Mal Tasfiyesi Nedir?

Mal Tasfiyesi Nedir?
24.11.2021 16:19
Genelde boşanma kavramı içinde yer alan mal tasfiyesi, aile hukuku dalı içerisinde yer almaktadır. Bu konu kanunlar ile açıklanırken, buna uygun şekilde tasfiyesi yapılmaktadır. Mal tasfiyesi davası nerede açılır? Mal tasfiyesi ne işe yarıyor? Mal tasfiyesi ile ilgili merak ettiğiniz soruları bu yazımızda cevapladık.

Evlilik birlikteliği içinde olan iki kişi, mallar konusunda bir takım haklara sahip olmaktadır. Tabi ki bu mallar üzerinde, boşandıktan sonra da bir takım hakları bulunmaktadır. Mallar hakkında bazı rejimler bulunurken, evlilik tarafları, bunlardan birini seçebilmektedir. Hatta bazı evliliklerden önce kişiler anlaşıp, evlilik sözleşmeleri yapıp, birbirinden hak talep etmemektedir. Özelikle boşandıktan sonra evlilik tarafları, malların tasfiyesi için dava açabilmekte.

Bu işlem ise seçilen rejime göre düzenlenirken, mallarda buna göre dağıtılmaktadır. Bu işleme hukukta denkleştirilir denmekte olup, böyle bilinmektedir. Bu konuda boşanma davasında mal paylaşımı yapılmamakta olup, boşanma kararı verildikten sonra mal paylaşımı yapılmamaktadır. Eşler boşandıktan sonra kendi aralarında anlaşıp, bu malları paylaşabilirken, boşanma sonrası açılan davalarla da bu paylaşım yapılması söz konusu olabilir.

Mal tasfiyesi zaman zaman işletmeler tarafından da yapılabilmekte olup, eldeki malın dağıtılması ya da elden çıkarılıp, durumun düzeltilmesi sağlanır. Dağıtılan mallar hukuka uygun yapılırken, bu konuda kanunlardan yararlanılmaktadır. Dağıtılan mallar, kişinin şahsi malı olarak bilinirken, bu konuda kişilerin dava açma hakkı bulunmaktadır. Bu hak evlenen iki kişiye verilmiş olup, dava hakkı da yine boşanan eşlere verilmiştir. Yine bir başka mal tasfiyesi yapılan alan ise miras davları olarak karşımıza çıkmakta olup, bu konuda tasfiye davaları açılıp, mal dağıtımı buna göre yapılmaktadır.

Mal Tasfiyesi Davası Nerede Açılır?

Türkiye’de adli teşkilat birçok yapı ile kendini gösterirken, özellikle mahkemeler bu yapılar içinde çok önemlidir. Adaletin sağlanması için bu mahkemelerde davalar görülürken, bu davalar birçok konuda olabilmektedir. Günümüzde birçok dava farklı mahkemelerde görülürken, özellikle boşanmadan sonra, mal dağıtılması da bazı yetkili mahkemelerce yapılır. Bunun yanında miras davalarında ki mal dağıtımları da yine bu mahkemelerce yapılır. Bu mahkemelerde malın dağıtılması için mal tasfiyesi davaları açılabilmektedir. Buralarda açılan davalardan sonra kanunda belirtilen esaslara göre, bu mal dağıtım işlemi yapılır. Ölümle sonuçlanan mal rejimlerinde, mal tasfiyesi davası, ölenin son yerleşim yerinde ki mahkemelere başvuru yapılabilir. Bunun dışında yine boşanma sonucu oluşan mal tasfiyesi davaları, kim dava etmiş ise bu kişinin yerleşim yeri mahkemesidir.

Mal Tasfiyesi Ne İşe Yarıyor?

Özellikle boşanma ve miras paylaşımı konuları içersin de yer alan mal tasfiyesi, davalar şeklinde görülmektedir. Mal tasfiyesi olabilmesi için kişilerin ilgili mahkemelere başvurması gerekirken, kanuna uygun dağıtılır. Eşler arasındaki mal tasfiyesi işlemi, malların nasıl dağıtılacağı konusu ile ilgili olmaktadır. Yani eşler boşandıktan sonra, mallar seçilen rejime göre bu işlemler ile iki eşe dağıtılır. Yani kısacası mal tasfiyesi, malların nasıl bölüşüleceği ve dağıtılacağı konusuna açıklık getirmektedir. Bu yönü ile de kişilere yardımcı olabilmekte olup, bu işlemler kanunda belirtildiği yapılmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir