Maliye Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Maliye Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?
16.12.2022 23:25
Bazı lisans bölümlerinden mezun olan kişiler, formasyon alarak öğretmenlik yapabilmektedir. Peki maliye, matematik bölümü mezunu, matematik okuyan, orman mühendisleri öğretmen olabilir mi? OKB hastaları, ilitam okuyanlar, mimarlar öğretmen olabilir mi? İşte detaylar.

Maliye bölümü mezunları genel olarak bankalarda, devlet denetleme kurumlarında, serbest muhasebeci ya da mali müşavir olarak görev yapabilmektedirler. Özel ve kamu sektöründe oldukça geniş alanda iş bulabilme imkanları bulunmaktadır. Ancak işletme, maliye, iktisat gibi bölümlerden mezun olanlar öğretmenlik yapamaz.

Matematik Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Matematik bölümünden mezun olan bir kişi yüksek lisans yaparak matematik konusunda akademik kariyer yapabilir.  Matematik bölümlerinden mezun olmuş kişiler öğretmenlik yapabilirler. İster kamu da isterlerse de özel sektörde oldukça fazla iş imkanı bulacaklardır. Kamuda öğretmen olmak isteyen matematik mezunlarının öncelikle pedagojik formasyon eğitimine katılarak belge almaları gerekecektir.

Mimarlar Öğretmen Olabilir Mi?

Mimarlık bölümü üniversitelerde iç mimarlık, peyzaj mimarlığı olarak da ayrılmaktadır. Bunlar bağlantılı ama birbirlerinden farklı bölümlerdir. Mimarlık bölümü mezunu ya da öğrencisi olan kişiler pedagojik formasyon aldığı taktirde öğretmenlik yapabilir. Özellikle meslek liselerinde ve mesleklere yönelik özel eğitim veren kurumlarda, özel liselerde rahatlıkla çalışma imkanı bulurlar.

Matematik Okuyan Öğretmen Olabilir Mi?

Matematik bölümü okuyan kişiler matematik öğretmeni olabilirler. Hatta matematiği daha ayrıntılı bir şekilde öğrendikleri için bir de anlatma kabiliyetleri varsa kendilerinden müthiş birer öğretmen olacaktır. Kamuda ve özel sektörde çalışabilirler. Ancak bölüm mezunlarının öğretmenlik yapabilmesi için pedagojik formasyon belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

İlitam Okuyanlar Öğretmen Olabilir Mi?

İlitam bölümü, ilahiyat bölümünün 2 yıllık bölümlerinden mezun olan kişilere lisans diploması alma hakkı kazandıran, 2 yıllık uzaktan lisans tamamlama programına verilen isimdir. İlitam okutan ve ilahiyat diploması almaya hak kazanan öğrenciler aynı haklara sahip olurlar. Yani Milli Eğitim Bakanlığı’na öğretmen olarak atanarak görev yapabilme hakkına sahiptirler.

OKB Hastaları Öğretmen Olabilir Mi?

OKB yani Obsesif Kompulsif Bozukluk, obsesyon olarak da adlandırılan sürekli yinelenen ve tekrar edilen davranış ve düşüncelerden kaynaklı olan rahatsızlıktır. Günlük hayatınızı, aile, iş ve sosyal yaşamı büyük ölçüde etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır.

Müzmin olma yani kronikleşme ihtimali de oldukça yüksektir. Ancak tedavisi de mümkündür ve ciddi ölçüde başarı sağlanmaktadır. Eğer hafif bir düzeydeyse %30 OKB teşhisiniz varsa öğretmenlik yapabilirsiniz.

Ancak  %30 OKB teşhisi konmuş ve birkaç kez hastanede yatmışsanız ve hastalığın seyrinde herhangi bir düzelme olmamışsa öğretmenlik yapmanız mümkün değildir. Eğer raporunuz%70 yani hastalık “tam bağımlı“ adı verilen şekilde raporlanırsa da öğretmenlik yapamazsınız.

Orman Mühendisi Öğretmen Olabilir Mi?

119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre bazı lisans bölümlerinin pedagojik formasyon alarak öğretmenlik yapabilmesine hak sağlanmıştır. Pedagojik formasyon eğitim fakültelerinden mezun olmamış fakat öğretmen olmak isteyen lisans mezunu ya da lisans öğrencilerine, tanınmış bir öğretmenlik yapabilme hakkıdır.

Bunun için öğrencinin özel ve genel birtakım şartları yerine getirebiliyor olması şartı bulunmaktadır. Başarı ortalaması bunların arasındaki en önemli şarttır. Eğer öğrenci istenilen ortalamayı tutturamamışsa belgeyi almaya hak kazanamaz.

Ancak Orman Mühendisliği bölümünden mezun olanlara pedagojik formasyon verilmemektedir. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yayınlanan kalabalık listede birçok mühendislik bölümü varken, Orman Mühendisliğinin ismi geçmemektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir