Mamografi Nedir?

Mamografi Nedir?
19.08.2022 18:11
Mamografi, pek çok insanın ihtiyaç duyduğu bir yöntemdir. Bundan dolayı biz de yazımızda mamografi nedir, mamografi fiyatları nasıldır, mamografi acıtır mı, mamografi ile ultrason arasındaki fark nedir, mamografi öncesi hazırlık nasıldır sorularına cevap verdik.

Mamografinin ne olduğu pek çok insanımızın merak edip araştırdığı bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Araştırmalar, dünya çapında her 8 kadından birinin meme kanseri riski altında olduğunu gösteriyor. Ancak erken evre meme kanseri teşhisi konan hastaların yaklaşık %90'ı tamamen iyileşir. Şu anda mamografi en iyi tanı yöntemidir, başarılı tedavi şansını arttırır ve kanserin vücuttaki diğer dokulara yayılmadan tedavi edilmesini sağlar. Mamografi aslında meme dokusunun röntgen filmi çekme işlemidir. Göğüs, onu görüntülemek için x-ışınları kullanan bir mamografi makinesinin iki tabakası arasına yerleştirilir ve hafifçe sıkıştırılır. Daha sonra meme dokusu az miktarda röntgen ışınlarına maruz bırakılır ve meme dokusunun görüntüsü bilgisayar ortamına aktarılır. Bir doktor muayenesi meme dokusunun anormal olup olmadığını söyleyebilir. Meme kanseri teşhisinde altın standart olarak kabul edilen mamografi, memedeki küçük lezyonları ve farklılıkları hızla ortaya çıkarır.

 Mamografi Fiyatları Nasıldır?

 Mamografi fiyatlarının nasıl olduğu pek çok kişinin araştırdığı bir konu haline gelmiştir. Mamografi fiyatları yapılan hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle mamografi fiyatları ise 400 ila 900 TL arasında olmaktadır.

 Mamografi Acıtır Mı?

 Mamografinin acıtıp acıtmadığı insanlarımızı endişelendiren bir konu haline gelmiştir. Mamografi çektirenlerin yüzde 45'i hiç ağrı hissetmediğini, yüzde 40'ı çok az ağrı duyduğunu ve yüzde 15'i de işlemin ağrılı olduğunu bildirmiştir.

 Mamografi İle Ultrason Arasındaki Fark Nedir?

 Mamografi ile ultrason arasındaki farkın ne olduğu pek çok insanımızı meraklandıran bir konu olmuştur. Meme kanserinin erken teşhisi için kullanılabilen mamografi, meme röntgeni olarak da adlandırılan en önemli görüntüleme testi olarak öne çıkıyor. Meme ultrasonu ise meme dokusunun çoğu durumunu radyasyon riski olmadan  ortaya çıkarabilen ses dalgalarını kullanan radyasyonsuz bir uygulamadır.

 Mamografi Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

 Mamografi öncesi hazırlığın nasıl olması gerektiği pek çok kişinin araştırma konusu olmayı başarmıştır. Mamografi için çok büyük bir hazırlık gerekli değildir. Mamografi için meme, birkaç saniye boyunca iki plastik tabaka arasına hafifçe sıkıştırılır. Bu nedenle adetten sonraki ilk hafta memelerin en az hassas olduğu dönemde mamografi çektirilmesi önerilir. Kafeinli yiyecekler (kahve, çikolata, kola vb.) bazı kadınlarda hassasiyeti artırabilir. Bu nedenle çekiminizden bir veya iki hafta önce kafein içeren gıdalardan kaçınmalısınız. Mamografi sırasında gömleksiz, kıyafetsiz olmanız önerilmektedir. Bu nedenle çekim sırasında iki parça (etek veya pantolon) giymenizi tavsiye ederiz. Deodorant, pudra, krem ​​ve losyon gibi kozmetik ürünleri film ve görüntü kalitesini etkileyebileceğinden göğüs ve koltuk altlarına uygulamayın. Çekim gününde lütfen önceki değerlendirmelerinizi saklayınız.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir