Lohusa Şerbeti Ne Zaman Yapılır?

Lohusa Şerbeti Ne Zaman Yapılır?
23.08.2022 11:28
Lohusa şerbeti, uzun zamandır tüketilen bir içecek olmuştur. Biz de yazımızda lohusa şerbetinin ne zaman yapılacağından, lohusa şerbetinin dolapta kaç gün saklanacağından ve lohusa şerbetinin doğumdan önce içilip içilmeyeceğinden bahsettik.

Lohusa şerbetinin ne zaman yapılacağı insanlarımızın merak edip araştırdığı bir konu olmuştur. Doğum sonrası şerbeti, Osmanlı'nın doğum sonrası döneminde saraya gelen misafirlere verilen tatlı bir içecekti. Bugün bebekleri yeni doğmuş olan anneler  bu şerbeti akrabalarına, eşlerine ve arkadaşlarına dağıtıyor. Doğum sonrası şerbetinin anne sütünü arttırdığı ve daha kaliteli hale getirdiği söylenmektedir. Yani lohusa şerbeti bebek doğduktan sonra yapılan bir içecektir.

 Lohusa Şerbeti Dolapta Kaç Gün Saklanır?

 Lohusa şerbetinin dolapta kaç gün saklanması gerektiği pek çok insanın meraklanıp araştırma yaptığı bir konu haline gelmiştir. Lohusa şerbeti hazırlandıktan sonra dolapta en fazla iki hafta saklanabilen bir içecektir. Bundan dolayı iki haftadan sonra lohusa şerbeti tüketilmesi önerilmemektedir.

 Lohusa Şerbeti Doğumdan Önce İçilir Mi?

 Lohusa şerbetinin doğumdan önce içilip içilmeyeceği pek çok kişinin araştırmalarında yer almış bir konudur. Emzirme bebekler için  ideal beslenme şeklidir.  DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ve UNICEF, bebeklerin ilk altı ay  sadece anne sütü ile beslenmesini önermektedir. Anneler bebeklerinin düzgün ve sağlıklı beslenmesini ister. Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi daha güçlüdür ve hastalanma olasılıkları daha düşüktür. Doğal bir süreç olan emzirme, sadece bebek için değil anne için de oldukça faydalıdır. Emzirmek anne-bebek bağını güçlendirir ve doğum sürecini kısaltır. Ayrıca anneyi meme ve rahim kanserinden korur. Ayrıca anneye kalori sağlar ve doğum sonrası kilo kaybını destekler. Bu nedenle hem hastaneler hem de toplum anneleri bebeklerini emzirmeye teşvik ediyor. Çok eski bir gelenek olan doğum sonrası şerbeti anneler ve çocuklar için de  faydalı bir içecektir. Bu şerbet annelerin stresini atarken rahatlamasına ve sütün artmasına yardımcı olur. Bu bebeğin gaz üretmesini önleyecektir. Bu da doğum sonrası şerbetinin hem anne hem de çocuk için çok faydalı olduğunun kanıtıdır. Birkaç istisna dışında hepimiz tatlı yemeyi severiz. Ancak bu lezzetli yiyecekleri sık sık yemek bizim ve bebeklerimiz için iyi değildir.  Bu nedenle  her tatlı yemek istediğinizde kalorisi yüksek tatlılar almamalısınız. Bu hem kilo alımına hem de diyabet ve karaciğer yağlanması gibi çeşitli hastalıklara yol açar. Tatlı yemek istiyorsanız meyveli ve az şekerli sütlü tatlılardan yardım alabilirsiniz. Ancak bu arzuyu frenlemenin başka yolları da var. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu tür eski gelenekler birçok yönden faydalıdır. Doğum sonrası şerbetinin faydalarından bazıları, özellikle tarçın içerdiği için annenin şekerini dengelemesi ve şekere olan susuzluğunu azaltmasıdır. Bu nedenle, anne hem sağlıklı bir içecek tüketir hem de fazlalığı kendisine ve bebeğine zarar veren tatlılara susuzluk çeker. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda lohusa şerbetinin doğumdan önce içilmesinde bir sakınca yoktur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir