İngiltere’de Lise Okumak İçin Gerekenler

İngiltere’de Lise Okumak İçin Gerekenler
09.04.2022 16:00
Kaliteli bir eğitim almak hemen her öğrencinin hayalidir. İngiltere lise eğitimi konusunda gösterdiği çalışmalar ile sık tercih edilen bir ülke. İngiltere’de lise okumak için gerekenler ve ilgili konular öğrenciler tarafından yakın mercek altında.

İngiltere’de lise okumak ile ilgili bilinmeyen pek çok detay bulunuyor. İngiltere lise eğitimi konusunda ülke olarak gösterdiği alan çalışmaları ile dikkat çekiyor. İngiltere lise eğitimi hususunda bu özellikleri ile dış ülkelerden hayli fazla öğrenci alıyor. İngiltere’de lise okumak için gerekenler, ülkemizden İngiltere’ye eğitim için gitme hayali kuran öğrenciler tarafından araştırılıyor. İngiltere’de lise okumak için gerekenler;

Uluslararası öğrenciler için belirlenen yaş aralığı 14 ila 18 yaş arasıdır. 14 yaşına girmiş öğrenciler özel liselere kabul alırken, devlet okulları için yasal sınır 16 olarak belirlenmiştir.

Başvuracağınız liselerin mülakat sınavlarında başarı göstermek esastır. İngiliz liseler öğrencilerini çoğunlukla sözlü ve yazılı mülakatlara tabi tutarlar. 

İngiltere’de lise okumak isteyen uluslararası öğrenciler IELTS sınavına girmeli ve bu sınavdan 5,5 not almalıdırlar.

Başvurulacak liseye transkript belgesi sunulmalıdır.

Daha önce okunan okulların müdür ve yardımcılarından referans mektupları alınmalıdır.

Son olarak İngiltere’de eğitim görmek istenen okulu öğrencinin kendi eliyle yazdığı niyet mektubu gerekecektir.

İngiltere’de Lise Eğitimi Kaç Yıl?

İngiltere’de lise eğitimi Türk öğrenciler için 4 sene olarak nitelendirilmiştir. İngiltere’de Türk öğrenciler eğitimlerinin tamamını burada sürdürebiliyor. Ayrıca, öğrenciler son 2 ya da 3 yıllarını İngiltere’de tamamlayarak diplomalarını buradan alabiliyorlar.

İngiltere’de Lise Dersleri Nelerdir?

İngiltere’de lise dersleri;

İngiliz Edebiyatı

Matematik

İleri Matematik

Kimya

Biyoloji

Psikoloji

Sosyoloji

Medya Çalışmaları

Sanat ve Tasarımları

Ekonomi

Tarih

Ticari İş Çalışmaları

Uygulamalı ICT şeklinde sıralanmaktadır.

İngiltere’de Lise Kaç Yaşında Bitiyor?

İngiltere’de lise eğitimi hakkında merak edilen pek çok bilgi bulunuyor. İngiltere’de lisenin kaç yaşında bittiği ülkemizde öğrenciler tarafından araştırma konusu olmuştur. İngiltere’de zorunlu lise eğitimi 16 yaşına kadar devam ediyor.

İngiltere’de Lise Okumanın Avantajları

İngiltere’de lise okumanın avantajları; nitelikli eğitim, uluslararası network imkânı, başarılı burs programı olanakları ve kişisel gelişime önem veren eğitim anlayışı şeklinde sıralanmaktadır. İngiltere’de lise okumanın avantajları iyi ve nitelikli bir üniversite bakımından son derece makul karşılanmaktadır.

İngiltere’de Nasıl Ücretsiz Lise Okunur?

İngiltere’de ücretsiz lise okumanın yolları, ülkemizden ayrılarak burada eğitim görmek isteyen öğrenciler tarafından araştırılıyor. İngiltere’de ücretsiz lise okumak için, Türkiye’de başarılı bir okul profili sergilemek, İngiltere’de başvurulan okulun yapacağı sınavlardan yüksek puanlar alarak burs almış olmak gerekir. Bu şekilde İngiltere’de burslu olarak ücretsiz lise okuyabilirsiniz. İngiltere’ye vatandaşlık kapsamında gidiliyor ve devlet okulunda eğitim görmek planı yapılıyorsa, öğrenciler bu kapsam da ücretsiz eğitimler alabilmektedir. Bu noktada yalnızca barınma ücreti öğrencilerin kendilerine bırakılacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir