Rahimde Yapışıklık Belirtileri Nelerdir?

Rahimde Yapışıklık Belirtileri Nelerdir?
15.12.2022 21:57
Rahim yapışıklığı, uterus boşluğunun kısmen veya tamamen kapanmasıdır. Rahimde yapışıklık belirtileri nelerdir, tedavi edilmezse ne olur, gebeliğe engel mi? Rahimde yapışıklık tedavi edilir mi, nasıl tedavi edilir? Rahimde yapışıklık olanlar hamile kalabilir mi, sonradan olur mu, neden olur? gibi rahim yapışıklığı hakkında merak edilen soruları sizler için cevaplandırdık.

Asherman sendromu olarakta bilinen rahim yapışıklığı, genellikle bir gebelik veya gebelik dışı uterus travmasının neden olduğu, endometrial bazal tabakanın hasar görmesi, uterus kavitesinin kısmen veya tamamen kapanması sekonder amenore dahil bir dizi sendrom olarak kendini gösteren bir hastalıktır. Bazı durumlarda rahim yapışıklığı hiçbir belirti göstermezken bazı durumlarda ise şu belirtileri gösterebilir:

·        Pelvik ağrı

·        Şiddetli adet krampları

·        Hamile kalmada zorluk

·        Tekrarlayan düşükler

·        Adet düzensizlikleri; hiç adet olmama ya da adet kanamasının az olması

·        İnfertilite (kısırlık)

Rahimde Yapışıklık Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Rahim içi yapışıklıkların tedavi edilmemesi durumunda hastanın adet görmemesi, adetlerinin azalması söz konusu olabilir. Yine gebe kalma konusunda güçlük çekilebilir hatta hiç gebe kalamama durumu da söz konusudur. Gebeliklerde erken dönemde düşükler yaşanabilir. Bu nedenle rahim içi yapışıklıkların tedavi edilmesi gerekir.

Rahimde Yapışıklık Gebeliğe Engel Mi?

Rahimde yapışıklıkları olan kadınlar kısırlık, tekrarlayan gebelik kayıpları ve dış gebelik açısından büyük risk altındadır. Kısırlık, oluşan yapışıklıkların sperm veya yumurta taşınmasını kesintiye uğratmasından dolayı görülür. Ancak rahimde yapışıklık tedavi edilirse gebelik şansı artar. Tedaviden sonra, hafif ila orta dereceli yapışıklıkları olan hastalar genellikle normal menstrüel fonksiyona geri dönerler ve yaklaşık %70 ila %80'lik başarılı tam dönem gebelik oranlarına sahiptirler.

Rahimde Yapışıklık Tedavi Edilir Mi?

Rahim içi yapışıklık tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavinin içeriği yapışıklık ile oluşan skar dokusunun parçalanmasını ve skar dokusunun yeniden oluşmasını engellemeye çalışmayı içerir.

Rahimde Yapışıklık Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim içi yapışıklıkların tedavisinde çoğunlukla doktorlar tarafından histereskopi yöntemi uygulanır. Histereskopi, histeroskop adı verilen ince, ışıklı, esnek bir tüp kullanılarak rahim ağzının ve rahmin içinin incelenmesidir. Sağlık uzmanınız cihazı vajina yoluyla yerleştirir. Buradan alınan görüntü, kamera sistemi aracılığıyla izlenerek hiçbir kesi yapılmadan ameliyat gerçekleştirilir.  Skar dokusunun tekrar oluşmasını önlemek için ise doktor tavsiyesiyle hormon tedavisine başlanabilir. Rahmin kendisini eski dokusundan arındırmasına ve sağlıklı bir endometrium oluşturmasına yardımcı olmak için 30 günlük bir oral östrojen tableti verilebilir.

Rahimde Yapışıklık Olanlar Hamile Kalabilir Mi?

Rahimde yapışıklık yumurtalıklar ve fallop tüpleri dahil olmak üzere pelvik organların birbirine yapışmasına neden olabilen skar dokusudur. Bu skar dokusu, bir kadının anatomisini değiştirebilir ve yumurta ile spermin gebelik elde etmek için buluşmasını engelleyebilir. Rahim yapışıklığının tedavi edilmesi doğurganlık sorunlarının üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Tedavideki amaç, yumurtalar ve spermlere daha iyi bir buluşma şansı veren yumurtalıkları ve fallop tüplerini eski haline getirmektir. Bir araya geldiklerinde, döllenme ve gebe kalma olasılığı çok daha yüksektir.

Rahimde Yapışıklık Sonradan Olur Mu?

Rahimde yapışıklık sonradan olabilir. Özellikle doğum veya düşükler için yapılan küretajlar sonrasında risk artmaktadır. Küretaj sonrasında içerde parça kalması durumunda işlem tekrarlanır. İşlem tekrarlandığında risk daha fazla olmaktadır.

Rahimde Yapışıklık Neden Olur?

Rahimde yapışıklık genellikle rahim içinde oluşan bir tahribat sonrasında gelişir. Rahim ameliyatları, miyomların alınması, uygun koşullarda yapılmayan kürtaj işlemleri rahim içi yapışıklığa neden olabilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir