Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?
10.12.2022 14:37
Kuyumcular, değerli mücevherleri tasarlayan, üreten, bakım- onarımını işleriyle ilgilenen ve satışını yapan kişilerdir. Kuyumcu dükkanı açmak için ustalık belgesi nasıl alınır, gerekli belgeler nasıl alınır, ne kadar sermaye gerekir, kaç kilo altın gerekir? Kuyumcu dükkanı nasıl işletilir, açma şartları nelerdir? Kuyumcu dükkanı açmak için yapılması gerekenleri sizler için derleyip yanıt verdik.

Bir dükkan sahibi olmak istiyorsanız o işte ustalık belgenizin bulunması gerekmektedir. Kuyumculuk da dahil olmak üzere bir işte usta olmak uzun yıllarınızı alır. Kuyumcu ustalık belgesi almak için 3 yol bulunmaktadır. Bu yollar şunlardır;

·        Kalfalık belgesi aldıktan sonra ustalık eğitimine başvurarak 2 yıl süren pratik eğitim süresince 256 saatlik teorik eğitim kursunu bitirmelisiniz. Eğitiminiz tamamlandıktan sonra gireceğiniz sınavdan başarı olmanız durumunda ustalık belgesine sahip olabilirsiniz.

·        Kalfalık belgesi aldığınız günden itibaren o işte en az 5 yıl çalıştığınızı belgeler ile kanıtlarsanız sınava girmeye hak kazanırsınız. Sınavı kazanmanız halinde ustalık belgesine sahip olabilirsiniz.

·        Meslek lisesinde ilgili bölümün mezunu olan kişiler direkt olarak ustalık sınavına katılmaya hak kazanırlar. Bu kişiler de sınavda başarılı olmaları halinde ustalık belgesine sahip olabilmektedir.

Kuyumcu Dükkanı Açma Şartları Nelerdir?

Kuyumculuk sanıldığı kadar kolay bir meslek değildir. Kuyumcu dükkanı açmak için 4 şart bulunmaktadır. Bu şartlar şöyledir;

·        Ustalık belgesine sahip olmak

·        Kuyumcu dükkanı açmak için gereken belgelere sahip olmak

·        22 yaşını tamamlamış olmak

·        İlkokul mezunu olmanız da ustalık belgesine sahip olmanız gereklidir.

Bu şartları yerine getirebiliyorsanız geriye kalan tek önemli şey sermayedir.

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ticaret yapmak istiyorsanız birçok belge toplamalı ve birçok kurumdan izin almalısınız. Diğer dükkanlarda olduğu gibi kuyumcu dükkanları için de birçok belge toplanmalıdır. Bu belgeleri sizler için sıraladık;

·        Ustalık belgesi

·        Nüfus cüzdanınızın sureti ve ikametgah senediniz

·        2 adet fotoğraf

·        Tapu fotokopisi

·        Sabıka kaydı

·        Yapı kullanma izni kağıdı

·        Kiralık bir dükkan tuttuysanız kira mukavelesi aslı

·        Vergi levhası

·        Esnaf odasından ya da ticaret odasından kaydınızı almak

·        BAĞ-KUR, sigorta ya da emeklilik cüzdanı

·        İtfaiyeden alınması gereken yangın önlemi raporu

·        Kimlik bildirimi belgesi

·        Şirket olmanız durumunda imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Kaç Kilo Altın Gerekir?

Kuyumcu dükkanında satışını yapacağınız şeylerin çok değerli olmasından kaynaklı olarak çok büyük bir sermayenizin olması gerekmektedir. Kuyumculuk yapacağınız yer ortalama bir dükkan ise en az 3 kilogram altınınızın olması iyi bir satış yapabilmeniz için tavsiye edilmektedir. Ancak konumu iyi olan merkezi ve işlek bir yerde dükkan açmayı düşünüyorsanız açılışta 7 ila 10 kilogram altınınızın olması bilirkişiler tarafından tavsiye edilmektedir.

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Kuyumcu dükkanı açmak, diğer işletmelere göre daha pahalıya patlamaktadır. Ortalama bir kuyumcu açmanın maliyeti 2022 yılı için minimum 2 milyon 300 bin liraya ihtiyacınız bulunmaktadır. Ancak yeni dükkan sahibi olanların bu işe 4 milyon liraya yakın sermaye yatırdıkları bilinmektedir. Altın fiyatlarının artmasıyla birlikte bu fiyat her geçen gün artmaktadır.

Kuyumcu Dükkanı Nasıl İşletilir?

Çoğu insan kuyumcuların nasıl bu kadar zengin olduğunu ve nasıl para kazandıklarını merak etmektedir. Kuyumcuların para kazanma yöntemleri şunlardır;

·        Altın alım satımı

·        İşçilik ücreti

·        Yatırım amaçlı al sat yapmak

·        Sermayeyi farklı araçlara yönlendirmek

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir