Kuru Öksürük Doğal Yolla Nasıl Geçer?

Kuru Öksürük Doğal Yolla Nasıl Geçer?
23.08.2022 17:37
Kuru öksürük, pek çok insanın karşı karşıya kaldığı bir rahatsızlık olmaktadır. Bundan dolayı kuru öksürük ile ilgili merak edilip araştırılan konular baş göstermiştir. Biz de yazımızda kuru öksürüğün doğal yolla nasıl geçeceğinden ve daha pek çok konudan sizlere bahsettik.

Kuru öksürüğün doğal yolla nasıl geçeceği kuru öksürüğe maruz kalan insanların merak edip araştırdığı bir konu haline gelmiştir. Çorba ve çay gibi ılık sıvılar, boğaz ağrısı ve cızırtılı boğazlar için anında rahatlama sağlarken nem eklemeye yardımcı olur. Sıcak sıvılar ayrıca iyileşme süreci için gerekli olan sulu kalmanıza yardımcı olur. Bal, boğazdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir bardak ılık çaya ya da limonlu ılık suya bal ekleyip bu karışımı deneyin. Veya öksürük her geri döndüğünde bir kaşık yiyin. Bir 2018 incelemesi, balın öksürüğü olan çocuklar için Benadryl'de kullanılan difenhidramin kadar etkili olduğunu buldu. Ancak Delsym ve Robitussin'de kullanılan dekstrometorfan kadar etkili değildi. Tuz ayrıca ağız ve boğazdaki bakterileri de öldürebilir. 2019 çalışması Güvenilir Kaynak Günde üç kez tuzlu su ile gargara yapmanın öksürük süresini 2,4 gün azalttığını bulmuşlardır. Ayrıca ses kısıklığı, hapşırma ve tıkalı bir burun süresini de azalttı. Tuzlu su gargarası yapmak için 1/2 çay kaşığı tuzu 8 onsluk bir bardak ılık suya karıştırın ve bir yudum alın ve bununla gargara yapıp tükürün. Asla tuzlu su yutmayın. Birçok şifalı bitki, boğazınızdaki şişliği azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kuru öksürüğü tedavi etmek için kullanılan otlar şunları içerir: Kekik, nane, meyan kökü, zerdeçal, sarımsak, hatmi kökü, zencefil, kapsaisin. Otları çay haline getirerek veya favori tariflerinize ekleyerek diyetinize ekleyebilirsiniz. Ayrıca yerel sağlık gıda mağazanızda takviyeleri ve özleri arayabilirsiniz. Kuru öksürüğünüz varsa, sıvılar arkadaşınızdır. Sulu kalmak, boğazınızın nemli kalmasını sağlamaya yardımcı olur, böylece düzgün bir şekilde iyileşebilir. Günde en az 8 bardak su içmeyi hedefleyin, ancak daha fazlası daha iyidir. Oda sıcaklığındaki su öksürüğü daha iyi hafifletmeye yardımcı olabilir Güvenilir Kaynak soğuk sudan daha. Daha da iyi sonuçlar için bir adım daha ısın. Sıcak su, boğaz ağrısı, titreme ve burun akıntısının yanı sıra öksürüğü de yatıştırmaya yardımcı olur. İçeceklerden gelen ılık veya sıcak su gibi, sıcak sudan gelen buhar da burun pasajları ve boğazınızdaki kuru ve tahriş olmuş dokuları nemlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca boğaz ağrılarında tahrişi hafifletebilir ve öksürükleri azaltabilir. Suyu mikrodalgada, su ısıtıcısında veya ocakta ısıtın. Ardından suyu bir kaseye dökün. Başınızın ve kasenin üzerine bir havlu koyun ve ılık, nemli havayı 2 ila 3 dakika boyunca yavaşça içinize çekin.

 Kuru Öksürüğü Olan Çocuğa Ne Yapılır?

 Çocuklarda kuru öksürüğün nedenini anlamak biraz zaman alabilir. Ana tedavi altta yatan nedene bağlı olacaktır. Bu ipuçları, bu arada biraz rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir: Sıcak, nemli havayı soluyun. Banyonuzdaki duşu açın ve kapıyı kapatın, odanın buharlaşmasına izin verin. Sıcak sisi solurken çocuğunuzla yaklaşık 20 dakika oturun. Serin bir sis nemlendirici kullanın. Evinizde bulunan hava kuru ise bu çocuğunuzun solunum yollarının kurumasına sebep olabilir. Havaya nem eklemek için soğuk bir buharlı nemlendirici kullanmayı deneyin. Yanıklara neden olabileceğinden ısıtılmış nemlendiricilerden kaçının. Sıcak sıvılar için. Çocuğunuzun boğazı öksürükten ağrıyorsa, ılık sıvılar yatıştırıcı olabilir. Çocuğunuz en az bir yaşındaysa, daha fazla rahatlama için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Kuru Öksürük Nasıl Olur?

Kuru öksürüğün nasıl olduğu merak edilmektedir. Kuru öksürüğü diğer öksürük türünden ayıran yanı kuru öksürüğün balgam üretmemesidir. Balgam üretmediği için kuru öksürük çok tahriş edici bir öksürük türü olarak bilinir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir