Lavman Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler

Lavman Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler
23.08.2022 18:10
Lavman uygulaması, bağırsakların temizlenmesinde uygulanan tedavi yöntemlerindendir. Lavman hakkında, lavman yapmadan önce yapılması gerekenler nelerdir? Lavman zayıflatır mı? Lavman ilaç isimleri gibi soruları, yeni yazımızda sizler için cevapladık.

Lavman tedavisi, bağırsaklarda gerçekleşen komplikasyonlar sonucunda, başvurulan tedaviler arasındadır. Bununla birlikte, özellikle şiddetli kabızlık tedavisinde kullanılan lavman, etkili bir bağırsak boşaltma uygulamasıdır. Bağırsakları temizlemek için kullanılmakta olan diğer ilaçlar ise, müshil ve fitillerdir. Lavman yapmadan önce yapılması gerekenler ise, sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Lavman uygulaması, evde yapılması önerilmeyen ve sağlık çalışanları tarafından yapılması önerilen uygulamalardandır. Ancak, lavman tedavisinin evde uygulanması için de üretilen ilaçları bulunmaktadır. Lavman yapmadan önce yapılması gerekenleri ise, şu şekilde sıralayabiliriz; bağırsak boşaltıcı lavman kullanmadan önce, rektal tüpün uç kısmına sürülecek olan kayganlaştırıcı madde, tüpün içeri girmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Bununla birlikte, lavman yapmadan önce yapılması gereken bir diğer uygulama ise, kişinin ellerini ve dizlerini, göğüs kısmına çekmesi gerekmektedir. Kullanılacak olan lavman sıvısının ise, oda sıcaklığında bulunması gerekmektedir. Lavman yapmadan önce, 30 dakika boyunca bir şey tüketmemek gereklidir. Bu anlamda, sadece su tüketimi, lavman yapımına engel oluşturmamaktadır. Alt kısımda bulunan kıyafetlerin hepsi çıkartılmalıdır. Lavman işlemi, sıvı kullanıldıktan sonra 1 saat içerisinde kendini göstermektedir. Bu anlamda, konulacak olan bir zamanlayıcı, lavman işlemine hazırlanmada yararlı olacaktır. Lavman işlemi uygulayacak olan kişi, tuvalete yakın bir konumda bulunmalıdır. Lavman ilaçlarının içerikleri, farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda, lavman çeşitlerini ve uygulama aşamasında etkisini gösterdiği süreleri, şu şekilde belirtebiliriz; bisakodil 15 dakika ile 1 saat arasında, dokusat 2 dakika ile 15 dakika arasında, gliserin 15 dakika ile 1 saat arasında, mineral yağ 2 ile 15 dakika arasında, senna 30 dakika ile 2 saat arasında ve sodyum içerikli lavman ise, 2 dakika ile 5 dakika arasında etkisini gösterebilmektedir.

Lavman Zayıflatır Mı?

lavman tedavisi, özellikle şiddetli kabızlık çeken kişilere uygulanmaktadır. Bunun dışında, bağırsaklarda uygulanacak olan cerrahi işlemlerde, lavman uygulamasına başvurulmaktadır. Lavmanın zayıflatıp zayıflatmadığı ise, sıkça sorulmakta olan ve merak edilen bilgiler arasındadır. Bununla birlikte lavman uygulaması, sadece bağırsaklara etki ettiği için, herhangi bir zayıflama ve kilo verimine neden olmamaktadır. Uzun zamandır kabızlık problemi kişilerde, hafiflik ve az bir miktarda kilo kaybına neden olsa da rutin bir şekilde kullanılan lavman, zayıflamaya neden olmamaktadır.

Lavman İlaç İsimleri

Lavman türleri, farklı özelliklerde ve içeriklerde bulunabilmektedirler. Bu anlamda, lavmanların etkisini gösterdiği süreler, değişkenlik gösterebilmektedir. Lavman ilaç isimleri ise, lavman hakkında merak edilen konulardan biridir. Bu anlamda, lavman ilaç isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz; alpha lavman, rugby enema, prufier, medpack, plastimed, sinameki, aquilea lax enemas, fleet, tyson tricho.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir