar 7 ve üzeri depremler gören Manisa’da çok sayıda can ve mal kaybı yaşanmıştır. Birçok ilçe ve mahalle aktif ve önemli fay hatlarının üzerine kuruludur. Manisa’nın depreme dayanıklı olan ilçeleri hakkında net bir bilgiye rastlayamadık.

Aydın’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Aydın tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin en nadide ve en güzel şehirlerinden biridir. Aydın ilimizde deprem tehlikesi altında olan bir ilimizdir. Ancak özellikle son yıllarda hazırlanan ayrıntılı deprem raporu ile depremden en az etkilenen ya da etkilenmesi beklenen ilçeleri belirlenmiştir. Bu rapora göre Aydın’ın Çine, Koçarlı, Karpuzlu, Karacasu ilçeleri en az risk taşıyan ilçeleridir.

Muğla’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Deprem risk raporu zemin özellikleri ve sağlıklı, yönetmeliğe uygun binaların kontrolü gibi birçok maddeyi içinde bulunduran ayrıntılı bir rapordur. Muğla ili içinde bir risk haritası oluşturulmuştur. Buna göre dünyanın en güzel turizm noktalarını içinde barındıran Muğla ilinin ne güvenilir ilçeleri belirlendi. Buna göre Muğla’nın en dayanıklı deprem ilçesi Merkez ilçesidir. Ayrıca Bodrum’un büyük bir kısmı da güvenilir bölgede yer almaktadır.

Denizli’de Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Deprem analizleri Denizli ili içinde gerçekleştirildi. Yapılan zemin etüdlerinden sonra Denizli’nin en az risk teşkil eden ilçeleri belirlendi. Buna göre olası bir depremde Denizli ilinin en az etkilenecek ilçeleri Kumsar, Tavas Ovası olarak belirlenmiştir.

Burdur’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Burdur fay hattının merkezinden geçtiği illerden biridir. Yüksek deprem riski altındadır. Fethiye deprem kuşağının da etkisi altında kalan Burdur için diğer ilçelerden daha dayanıklı bir ilçe bilgisine rastlayamadık.

Kütahya Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Kütahya’da deprem bölgelerimizden biridir. Ancak birçok ilçesi 2.kuşak deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır. Diğer ilçelere göre daha az risk grubunda olan Kütahya ilçeleri ise şu şekildedir. Domaniç, Tunçbilek, Tavşanlı, Köprüören, Sabuncu, Altıntaş, Dumlupınar.

Eskişehir’de Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Eskişehir ili için yapılmış olan analiz raporları Eskişehir, ilçe, köy ve mahallelerini de kapsamaktadır. Deprem analizinin sonuçlarına göre birçok ilçenin deprem riski altında olduğu saptanmıştır. Bu analiz raporuna göre Mihalıççık, Çifteler ilçeleri diğerlerinden daha az riskli olarak saptanmıştır.

Kayseri’de Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Kayseri ili için yapılan son deprem risk raporuna göre ilçede deprem riski olmadığı yönünde bir sonuç ortaya çıktığı söylenmektedir.  Araştırmada şehrin merkezinden geçen bir fay olmadığı ve 8 üstü bir depreme kadar dayanabilecek bir şehir olduğu bilgilerine de ulaşılmıştır. Halka “içiniz rahat olsun “ mesajı verilmiştir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir